Wydaje Ci się, że wiesz jak dbać o paznokcie, a mimo to wciąż nie wyglądają na zdrowe i piękne? pękają, kruszą się i odpryskują? Powodem złego wyglądu mogą być bakteria, które wraz z brudem trafiają pod paznokcie!

Dobra wiadomość jest taka, że każdy może mieć piękne paznokcie! wystarczy, że będziesz je regularnie czyścić i pielęgnować sposobami, które przedstawiam w dzisiejszym poradniku! Poświęć dosłownie kilka minut i sprawdź co robić, aby mieć ładne paznokcie!

Obgryzanie paznokci

obgryzanie-paznokci

 • Obgryzanie paznokci to jedna z najczęstszych przyczyn brzydkich, poszarpanych paznokci. Nie tylko źle wyglądają, ale i w kontakcie ze śliną, paznokcie otrzymują bakterie, z którymi nie powinny mieć w ogóle do czynienia! Ślina także „pomaga” paznokciom gromadzić kurz i brud pod paznokciami, to sprawia, że wyglądają na zaniedbane i świadczą niejako o Twojej higienie!
 • Obgryzanie paznokci także powoduje zakażenia na skórkach wokół paznokcia!

 

Zakładaj rękawiczki w czasie mycia naczyń

zakładanie-rekawiczek-w-czasie-mycia-naczyn

 • Zawsze zakładaj rękawiczki gdy myjesz naczynia lub masz dłuższy kontakt z wodą!  Zapobiegniesz nadmiernemu zmiękczaniu się paznokci, unikniesz detergentów, które także niszczą paznokcie oraz przeciwdziałasz mechanicznym uszkodzeniom paznokci podczas mycia naczyń.
 • Możesz także zakładać jednorazowe rękawiczki lateksowe, one również pomogą w ochronie paznokci przed czynnikami zewnętrznymi!

 

Szorowanie paznokci mydłem

czyszczenie-paznokci

 • Szorowanie paznokci o mydło. Jest to dobry sposób na doczyszczenie paznokci, które uległy zabrudzeniu. Nie zawsze noszenie rękawiczek ochronnych jest możliwe. Szorowanie paznokci mydłem w sposób przedstawiony na zdjęciu, spowoduje, że w każdy nawet najmniejszy zakątek paznokcia trafi mydło, które zmyje brud.
 • Jeśli mydło jest zbyt twarde, aby powchodziło w strukturę paznokcia, rozmiękcz je pod ciepłą wodą, to na pewno pomoże!

 

Regularne usuwanie brudu spod paznokci

usuwanie-brudu-spod-paznokci

 • Regularne usuwanie brudu spod paznokci daje wiele benefitów. Najlepiej usuwać brud nawet w ciągu dnia gdy zauważysz, że coś znajduje się pod paznokciami, nie warto czekać na koniec dnia. Brud pod paznokciem to skupisko bakterii, które działają na niekorzyść Twojej płytki paznokcia. Szybka reakcja zaoszczędzi Ci wielu problemów z paznokciami.

 

Malowanie paznokci

malowanie-i-pielegnacja-paznokci

 • Nie zawsze malowanie paznokci jest możliwe, zależy jaką pracę wykonujesz. Jeśli jednak nie ma przeszkód, staraj się, aby jak najczęściej mieć pomalowane paznokcie, używanie bezbarwnego lakieru pozwoli Ci kontrolować czy pod paznokciami pojawiły się jakieś zanieczyszczenia. Inne kolory lakierów do paznokci utrudniają tę kontrolę.

 

Jak wyczyścić paznokcie?

Zmyj lakier z paznokci

czyszczenie-paznokci

 • Namocz wacik w zmywaczu do paznokci. Przetrzyj mokrym wacikiem każdy paznokieć. Po chwili kolor na Twoich paznokciach zacznie schodzić. Ważne jest, aby nie dociskać zbyt mocno wacika do paznokci, bo możesz uszkodzić strukturę płytki paznokcia.
 • Zmywacz do paznokci można kupić niemal wszędzie, w sklepach spożywczych, drogeriach, marketach, a nawet w kiosku.
 • Nigdy nie zanurzaj całych paznokci w zmywaczu. To bardzo osłabi skórkę wokół paznokci oraz same paznokcie! Zanurzanie paznokci w zmywaczu to samobójstwo dla paznokcia!

 

Wybielanie paznokci pastą z sody i soku z cytryny

jak-wyczyscic-paznokcie

 • Jeśli Twoje paznokcie są bardzo zabrudzone i wyszorowanie ich mydłem nie pomaga, to spróbuj zrobić pastę, która pomoże wybielić paznokcie. Zmieszaj razem: 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę wody utlenionej i kilka kropel soku z cytryny.
 • Używając starej szczoteczki do zębów, wyszoruj brudne paznokcie. Pozostaw domowej roboty pastę na paznokciach na kilka minut.
 • Wybielanie paznokci możesz także przeprowadzić, używając wybielającej pasty do zębów. Zawiera ona składniki wybielające, które działają nie tylko na zęby, ale też i na paznokcie.

 

Płukanie paznokci

płukanie-paznokci-pod-wodą

 • Umyj teraz paznokcie pod ciepłą wodą, namydl dłonie mydłem.
 • Jeśli chcesz nawilżyć paznokcie, użyj mydła do skóry wrażliwej.

 

Nawilżanie paznokci

nawilzanie-paznokci

 • Po dokładnym umyciu paznokci nawilż je specjalnym kremem do rąk. Zadbaj, aby dobrze nawilżyć skórki wokoło paznokci, wcierając w to miejsce krem nawilżający. Dzięki niemu paznokcie będą wglądać na zdrowe i utrzymane w dobrej kondycji.
 • Nawilż paznokcie kremem z filtrem słonecznym, aby ochronić paznokcie przed promieniami słonecznymi. Długotrwała ekspozycja paznokci na słońce, może być przyczyną powstawania plam na paznokciach!

Jak dbać o paznokcie?

Systematyczne przycinanie paznokci

przycinanie-paznokci

 • Obcinanie paznokci to również ważna rzecz jak ich nawilżanie. Najpierw przycinamy prostą linię na przodzie paznokcia, a następnie zabieramy się za jego boki. Krawędzie paznokcia muszą być łagodnie zaokrąglone.
 • Im krótsze paznokcie, tym łatwiej o nie dbać. Warto także zdezynfekować obcinaczki do paznokci przed ich zastosowaniem.

 

Piłowanie paznokci

pilowanie-paznokci

 • Zadbaj o ostre krawędzie paznokci już dziś! Zaopatrz się w standardowy pilnik do paznokci. Piłowanie paznokci powinno przebiegać w kierunku, w którym rosną.
 • Piłowanie paznokci „w tę i z powrotem” może uszkodzić ich strukturę jeśli masz słabe paznokcie.

 

Top coat

nakladanie-top-coat-na-paznokcie

 • Top coat to bardzo dobry sposób na ochronę paznokci. Dodatkowa warstwa na paznokciach będzie przyjmować na siebie mikro uszkodzenia, których paznokieć już nie doświadczy.
 • Top coat daje także lśniący połysk paznokciom, nakładany jest w ten sam sposób co lakier do paznokci.
 • Lakiery top coat są bezbarwne, co dla niektórych z nas jest ogromną zaletą.

Mam nadzieję, że wiesz już jak dbać o paznokcie aby te były piękne i zdrowo wyglądające!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

 1. Peelingi do rąk świetnie odbudowują płytkę paznokcia po hybrydach… Nie można zapomnieć, że krem do rąk to absolutne must have oraz oliwa z oliwek do skórek :-)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.