Jest wiele przypadków, w których problem nietrzymania moczu staje się uciążliwy. Wówczas z pomocą mogą przyjść dobre pieluchomajtki.

Część osób jednak wolałaby tego uniknąć. Czy jest to możliwe? A może takie rozwiązanie wcale nie jest złym pomysłem? Spróbujmy zbadać sprawę bliżej.

Kłopoty z nietrzymaniem moczu – przyczyny

Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach należy rozważyć pieluchomajtki w celu polepszenia jakości życia. Czasami bowiem nietrzymanie moczu nie jest na tyle dużym problemem. Są jednak przypadki, gdy faktycznie skala zjawiska jest alarmująca. Przyczyn może być wiele, choć najczęstszą jest wiek.

Jak dobrać pieluchomajtki dla dorosłych

Ciało ludzkie znacznie się zmienia przez lata i u niektórych w pewnym momencie dochodzi do zaburzeń podstawowych funkcji. Efektem może być szereg problemów dróg moczowych, w wyniku czego osoba starsza traci nad nimi kontrolę. Przy ciężkim nietrzymaniu moczu chodzi o mimowolne wydalenie w ilości ok. 300 ml na 4 godziny. Jeśli coś takiego ma miejsce, doprawdy tylko pieluchomajtki TENA mogą stanowić rozwiązanie.

A jak to wygląda w przypadku inkontynencji moczowej? To już zupełnie inna sytuacja i z reguły dotyka kobiet po trzydziestym roku życia. Rzecz w tym, że wiele miesięcy ciąży może mieć negatywny wpływ na układ moczowy poprzez nadmierne obciążenie mięśni dna miednicy. Zwłaszcza gdy to już któraś z kolei ciąża.

Nie bez znaczenia jest także długotrwała otyłość. Wówczas może dojść do lekkiego opróżniania pęcherza w trybie mniej niż 50 ml na 4 godziny, ale bywają i bardziej dramatyczne przypadki. Jeśli występuje sporadyczne nietrzymanie moczu w śladowych ilościach, wystarczy często wymieniać zwykłą bieliznę. Jednak im gorzej, tym bardziej wskazana jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Stosowną konsultację należy podjąć za każdym razem, gdy występuje niekontrolowane opróżnianie pęcherza. Podeszły wiek i inkontynencja moczowa to raptem dwie przyczyny z wielu możliwych. Oznacza to, że gdy chodzi o pomoc dla dorosłych, pieluchomajtki mogą być rozwiązaniem tymczasowym. Czasami problem ustaje w wyniku leczenia albo zmiany stylu życia (utrata wagi). Innym razem nie.

Co to są majtki chłonne?

Kiedy skuteczne pieluchomajtki stają się koniecznością, warto je rozróżnić od majtek chłonnych oraz innych produktów o podobnym charakterze. Pomyłka może mieć bowiem nieprzyjemne konsekwencje. Dyskomfort osób starszych, przecieki, odparzenia… Wyroby chłonne do codziennego użytku należy przeanalizować pod kątem skali danego problemu.

Wygodne majtki chłonne TENA sprawdzą się przy lekkim nietrzymaniu moczu. Można w nich chodzić do pracy i po mieście – nikt nie zauważy. Wyrób medyczny tego typu ma wszyte wkładki urologiczne i to tym się różni od normalnej bielizny. Jeśli zaś problem z moczem narasta…

No cóż, cięższe przypadki wymagają różnych rozwiązań o różnych poziomach chłonności. Średnie kłopoty z nietrzymaniem moczu i te bardziej uciążliwe wykluczają użycie majtek z wkładką. Wtedy właśnie trzeba zaopatrzyć się w pieluchomajtki dobrej jakości. Mają lepszą chłonność i konstrukcję. Posiadają na przykład specjalne zapięcia i pas, dzięki któremu będą na miejscu o każdej porze dnia. Takie rozwiązanie nie jest jednak aż tak dyskretne, jak majtki chłonne.

Są jeszcze pieluchy dla dorosłych. To już sprzęt do zadań specjalnych. Pieluchy zwykle wykorzystuje się do pomocy pacjentom, którzy przez cały czas leżą oraz wydalają mocz bezwolnie w dużych ilościach. Sprawdzają się i w dzień, i w nocy. Doskonale chronią skórę i nie pozwalają na wydzielanie przykrych zapachów.

Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek?

Komfort noszenia to niezwykle istotna sprawa. Dlatego pieluchomajtki występują w różnych rozmiarach. Odpowiedni produkt zminimalizuje wszelkie niedogodności związane z jego stosowaniem. W związku z tym nie powinien być zbyt ciasny. Zbyt luźny tymczasem będzie opadać i pacjent będzie musiał go ciągle poprawiać. Ruch może spowodować otarcia. Niewykluczona jest także nieszczelność. Katastrofa, jednym słowem.

Tak być nie musi. Produkty TENA są bowiem precyzyjnie zaprojektowane. Wystarczy tylko przeanalizować budowę ciała danej osoby i na tej podstawie dokonać wyboru. Dotyczy to także ludzi przebywających cały czas w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Nie należy więc zakładać, że taka sytuacja oznacza dowolny rozmiar pieluchomajtek. Zawsze trzeba myśleć o wygodzie pacjenta i jego fizjonomii.

Refundacja na pieluchomajtki dla dorosłych

Jak widać powyżej, różne wyroby chłonne bywają nie tylko konieczne, ale i znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie pacjentów oraz ich opiekunów. Jeśli chodzi o dorosłych, pieluchy są bardzo dobrze zaprojektowane. Inne rodzaje pieluchomajtek również są niezawodne w zależności od ich wykorzystania. A czy NFZ je refunduje?

Oczywiście! Refundacja NFZ na pieluchomajtki może objąć aż 60 sztuk miesięcznie. Osoby cierpiące na przewlekłe nietrzymanie moczu z pewnością poczują ulgę na portfelu. Ważne jest jednak to, aby wniosek o refundację wypełnił lekarz pierwszego kontaktu.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką TENA.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.