Pielęgnacja skóry zimą jest niezmiernie ważna i trudniejsza niż w ciepłych okresach… być może nie wiesz, jak dbać o skórę zimą i dlatego tego nie robisz? To błąd, którego więcej nie powinnaś popełniać! Dowiedz się, jakiej pielęgnacji potrzebujesz w tej mroźnej i trudnej porze roku.

Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry w okresie zimowym można porównać do wychodzenia bez ciepłej kurtki i czapki. I to porównanie wcale nie jest przesadzone. Takie pomysły są bardzo odważne, ale w rezultacie okazują się być szkodliwe dla naszego zdrowia. Przedstawiamy proste, praktyczne wskazówki, jak pomóc skórze przetrwać do wiosny.

Zmiana pielęgnacji zimą – dlaczego jest ważna?

pielęgnacja-skóry-zimą
Pielęgnacja skóry zimą nie jest łatwa!

Wraz ze zmianą pór roku zmienia się nie tylko garderobę i nastrój, ale też stan naszej skóry, w dodatku bez względu na to jaki jest jej rodzaj. Zima – to mróz i wiatry. W taką pogodę nasza skóra wytwarza mniej podskórnych tłuszczy, a w warunkach suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach skórze zaczyna brakować nawilżenia, jej warstwa ochronna zostaje naruszona… Zobacz jak wygląda typ urody zima!

Ostatecznie zaczyna się łuszczyć, robi się czerwona, a my odczuwamy dyskomfort – to wszystko to właśnie oznaki krytycznego zaniedbania skóry. Mimo czynników zewnętrznych, działających na naszą skórę, w organizmie zachodzą zmiany także wewnątrz.

Jest to związane z hormonalnymi zmianami sezonowymi, które wpływają na przemianę materii w skórze. Bardzo trudno jest to zignorować, dlatego warto zmienić swoją pielęgnację na okres zimowy. To bardzo ważne.

Optymalna pielęgnacja skóry zimą

Zimą skóra potrzebuje delikatniejszego oczyszczania niż w innych porach roku. Pielęgnacja skóry powinna także zostać rozszerzona o dodatkowe produkty kosmetyczne, które pomogą przywrócić i podtrzymać naturalny bilans.

dbanie-o-skórę-zimą

Jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry zimą? Podstawowe etapy codziennej pielęgnacji się nie zmieniają:

  • oczyszczanie
  • tonizowanie
  • krem na noc lub
  • krem na dzień

Zmiana musi dotyczyć samych środków, które wykorzystujemy – zimą skóra ma zupełnie inne potrzeby. Dla oczyszczania każdego typu cery poleca się stosowanie wszystkich delikatnych środków, które w swoim składzie nie mają alkoholu.

Posiadaczki skóry tłustej powinny w tym okresie przejść na kremy dla skóry normalnej lub mieszanej, a osoby ze skórą normalną – zaopatrzyć się w preparaty dla skóry suchej.

Dodatkowymi kosmetykami, które warto mieć w swojej łazience są: nawilżająca maska i masło do ciała. I oczywiście – nie możesz zapomnieć o używaniu kremu do rąk i balsamu dla ust!

Prosta i efektywna technika domowej pielęgnacji

Idealny proces pielęgnacji cery składa się z minimum trzech etapów-produktów.

  • Po pierwsze, to dobrze dobrany preparat do mycia twarzy, nie naruszający bariery ochronnej naskórka (najlepiej bez spirytusu i parabenów).
  • Po drugie, nawilżający krem z naturalnymi składnikami i oksydantami.
  • Po trzecie, produkt stosowany na noc, który będzie miał działanie regenerujące.

Skóra zimą potrzebuje dużo wody, dlatego przynajmniej 2-3 razy w tygodniu dbaj o nią za pomocą nawilżających maseczek.

Żeby nie dopuścić do przesuszenia skóry i poważnych problemów, trzeba dokładnie i regularnie ją nawilżać. Najlepiej robić to po prysznicu lub kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze dobrze nawilżona i wilgotna dzięki dużej ilości wody.

zimowa-pielegnacja-skóry

Do tego sprawdzi się krem, który w swoim składzie będzie miał antyoksydanty, parabeny oraz kwas hialuronowy, a także glicerynę lub mocznik. Ale uwaga! Dobrze jest korzystać z takich kremów wieczorem, przed pójściem spać. Przed wyjściem na mróz nie warto ich używać – przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

Skóra, na której znajduje się intensywnie nawilżający krem jest bardziej wilgotna, a tym samym narażona na silniejsze działanie wiatru i odmrożenie. Krem o konsystencji żelowej należy nakładać na skórę na co najmniej godzinę przed wyjściem z domu.

Z jakich kosmetyków lepiej rezygnować zimą?

Oczywiście z agresywnie oczyszczających środków, które ingerują w najgłębsze warstwy naskórka, ale także takich, w których na jednym z pierwszych miejsc w składzie znajduje się alkohol etylowy. Nie polecamy stosowania kosmetyków silnie matujących i takich, które mają usunąć nadmiar sebum. Co ciekawe – większość osób myśli też, że kremy przeciwsłoneczne są tylko na lato. To błąd i takie produkty na pewno nie należą do tych, z których trzeba zrezygnować. Słońce świeci także zimą, a promienie UV nadal są aktywne.

Pielęgnacja ciała zimą…

Zimą skóra na ciele znajduje się pod ciągłym przykryciem. Z jednej strony, to dobrze, bo jest nam ciepło, ale z drugiej – ubranie może stać się czynnikiem podrażnienia.

Skóra szybciej traci wilgotność, a razem z nią zdrowy kolor. Pielęgnacja ciała powinna przebiegać tak samo jak twarzy. Jeśli bierzesz prysznic i rano, i wieczorem – zrezygnuj z korzystania z żelu pod prysznic za każdym razem, skóra nie potrzebuje aż tak intensywnego oczyszczania. Nie zapomnij zimą zadbać o odporność!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień