Ekstrakt z wanilii uznawany jest za jeden ze smaczniejszych dodatków do tortów, ciast i ciasteczek. Jednak jak się okazuje, może on mieć również swoje zastosowanie w medycynie naturalnej.

Warto zatem zadbać o to, aby ekstrakt z wanilii na stałe zagościł na twojej półce i pozwolił Ci znacząco ograniczyć ilość przyjmowanych wyrobów koncernów farmaceutycznych.

Wanilia uznawana jest za jeden z najpopularniejszych smaków na terenie całego świata. Wanilia pochodzi z Ameryki Południowej, jednak obecnie uprawiana jest głównie na terenie Madagaskaru.

Wanilia jest nie tylko niezwykle smaczna i aromatyczna, ale dodatkowo może doskonale poprawić nasze zdrowie i samopoczucie.

Chcesz wiedzieć, jakie lecznicze właściwości ma ekstrakt z wanilii? Zapraszam do lektury!

ekstrakt-z-wanilii

Jak zrobić ekstrakt z wanilii?

Ekstrakt waniliowy powstaje w wyniku połączenia ziaren wanilii z alkoholem. Aby uzyskać ekstrakt, należy zanurzyć laski wanilii (rzadziej nazywane strąkami wanilii) w alkoholu.

Następnie należy odczekać, aż uwolni się wanilina, związek, który odpowiada za niezwykły smak i aromat wanilii oraz jej lecznicze właściwości. Powstały waniliowy ekstrakt ma barwę ciemnobrązową i jest najczęściej wykorzystywana substancją w cukiernictwie.

Zanim kupisz waniliowy ekstrakt

Jeśli planujesz zakupić ekstrakt z wanilii na wolnym rynku, musisz zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie. Warto pamiętać o tym, że aż 95% dopuszczonych do sprzedaży ekstraktów pozyskiwanych jest z ligniny, czyli materiału ubocznego powstałego w wyniku produkcji papieru.

Ta syntetyczna wanilia jest niezdrowa i może spowodować znaczne szkody w naszym organizmie.

Aby nie dać się naciąć na niezdrowe ekstrakty, warto samodzielnie przygotować ekstrakt waniliowy. Zobaczysz, że będzie on miał bogatszy smak i aromat niż te, które możesz kupić w sklepie.

Pamiętaj jednak, że do przygotowania organicznego, ekologicznego ekstraktu powinnaś wykorzystać alkohol o stężeniu nie mniejszym niż 35%.

Właściwości odżywcze ekstraktu waniliowego

waniliowy-ekstrakt
Waniliowy ekstrakt

Jedna porcja ekstraktu waniliowego określana jest jako około 13 gramów i zawiera takie składniki odżywcze jak:

  •     37 kcal
  •     1,6 g węglowodanów
  •     19,2 mg potasu (1% GDA)

Ekstrakt waniliowy – właściwości

Ekstrakt waniliowy jest niezwykle skutecznym środkiem w zwalczaniu stanów zapalnych, jest silnym przeciwutleniaczem, a także ma silne działanie antybakteryjne. Przez wielu uznawany jest jako kopalnia zdrowia. Poniżej pragnę bliżej ukazać właściwości lecznicze ekstraktu waniliowego.

Waniliowy ekstrakt jako przeciwutleniacz

Przede wszystkim ekstrakt z wanilii charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym. Nie od dziś wiadomo, że antyoksydanty są niezwykle istotnym składnikiem naszej diety. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które odpowiedzialne są za rozwój różnorodnych chorób, w tym chorób nowotworowych.

Regularne przyjmowanie ekstraktu waniliowego znacząco obniża objawy tzw. stresu oksydacyjnego, który stanowi punkt zapłonowy różnorodnych chorób. Działanie to ekstrakt waniliowy zawdzięcza zawartości waniliny, która odpowiedzialna jest za zwalczanie wolnych rodników.

Antybakteryjne działanie ekstraktu waniliowego

Kolejną prozdrowotną właściwością ekstraktu waniliowego jest jego działanie antybakteryjne. To właśnie dlatego wanilia często stanowi główny składnik produktów na opryszczkę.

Aby jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy namoczyć wacik ekstraktem waniliowym, a następnie delikatnie przemyć zainfekowane miejsce. Taką czynność należy powtarzać około 4 do 5 razy dziennie, a pierwsze efekty możesz zobaczyć jeszcze tego samego dnia.

Stany zapalne

Zawarta w ekstrakcie z wanilii wanilina odpowiedzialna jest również za leczenie różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie. Zarówno tych zewnętrznych jak i wewnętrznych. Może być z powodzeniem stosowana miejscowo na zmienioną stanem zapalnym skórę.

Jeśli dodatkowo wyeliminujesz ze swojej diety produkty, które zakwaszają organizm, powinnaś poczuć się znacznie lepiej. Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy, gwarantując lepsze zdrowie i samopoczucie.

Ekstrakt z wanilii na lepsze samopoczucie

wanilia
Wanilia

Ekstrakt z wanilii polecany jest również dla osób, skarżących się na pogorszenia nastroju. Przeprowadzone badania potwierdzają, że regularne przyjmowanie ekstraktu z wanilii może w znacznej mierze zmniejszyć objawy depresji, przygnębienia i niepokoju.

Możliwe, że działanie to łączy się z właściwościami przeciwzapalnymi wanilii. Co więcej, jej wyjątkowy smak i aromat już sam  sobie pobudza nasz organizm, poprawia nam humor i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.

Waniliowy ekstrakt na gorączkę

Choć może Cię to zdziwić, ekstrakt z wanilii okazuje się również idealnym rozwiązaniem na zbicie gorączki. Jednak zawarty w nim alkohol sprawia, że nie można go stosować u najmłodszych dzieci. Jednak starszaki chętnie przyjmą ten syrop, a Ty zobaczysz, jak gorączka znika niemal natychmiast.

Cudowny ekstrakt z wanilii

Jeśli więc dalej się zastanawiasz nad tym, czy warto wprowadzić ekstrakt z wanilii nie tylko do wypieków, ale również do leczenia, to mam nadzieję, że ten tekst przekona Cię do tego, że jak najbardziej tak.

Niezwykle przyjemny smak sprawia, że dosłownie każdy chętnie sięgnie po ten „lek”, a Ty będziesz miała pewność, że Twoi bliscy przyjmują to, co dla nich najlepsze.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień