Wychodzę z założenia, że nieważne ile wydaję na nowy sprzęt – czy 50 zł, czy 5000 zł – zakup ma być udany. Takie podejście jest jak najbardziej wskazane przy urządzeniach AGD, szczególnie dużego AGD. Właśnie nimi zajmę się w tym poradniku.

Każde domostwo zawiera masę sprzęt małego i dużego AGD. Zwykle opiera się na sprzęcie kuchennym, ale nie tylko.

Wybór produktów ma kluczowe znaczenie, bo nikt z nas nie chce użerać się z serwisem czy narażać się na dodatkowe wydatki na naprawę, prawda?

Ten poradnik pomoże Ci rozsądnie wybierać sprzęt AGD, choć porady są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w zasadzie przy każdej kategorii.

Czemu warto dłużej zastanowić się nad wyborem sprzętu AGD?

Spis treści

jak-wybrac-sprzet-agd-rtv

Ponieważ są to urządzenia na lata. Wyobraź sobie sytuację, w której musisz reklamować lodówkę lub pralkę. W czym przechowasz swoją żywność, w czym wypierzesz ciuchy?

Awaria dużego AGD to prawdziwy kataklizm domowy.

A piekarnik, kuchenka? Jak coś ugotujesz? Nawet opcjonalny sprzęt, np. zmywarka, jest istotna w niektórych domostwach.

Dochodzi do tego mnóstwo małego AGD. Ekspresy, miksery, blendery, mikrofalówki, czajniki elektryczne, opiekacze – co chwilę z nich korzystamy.

Weź pod uwagę sam proces reklamacji. Lodówki nie spakujesz do małego pudełka. Nie zaniesiesz do serwisu za rogiem, jak to bywa w przypadku smartfonów. Trzeba będzie taki sprzęt od wszystkiego odłączyć i nieźle natrudzić się z wyniesienie i dostarczeniem do naprawy. A potem z wniesieniem naprawionego.

To wszystko jest niesamowicie wkurzające, gdy kompletnie nie masz czasu i głowy na reklamowanie wielkiego sprzętu domowego.

Druga sprawa, że nie po to wydaje się często grubą kasę, aby sprzęt nie spełniał oczekiwań albo ciągle się psuł. Za zakupem musi iść satysfakcja i zadowolenie.

A wystarczy kierować się kilkoma poradami, aby wybierać rozsądnie i optymalnie.

Jeżeli nie chcesz polegać na farcie, a na własnym rozsądku, to czytaj dalej.

Uzupełnij swoją wiedzę o sprzęcie AGD

Absolutna podstawa. Jeżeli chcesz dobrze wydać kasę, musisz poznać daną kategorię.

Jak to jednak uczynić? Najlepiej wspomóc się profesjonalnymi materiałami. Istotne, aby były niezależne. Nic Ci po sponsorowanych materiałach, bo to jak oglądanie reklamy w telewizji. Nic się nie dowiesz.

Dlaczego akurat ten serwis?

  • Po pierwsze rankingi sprzętu zawierają bardzo obszerne i unikalne poradniki zakupowe. Dzięki nim dowiesz się każdego szczegółu. Opisane są często marketingowe sztuczki producentów, co wzbudza zaufanie, bo mało kto o tym niestety pisze.
  • Po drugie opcjonalny sprzęt ma zawsze część typu „czy warto kupić”. Upewnisz się, czy dana kategoria rzeczywiście będzie Ci potrzebna. Nikt nie chce Ci niczego wepchnąć na siłę.
  • Po trzecie rankingi są rozbudowane, często na wiele segmentów cenowych. Dzięki temu każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.
  • Po czwarte zestawienia są na bieżąco aktualizowane, no bo co Ci po starych i nieaktualnych materiałach?

Plusów jest tak naprawdę jeszcze więcej, ale najlepiej będzie, jak przekonasz się na własnej skórze. Eksperci z Prorankingów prowadzą też profil i grupę na Facebooku, gdzie pomagają swoim czytelnikom. Oczywiście za darmo.

Tak, wiem, czasem trzeba się ostro naczytać lub trochę popytać, ale nie ma drogi na skróty. Jeżeli chcesz dokonać świadomego wyboru, to musisz dysponować odpowiednią wiedzą.

Sprawdzaj opinie… ale tylko te prawdziwe

Problem z opiniami o produktach jest taki, że często są pisane przez marketingowców wynajętych przez daną firmę.

Jak poznać lewe opinie?

Zwykle wychwalają dany sprzęt, ale posługują się bardzo ogólnikowymi spostrzeżeniami. Taka bezwartościowa papka. Nie ukrywajmy, ludzie zazwyczaj wolą poświęcić czas na pisanie negatywnej niż pozytywnej opinii. To właśnie dlatego te pierwsze są zazwyczaj bardziej szczegółowe.

Jeżeli możesz prześwietlić dany profil, to sprawdź, jakie są inne komentarze z danego konta. Jeżeli wszystkie opiniują tę samą firmę i zawsze pozytywnie, to coś jest chyba nie tak, prawda?

Nie daj się oszukać profilowymi zdjęciami czy imionami i nazwiskami. Fake konta często wyglądają z pozoru jako normalne.

A tak poza kupowanymi opiniami – te od realnych nabywców też nie zawsze są pomocne. Ciągle spotykam opinie o lodówkach, pralkach czy zmywarkach, które były pisane kilka dni po zakupie. To bez sensu, bo sprzęt AGD obiektywnie ocenia się po dłuższym czasie użytkowania. Niezawodność zawsze ma priorytet.

Przeglądanie opinii jak najbardziej ma sens, ale musisz wychwytywać tylko te prawdziwe i wartościowe.

Przywiązanie do producenta – czy to rozsądne?

Raczej nie, ale oczywiście znajdą się przypadki, w których ktoś ma całe AGD jednej firmy i jest zadowolony.

Uważam jednak, że każde urządzenia trzeba dobrać pod swoje preferencje. Nie zawsze warto kupować wszystko jednej marki.

Znów warto więc wrócić do porady z uzupełnieniem wiedzy. Pytając kogoś w Internecie o sprzęt, zapewne podpowie firmę, której sam zaufał. Nie jest jednak pewne, czy w Twoim przypadku też się sprawdzi.

Lepiej poświęcić czas na wartościową lekturę i analizę parametrów, które spełnią Twoje oczekiwania. Dużo rozsądniejsza opcja.

Bez bajerów

Czy sztuczna inteligencja w pralce, czy piekarniku jest Ci koniecznie potrzebna? Czy kostkarka wbudowana w lodówkę będzie często wykorzystywana? Czy musisz sterować czajnikiem za pomocą smartfona?

To tylko niektóre pytania o bajery w sprzęcie AGD.

Wiedz jednak, że im więcej dodatków i elektroniki, tym więcej elementów może się zepsuć. Druga sprawa to wyższa cena, bo producenci nie dają nic za darmo.

Wiem, że taki powiew nowoczesności czy atrakcyjny design działają na wyobraźnię, ale urządzenia z tego segmentu muszą być praktyczne i niezawodne.

Wszelkie bajery zepchnij na drugi plan. Dobieraj takie funkcje i technologie, które rzeczywiście Ci się przydadzą.

Oszczędź kasę – ZAWSZE

Przepłacić zawsze można. Nie jest to sztuką. Sztuką jest natomiast oszczędzanie na zakupach, i to drogiego sprzętu.

Zawsze porównuj ceny. Patrz na portale aukcyjne, bo czasem jest tam taniej. Wyszukuj kody rabatowe i promocje. Sprawdzaj historię cen w porównywarkach. Rób wszystko, aby upewnić się, gdzie jest najtaniej i czy aktualna cena jest fair.

Z AGD jest o tyle fajnie, że nawet duże – i nie zawsze tanie – elektromarkety dość regularnie robią promocje polegające na rabatach przy kupnie kilku urządzeń. Warto ich wypatrywać i wstrzelić się z zakupem, gdy nadarzy się okazja na zaoszczędzenia kilku stów.

Rozważ przy okazji dokupienie dodatkowej gwarancji. Czasem się przydaje.

Podsumowanie

Wszystko zależy od Ciebie. Jeżeli nie zabraknie Ci determinacji i rozsądku, to wybierzesz rozsądnie i nie przepłacisz. Wszelkie rady masz jak na tacy, więc wystarczy tylko wcielić je w życie ;)

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.