Osoby cierpiące na alergię wywołującą zatkany nos, mają… „przekichane” w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bardzo często, mimo obranej strategii leczenia, nawet w konsultacji z lekarzem prowadzącym, nie widzą efektów, a jedynie ciągle wycierają nos, kichają, po czym znów narzekają na katar.

Jednym z głównych powodów tego stanu jest to, że alergie mają przeróżne przyczyny. Mogą je powodować różne bodźce, które są najczęściej bardzo trudne do zidentyfikowania.

Czasami zawodzi systematyczność w stosowaniu leków, nakładanie się działania jednych na drugie przy ich zmianie, a kiedy indziej potrzeba po prostu próby kolejnej diagnozy przy zastosowaniu odmiennych od poprzednich parametrów do badań.

Tym niemniej osoby cierpiące na taką alergiczną przypadłość, muszą sobie jakoś radzić, by łagodzić chociaż objawy, zanim ostatecznie ustalą przyczyny. Sięgają więc po różne leki dostępne w aptece.

Claritine Active na pomoc w nosowej sprawie

W aptekach pojawił się w ostatnim czasie lek Claritine Active. To preparat leczniczy o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera 2 substancje czynne: loratadynę – o działaniu przeciwalergicznym oraz pseudoefedrynę, która ma działanie obkurczającym błonę śluzową.

Loratadyna pomaga zmniejszyć objawy alergiczne, hamując działanie w organizmie substancji zwanej histaminą, działa wiec przeciwalergicznie.

alergia-i-uciazliwy-katar.jpg

Pseudoefedryna pomaga natomiast w zmniejszeniu przekrwienia błony śluzowej nosa, udrażniając go tym samym. Głównym wskazaniem przyjmowania Claritine Active, jest wskazanie leczenia objawów okresowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

To wtedy następuje przekrwienie jego błony śluzowej, co jest dodatkowo bolesne. Claritine Active zmniejsza poza tym następujące objawy: uczucie zatkania nosa, kichanie, wodnistą wydzielinę z nosa (katar), swędzenie nosa i oczu, łzawienie, a także pieczenie i zaczerwienienie oczu.

Jak szybko działa Claritine?

Claritine Active zaczyna działać po 30 minutach. Trzeba owe pół godziny odczekać, jednak jej proces długotrwałego działania wynosi 12 godzin. Kuracja, jaką zapewnić może 10 tabletek z jednego opakowania powinna złagodzić uciążliwe objawy na przestrzeni około tygodnia.

Preparat ten nie zlikwiduje, być może, zupełnie problemu, ale przyniesie ulgę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat powinni przyjmować systematycznie 1 tabletkę 2 razy na dobę.

Podobnym działaniem charakteryzuje się drugi preparat antyalergiczny Claritine Allergy. Czym różnią się te środki? Zarówno Claritine Allergy, jak i Claritine Active mają działanie łagodzące takie objawy, jak kichanie, cieknący nos, swędzenie oraz łzawienie oczu, a nawet drapanie w gardle czy swędzący nos.

Jednak Claritine Active ma tę zaletę, że dodatkowo udrażnia zatkany nos i łagodzi ból zatok spowodowany przez alergię.

Jak jeszcze walczyć z alergią?

Ciągłe przyjmowanie leków może męczyć, więc choć leki opracowane przez farmaceutów są optymalnymi środkami, mającymi za zadanie ulżyć w chorobie, to jednak czasem można, choćby nawet dla zwykłego urozmaicenia, zastosować kilka zupełnie naturalnych sposobów na odetkanie nosa.

Mikstura na odetkanie nosa

Sposób pierwszy jest następujący: jeżeli chcesz swobodnie nabrać powietrza przez noc, przygotuj ¼ szklanki mleka kokosowego, do tego1 łyżkę wosku pszczelego, 10 kropli olejku miętowego oraz 10 kropli olejku eukaliptusowego. Następnie w małym garnczku rozpuść dwie substancje – olej kokosowy i wosk pszczeli, a kiedy delikatnie przestygną, dodaj pozostałe olejki eteryczne, czyli miętowy i eukaliptusowy.

Po tej czynności, przelej powstały roztwór do szczelnie zamykanego pojemnika, aby mikstura całkowicie wystygła. W efekcie końcowym, jeśli dodatkowo schłodzisz ją w lodówce, zrobi się z tego maść. W końcu, posmaruj niewielką ilością tego swoistego kremu miejsce tuż pod nosem. Wówczas parujące olejki eteryczne udrożnią nos, pomagając jednocześnie w swobodnym oddychaniu.

Dla wzmocnienia działania, można posmarować całą klatkę piersiową, wówczas powierzchnia parowania będzie znacznie większa i działanie szybsze. Przyjemnym skutkiem ubocznym będzie efekt rozgrzania, co dodatkowo może pomóc przy ewentualnym przeziębieniu. Jeśli natomiast zatkany nos ma podłoże alergiczne, bez specjalistycznych leków w dłuższej perspektywie się niestety nie obędzie.

Wdychanie słonej wody aby odetkać nos

Drugi sposób łatwiej zrealizować nad morzem, ponieważ na zatkany nos i zatoki pomaga wdychanie… słonej wody. Słona woda może pomóc złagodzić ból zatok i wyeliminować potrzebę zażywania środków przeciwbólowych. Do wdychanie słonej wody najlepiej użyć soli fizjologicznej w formie sprayów do nosa albo roztworu sporządzonego w kubeczku.

Pikantne potrawy na zatkany nos!

Trzeci sposób Cię naprawdę zaskoczy! Otóż jedz pikantne potrawy i zdrowiej. Pikantne przyprawy, takie jak np. pieprz Cayenne są naturalnymi sposobami na obkurczenie błon śluzowych. Tak więc w chorobie, jeśli jesteś w stanie wykrzesać w sobie nieco sił na gotowanie, wypróbuj kuchnie: syczuańską, tajską lub indyjską.

Cukiniowe placki z dużą ilością mięty

Możesz usmażyć aromatyczne cukiniowe placki z dużą ilością mięty, a po posiłku po prostu żuć miętową lub eukaliptusową gumę lub cukierki odświeżające. Do tego, po pikantnych potrawach pij dużo wody. Błony zatok potrzebują bowiem ciągłego nawilżenia, dzięki czemu szybciej rozrzedzi się śluz.

Po czwarte, nie użalaj się nad sobą i nie zalegaj na kanapie, tylko postaw na ruch. Odkryto, że nawet zwykłe z pozoru rzeczy, jak bieganie w górę i w dół po schodach może zmienić ciśnienie w ciele człowieka i pomóc oczyścić nos.

Taka dawka podpowiedzi, zarówno leków z apteki jak i domowych sposobów na walkę z objawami uciążliwej alergii, powinna zmotywować do działania. Kiedyś ta alergia w końcu musi się skończyć, ale trzeba temu trochę pomóc!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.