Jak dobrać biustonosz? Dobranie odpowiedniego biustonosza to często nie lada wyczyn. Wymaga cierpliwości, aby zmierzyć wiele modeli staników oraz odpowiedniej wiedzy, która pomoże nam, spośród wielu rodzajów, wybrać właśnie ten pasujący idealnie do naszego biustu.

Zatem jak dobrać biustonosz bez poświęcania długich godzin na przymiarki? Na pewno warto zacząć od przeczytania tego tekstu.

Jakie miary opisują nam rozmiar biustonosza?

Każdy biustonosz opisywany jest rozmiarem. To charakterystyczne połączenie liczby i litery, dobrze znane wszystkim paniom. Cóż one oznaczają? Liczba to oznaczenie rozmiaru pod biustem, natomiast litera to rozmiar miseczki. Każdą z tych wartości musimy umieć obliczyć, zanim wybierzemy się do sklepu z bielizną.

Koniecznie sprawdź wczorajsze nowe zestawienie: Tusz do rzęs wodoodporny – RANKING

Jak dobrać biustonosz? poznaj rozmiar miseczki!

Pierwszym etapem obliczeń jest pomierzenie ciała. Mierząc rozmiar pod biustem, powinniśmy zdjąć bluzkę oraz biustonosz. Pomiar taki wykonujemy bowiem po ciele. Wykorzystujemy do tego zwykły centymetr krawiecki.

W zupełności nam on wystarczy, ale jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie, możemy zaopatrzyć się w profesjonalny centymetr brafitterski.

Mierząc, musimy pamiętać o tym, aby taśma mocno przylegała do ciała: nie zostawiamy nawet milimetra zapasu. Musimy również dbać o to, aby centymetr ze wszystkich stron ciała przylegał na tym samym poziomie.

Dociskając taśmę, nie sprawiajmy sobie bólu. Róbmy to z wyczuciem. Osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej mogą mieć wrażenie, że taśma odrobinę wpija się w ciało, ale to efekt normalny i pożądany. Odczytany z centymetra wymiar najlepiej zapisać na kartce.

Jak zmierzyć się w biuście?

jak-dobrze-dobrać-biustonosz-poradnik

Kolejną wartością, którą musimy poznać, jest nasz obwód w biuście. W przeciwieństwie do mierzenia pod biustem musimy wykonywać go w staniku. Warto wybrać taki, który ma nieusztywniane miseczki oraz jest dość miękki i dobrze zbiera biust.

Jeżeli mamy jędrne piersi, nieopadające, to obwód możemy mierzyć, stojąc prosto, jednak wszystkim poleca się mierzyć go w pochyleniu. Dlaczego musimy mieć na sobie stanik?

Mierzenie bez niego, może fałszować wyniki. Szczególnie panie posiadające biust w kształcie stożka, mogłyby uzyskać zbyt wysokie wartości pomiarów. Miarki nie ściskamy zbyt mocno. Ma ona tylko opinać biust w najszerszej jego części.

Jak określić rozmiar biustonosza?

Aby dowiedzieć się: jak dobrać stanik, trzeba otrzymane wymiary zebrać w całość. Aby uzyskać dokładną liczbę, która jest częścią oznaczenia rozmiaru stanika, należy otrzymany pomiar pod biustem pomniejszyć o 3, a następnie zaokrąglić w dół do najbliższego rozmiaru.

Natomiast, aby uzyskać literkę, musimy od obwodu w biuście odjąć rozmiar pod biustem, a uzyskany wynik porównać z tabelą rozmiarów dostępną w internecie lub dobrych sklepach z bielizną.

Jak ułatwić sobie pomiary biustu?

Na pierwszy rzut oka dobranie odpowiedniego stanika może się wydawać skomplikowane. Jeżeli chcemy ułatwić sobie obliczenia, możemy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów, które po podaniu otrzymanych miar, same wskażą nam rozmiar naszego stanika.

Osoby, które obawiają się, że nie są w stanie dokładnie zmierzyć obwodów, mogą udać się do profesjonalnej brafitterki, która służy pomocą i radą w zakresie dobierania bielizny.

Na pewno zainteresują Cię te artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

11 KOMENTARZE

 1. Na pewno dobieranie biustonosza do łatwych nie należy, szczególnie gdy robimy to pierwszy raz, większość zakupów wtedy kończy się rozczarowaniem podczas zakładania stanika, dobra rada jaką mogę dać młodym dziewczynom to podczas wyboru stanika czy biustonosza posiłkujcie się doświadczeniem swojej mamy, ona podpowie Wam odpowiednio! często młode dziewczyny idą po pierwszy biustonosz z koleżanką/koleżankami ?! to błąd, weźcie na zakupy mamę :-)

 2. Ja kiedyś gdy mierzyłam się aby dobrać właściwy rozmiar biustonosza nie ściągnęłam koszulki, okazało się po zakupie, że biustonosz jest nieco za duży i nie przylega do ciała tak jak powinien. Naprawdę dobrze trzeba opanować dobór stanika bo zobaczcie ile razy w życiu będziecie zmieniać stanik, kobiece ciało zmienia się nieustannie, piersi rosną i maleją, ciąża, efekty odchudzania i talia która zmienia się z wiekiem…

 3. Ciekawi mnie, że powstał taki zawód jak brafitterka – która pomaga w doborze biustonosza, dziwny jest ten świat, jakby zupełnie samemu nie można było opanować tej “sztuki” nie?

 4. To jak zmierzyć się w biuście to nie jest problem, gorzej jest z dobraniem miseczki do kształtu piersi…

 5. Stanik i biustonosz to zupełnie to samo, jak idzie się do sklepu to raczej używa się tej bardziej oficjalnej wersji czyli biustonosz, określenie stanik to tak raczej między sobą dziewczyny używają… ja osobiście używam określenia biustonosz… oba określenia sa jednak prawidłowe!

 6. No ja na zakupach z córką to mam dwa problemy na głowie, dobieram stanik dla niej i szukam jednocześnie czegoś dla siebie, każda mam wie jak to jest ciężko nadążyć ze zmieniającym się rozmiarem piersi młodych dziewczyn…. :-) my stare krowy to już mamy obcykane wymiary biustonosza i kształt miseczki…

 7. Jeśli nie wiesz jak dobrać biustonosz to weź do przymierzalni z 10 sztuk i metodą prób i błędów znajdziesz ten właściwy model stanika. Pozdro!

 8. Rozmiar miseczki biustonosza to chyba najważniejszy element podczas wyboru cyckonosza:-)

 9. prowadzimy salon z bielizną i większość kobiet nie ma pojęcia o tym jaki ma rozmiar – Panie przychodzą po 75B a wychodzą z 65E ( taki przykład) zapraszamy na naszą stronę gdzie domowym sposobem można sobie dobrać biustonosz – sklep-biustonosze.pl/
  – udanego brafittingu – pozdrawiamy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.