Motywacja to nic innego jak chęć i gotowość do działania. Dzięki niej możemy się rozwijać oraz brać udział w różnych inicjatywach, nawet gdy początkowo nie odczuwamy ich efektów.

Zdarza się jednak, że dochodzi do jej spadku, na co ma wpływ wiele czynników. Zobacz, co warto robić, gdy brakuje motywacji.

Co to jest motywacja?

motywacja-do-dzialania

Motywację określa się jako stan gotowości do podjęcia działania. Dzięki niej możliwe jest realizowanie celów, a tym samym rozwijanie się. Pozwala na aktywność, która wynika nie z obowiązków, ale z chęci. Składają się na nią różne mechanizmy fizyczne i psychiczne.

Motywacja i jej rodzaje:

  • wewnętrzna,
  • zewnętrzna.

Motywacja wewnętrzna jest rezultatem osobistych pragnień. Skupia się na niematerialnych korzyściach z podjętych działań. W jej przypadku wystarczającą nagrodą za osiągnięcie postawionego sobie celu jest satysfakcja, pogłębienie wiedzy lub lepsze samopoczucie.

Motywacja zewnętrzna to wszystkie nagrody materialne, które mogą przyczynić się do zwiększenia chęci do wykonania jakiegoś zadania lub osiągnięcia postawionego sobie celu. Najczęściej stosowana jest gratyfikacja finansowa.

Warto mieć świadomość, że istnieje także motywacja pozytywna i negatywna. Pierwsza z nich opiera się na pozytywnych korzyściach i emocjach, natomiast druga jest związana z karami i negatywnymi skutkami. W jej przypadku do pracy motywuje wizja utraty czegoś lub poniesienia konsekwencji, gdy wyznaczony cel nie zostanie zrealizowany.

Dlaczego czasami brakuje motywacji?

Zdarza się niekiedy, że motywacja jest niska lub następuje jej całkowita utrata. Wpływ ma na to kilka czynników. Zanik może wynikać:

  • z postawienia sobie celu niemożliwego do osiągnięcia,
  • ze zbyt dużych oczekiwań względem siebie,
  • z braku wsparcia,
  • z negatywnych komentarzy od osób postronnych,
  • ze złego samopoczucia i przemęczenia.

Warto pamiętać, że cel jest możliwy do osiągnięcia, gdy istnieje zarówno motywacja wewnętrzna, jak i zewnętrzna.

Sposoby na wzmocnienie motywacji

Motywację można wzmocnić. Niekiedy powraca ona samoistnie, gdy zostaną uporządkowane poboczne sprawy (np. rodzinne, zdrowotne). Pomóc może także odpoczynek oraz danie sobie przestrzeni na przemyślenie priorytetów i stworzenie planu działania.

Na początek warto zastanowić się, z czego wynika brak motywacji. Nie zawsze udaje się ustalić przyczynę. Jednak w wielu przypadkach poznanie przeszkód pozwala je skutecznie wyeliminować.

Należy też wyznaczać sobie małe cele. Warto spisać listę tych rzeczy, na których zależy nam najbardziej lub które są najpilniejsze. Pomoże to ustalić konkretny plan działania. Dobrym pomysłem jest spisanie zadań tylko na dany dzień (tydzień lub miesiąc), których wykonanie przybliży nas do osiągnięcia celu.

Powieszenie takiej rozpiski w widocznym miejscu i sukcesywne odhaczanie wykonanych kroków pozwala uwidocznić postęp, a tym samym zwiększa motywację do dalszego działania.

Warto przyjrzeć się swojej samoocenie. Jeżeli jest ona niska, każda negatywna uwaga ze strony osób postronnych powoduje brak chęci do działania. Warto odseparować się od negatywnych ludzi, a także skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże odzyskać wiarę w siebie.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.