Przedstawiamy naturalne sposoby na katar. Podczas choroby często towarzyszy nam nadmiernie wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Wydzielina ta (katar) ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia.

Zużywamy mnóstwo chusteczek, a co gorsza wydzielania ta jest idealną pożywką dla bakterii. Przy dłuższym katarze pojawiają się zaczerwienienia wokół nosa, które przy każdym następnym użyciu chusteczki są bolesne i podrażniają.

Przyczyny kataru

Przyczyny kataru są różnorodne, od alergii poprzez katar spowodowany włączoną klimatyzacją, A także stale przeziębienie, które jest następstwem osłabienia odporności.

Zobacz: Najlepszy spray do gardła – RANKING

Ciągłe pociąganie nosem i smarkanie bywa dokuczliwe, dlatego należy za wszelką cenę pozbyć się kataru, aby jak najszybciej wrócić do pełni życia.

domowe-sposoby-na-katar

Naturalne sposoby na katar

Poniżej prezentuję zioła i inne składniki, które w znacznej mierze przyczyniają się do usunięcia wydzieliny, tak aby całkowicie pożegnać się z katarem. Są to naturalne produkty, które nie zawierają żadnych chemicznych składników. Są przede wszystkim zdrowe, dlatego warto je stosować.

Rumianek na katar

Jako że zioła są zdrowe, to skupimy się na leczniczych właściwościach rumianku. Zioło to charakteryzuje się działaniem uspokajającym, dlatego wskazane jest, aby stosować go przede wszystkim wieczorem.

Wówczas ułatwi on oddychanie i odbuduje śluzówkę nosa. Swoje lecznicze właściwości rumianek zawdzięcza dużej zawartości flawonoidów i apigeniny. Substancje te zmniejszają stan zapalny, a to właśnie on jest odpowiedzialny za nasiloną produkcję wydzieliny.

Rumianek można kupić w każdym sklepie, nie tylko zielarskim. Rumianek dobry jest też na oczy, SPRAWDŹ!

Korzeń imbiru na katar

korzen-imbiru
Korzeń imbiru

Kolejną substancją, która zmniejsza dolegliwości związane z katarem, jest imbir. Korzeń imbiru od lat stosowany jest jako środek o działaniu rozgrzewającym oraz zmniejszającym produkcję flegmy.

Zmniejszona produkcja wydzieliny w znaczny sposób skraca czas choroby. Dodatkowo składniki zawarte w imbirze wzmacniają cały organizm, co wpływa na to, że szybciej radzimy sobie z różnorodnymi infekcjami.

[irp posts=”10043″ name=”Sposób na zatkany nos, kichanie i katar – czyli jak ulżyć sobie w alergii?”]

Oleorezyna – jedna z substancji czynnych od lat stosowana jest w różnego rodzaju środkach, oferowanych przez koncerny farmaceutyczne rozrzedza śluz, tym samym przyspieszając jego usuwanie z dróg oddechowych.

Zatem, zamiast decydować się na środki oferowane przez koncerny, możesz udać się do najbliższego sklepu spożywczego i kupić korzeń imbiru, który dodany do herbaty rozgrzeje Cię i przyspieszy leczenie.

Pieprz kajeński

Również lecznicze właściwości w przypadku kataru wykazuje pieprz kajeński. Ta ostra papryka dodaje potrawom pięknego koloru i nadaje niezwykłej ostrości. Zawarta w niej kapsaicyna ma działanie przeciwzapalne.

Odpowiada za przyspieszenie metabolizmu, tym samym przyspieszając odchudzanie. Dodatkowo substancja ta wpływa korzystnie na nasz organizm. Z powodzeniem może być wykorzystywana do leczenia zapalenia stawów, cukrzycy, a nawet łuszczycy.

Pieprz cayenne rozrzedza śluz

Stosowanie pieprzu cayenne rozrzedza śluz i ułatwia jego usunięcie z dróg oddechowych – to zaś wpływa na znacznie szybsze uporanie się z chorobą oraz poprawę naszego samopoczucia.

Aby możliwie najbardziej wzmocnić działanie pieprzu cayenne, należy dodać go do gorącego rosołu. Wówczas substancja ta podwyższy nasz metabolizm, poprawi krążenie, a działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne pozwoli szybciej zwalczyć infekcję.

Cebula na katar

cebula-na-katar
Cebula na katar

Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że skutecznym lekiem w walce z katarem jest cebula. Wykazuje ona działanie oczyszczające zatoki i gardło, można się o tym w prosty sposób przekonać już podczas jej obierania – śluz wycieka wówczas znacznie szybciej, niż normalnie.

Aby osiągnąć najlepsze działanie zawartych w cebuli witamin C, B1, B6, K, a także biotyny, chromu, wapnia i kwasu foliowego zaleca się stosowanie surowej cebuli.

Przepis na syrop z cebuli

syrop-z-cebuli
Syrop z cebuli na katar

Jeśli jednak nie przepadasz za jej mocnym, charakterystycznym smakiem możesz przygotować dobrze znany naszym babciom syrop z cebuli. Jest on bardzo łatwy do przygotowania. Wystarczy pokroić cebulę w plastry, a następnie naprzemiennie wrzucać do słoika porcję cebuli i zasypywać cukrem.

Takich warstw możesz zrobić, ile chcesz – im więcej dasz cebuli, tym więcej syropu zyskasz. Cukier można również zastąpić miodem. Wówczas syrop będzie jeszcze zdrowszy. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić (ja zawsze odstawiam na noc), tak aby cebula puściła soki.

Inne właściwości cebuli

Cebula leczy nie tylko katar. To charakterystyczne warzywo, które potrafi wzmocnić smak licznych potraw, posiada liczne właściwości lecznicze. Zawarta w niej kwercetyna rozrzedza krew, dzięki czemu zapobiega zlepianiu się krwinek, dodatkowo podwyższa poziom dobrego cholesterolu, obniżając przy tym poziom tego złego.

Z powodzeniem może być wykorzystywana przez cukrzyków i osoby zagrożone wystąpieniem miażdżycy. Regularne stosowanie cebuli pozwala zmniejszyć objawy astmy, zapalenia oskrzeli, a także kataru siennego.

Domowe sposoby na katar

Zatem jeśli należysz do osób, które stale zmagają się z katarem, powinnaś spróbować jednej z wyżej wymienionych substancji. Są to wyłącznie naturalne składniki, za które nie zapłacisz więcej niż 10 złotych.

[irp posts=”8968″ name=”Zioła dla kolkę, ząbkowanie, ropiejące oczka i katar niemowlaka”]

Dodatkowo będziesz miała stuprocentową pewność, że to, co przyjmujesz, jest w pełni bezpieczne dla Twojego organizmu.

Co więcej, zarówno rumianek, imbir jak i cebulę możesz z powodzeniem podawać również dzieciom, zatem substancja ta pomoże nie tylko Tobie, ale i całej Twojej rodzinie. Zacznij więc samodzielnie urozmaicać swoją dietę, stosując powyższe substancje, a zobaczysz, że chusteczki higieniczne wcale nie muszą być obowiązkowym elementem Twojego życia.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień