Na pewno w tym okresie przyda się Wam przepis na zimowy balsam do ust. W okresie jesienno-zimowym delikatna skóra ust jest bardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zimno i wiatr potrafią spowodować, że usta staną się spierzchnięte, przesuszone i będą wyglądać nieestetycznie.
Warto zatem zadbać o nią jak najlepiej i wybrać kosmetyk idealny. W drogeriach, katalogach wysyłkowych, czy aptekach jest spory wybór ochronnych balsamów do ust.
Na pewno nie raz zastanawiałaś się nad tym, który będzie najlepszy i czym właściwie sugerować się przy zakupie. W składzie można znaleźć sporą listę użytych półproduktów.
Często nie są to wyłącznie składniki naturalne [niebezpieczne składniki w kosmetykach]. W kosmetykach do ust należy unikać sztucznych barwników i zapachów, czy parabenów. Stosuje się również kamforę i miętę, które dają efekt mrowienia i powiększenia ust, ale niestety działają wysuszająco.
Dobrym pomysłem jest zrobienie takiego balsamu w warunkach domowych. Dzięki temu mamy pewność, co wchodzi w jego skład. Wykonanie jest bardzo proste. Naturalne balsamy do ust sprawią, że usta będą delikatne i miękkie oraz zapewnia stałą ochronę przed wiatrem i zimnem.
Co będzie potrzebne do stworzenia cynamonowego balsamu?
Spis treści
Naturalny emulgator 40%:
- 4 łyżki wosku pszczelego (dla wersji bardziej miękkiej można nieco zmniejszyć ilość)
Faza olejowa 60%:
- 1 łyżka organicznego oleju rycynowego
- ½ łyżki płynnego miodu
- ½ łyżki olejku z nagietka
- 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów
- 2 łyżki organicznego masła shea
Olejki eteryczne:
- 5 kropli olejku z liści cynamonu (nie stosować olejku z jego kory)
- 5 kropli słodkiego olejku pomarańczowego
Dodatkowo:
- czysty garnek z podwójnym dnem lub dwa (mniejszy i większy)
- pojemniczek na balsam
- ręcznik papierowy
- łyżka do mieszania
[irp posts=”10468″ name=”Peeling ust krok po kroku”]
Wszystkie składniki potrzebne do wykonania balsamu do ust są dostępne w sklepach internetowych oferujących tego typu produkty. W asortymencie można również znaleźć opakowania na balsamy i błyszczyki własnej produkcji. Co wybierzesz? błyszczyk czy pomadkę?
Domowy balsam do ust krok po kroku
W pierwszej kolejności należy przygotować wyżej wymienione składniki. Miejsce pracy zabezpieczyć ręcznikiem papierowym, aby nie zabrudzić olejkiem powierzchni oraz aby nic nie dostało się do składników balsamu.
Do większego garnka wlać kilka centymetrów wody, i nałożyć na niego kolejny, tak aby nie stykały się ze sobą dnem. Jest to ważne i dzięki temu składniki nie przypalą się. Można również użyć garnka z podwójnym dnem.
[irp posts=”7180″ name=”Wady i zalety sposobów na powiększanie ust – SPRAWDŹ!”]
Wlać olejki, miód oraz dodać masło i stopniowo rozpuszczać produkty delikatnie mieszając. Po roztopieniu składników zdjąć z ognia i dodatkowo wymieszać mikserem na niski obrotach. Jeśli miód nie osiada na dnie, to znaczy, że składniki są dobrze wymieszane.
Następnie można dodać po 5 kropli z każdego olejku eterycznego. Nie należy zwiększać ilości olejku cynamonowego, bo może podrażnić usta. Uczucie lekkiego rozgrzewania jest jak najbardziej normalne i wskazane. Jeżeli balsam zacznie krzepnąć, należy z powrotem dać go na ogień i dokładnie wymieszać.
W tym momencie balsam do ust jest już gotowy i wystarczy przelać go do gotowych pojemniczków na tego typu kosmetyk i odstawić w suche miejsce. Należy zwrócić uwagę, aby pojemniczki były czyste i suche.
Do napełniania ich warto wspomóc się strzykawką – balsam nie rozleje się nieestetycznie po opakowaniu. Po około dwóch godzinach cynamonowy balsam do ust jest już gotowy do użycia. Ewentualnie można go jeszcze schłodzić przez krótki czas w lodówce.
Domowej roboty balsamy są idealne na zimowe wyjścia. Mogą być również fajnym pomyłem na drobiazg dla bliskiej osoby
Co można dodać do balsamu domowej roboty?
Poza wyżej wymienionymi, podstawowymi składnikami można dołożyć również witaminę A oraz E. Witamina A ma działanie zmiękczające, wygładzające, nawilżające i ochronne.
Poprawia również koloryt skóry. Witamina E natomiast przyspiesza gojenie się ran, pęknięć, wpływa efektywnie na odtwarzanie się nowej tkanki. Chroni przed wysuszeniem i zwiększa elastyczność skóry.
Witaminy można zakupić za około 8-10 zł za buteleczkę wielkości 10 ml. Dostępne są w aptekach lub sklepach internetowych.
Należy pamiętać:
Jeżeli chcesz, aby twój balsam zabarwiał usta – wystarczy, że dołożysz odrobinę ulubionej pomadki do ust w czasie mieszania. Można też trochę poeksperymentować i użyć gotowych pigmentów. Są to tzw. miki, dostępne w internecie. Za około 5 gram. zapłacimy 6 zł. Miki to pigmenty naturalne, występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.
Jeżeli chcesz, aby twój balsam do ust delikatnie peelingował – dodaj szczyptę drobnoziarnistego cukru.
Przechowywanie
Błyszczyki domowej roboty, tak samo jak te drogeryjne należy przechowywać w suchym miejscu. Nie należy narażać ich na działanie zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Warto również chronić (szczególnie te kolorowe) przed działaniem promieni słonecznych.
[irp posts=”8698″ name=”Jak naturalnie powiększyć usta?”]
Warto również pamiętać, że termin przydatności kosmetyków naturalnych jest nieco krótszy i wynosi kilka miesięcy (średnio są to cztery miesiące). Wszystko dlatego, że nie używa się w nich konserwantów.
Koniecznie przeczytaj:
- Jaki makijaż, paznokcie, usta i dodatki pasują do bordowej sukienki?
- Zalety i wady powiększania biustu własnym tłuszczem
- Płyn do płukania jamy ustnej z alkoholem czy bez – który lepszy
- Jak zwalczyć łupież tłusty? objawy – leczenie i przyczyny łupieżu
- Jak naturalnie powiększyć usta? [PORADNIK] tygodnia!