Zadaniem zmywarki jest zastąpienie nas w myciu naczyń. Wyciągając je z urządzenia, spodziewamy się, że będą idealnie czyste, ale zdarza się, że zamiast błyszczących talerzy otrzymujemy przykrą niespodziankę w postaci brudnej wody. W niektórych sytuacjach problem można rozwiązać samodzielnie. Co można zrobić przed wezwaniem fachowca?

Zachowaj środki ostrożności

zmywarka-nie-odprowadza-wody
Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Przed rozpoczęciem poszukiwań przyczyny problemu zadbaj o własne bezpieczeństwo. Pamiętaj, że zmywarka, podobnie jak inne sprzęty AGD, jest podłączana do prądu, który w bliskim kontakcie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Dlatego w pierwszej kolejności odłącz urządzenie od prądu. Przed bałaganem uchroni też odłączenie od wody. W kolejnym kroku wyjmij naczynia i usuń pozostałości wody. Wyjmij również wszystkie koszyczki i pojemniki służące do aplikowania środków czyszczących.

Przyjrzyj się filtrowi zmywarki – usuń zabrudzenia

Brak odprowadzania wody może być spowodowany zapchanym filtrem. Niestety taki stan rzeczy jest naszą własną winą, ponieważ często nie zwracamy uwagi, czy na talerzach zostały resztki jedzenia albo, czy garnek jest oblepiony warstwą tłuszczu.

Wszystkie pozostałości są wypłukiwane z powierzchni naczyń i osadzają się na filtrze. Nawet fusy po kawie pozostają na jego powierzchni. Jedynym rozwiązaniem jest wyjęcie filtra i staranne oczyszczenie go. Po umyciu wystarczy umieścić go na swoim miejscu.

Sprawdź wąż odpływowy od zmywarki

Resztki jedzenia trafiające do zmywarki nie tylko osadzają się na filtrze, ale również przedostają się do węża odpływowego. Im więcej zanieczyszczeń, tym węższe staje się jego światło, a odpływ tym samym zostaje bardziej utrudniony.

Poskręcany wąż również uniemożliwia przepływ wody i jej prawidłowe odprowadzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest odkręcenie go, dokładne wypłukanie i przeczyszczenie, a na końcu ponowny montaż.

Przekonaj się, czy pompa spustowa jest uszkodzona

Niestety nie jest to tak proste zadanie, jak we wcześniej wymienionych przypadkach, ale przy odrobinie chęci i kierowaniu się wskazówkami można je wykonać samodzielnie. W przypadku zmywarek, które nie stanowią części zabudowy kuchennej, należy ściągnąć górną pokrywę.

Teraz trzeba odwrócić zmywarkę do góry dnem, a następnie odkręcić dolną pokrywę. Pod lupę bierzemy pompę spustową, dzięki której odprowadzana jest woda. Pompę wymontowujemy w celu sprawdzenia, czy zainstalowany w niej wirnik obraca się swobodnie.

Na jego elementach tak samo jak na filtrze i w wężu odpływowym mogą znajdować się resztki jedzenia. Resztki i gromadzący się osad mogą stanowić przyczynę hamowania ruchów wirnika. Wystarczy go wtedy oczyścić, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie.

Jeżeli nawet po oczyszczeniu nie obraca się poprawnie, oznacza to konieczność wymiany pompy na nową. Od razu trzeba przyjrzeć się też silnikowi, ponieważ mógł ulec spaleniu. Uszkodzony silnik wymaga wymiany.

Zweryfikuj stan odpływu zmywarki

Po zbadaniu większości przyczyn niepoprawnego funkcjonowania zmywarki i wykluczeniu ich pozostaje jeszcze sprawdzenie samego odpływu. Zdarza się, że to w odpływie gromadzą się resztki pokarmu, w tym tłuszcz i fusy z kawy oraz herbaty.

Im więcej zanieczyszczeń, tym trudniej przywrócić jego prawidłowy stan. W takiej sytuacji niezbędnym urządzeniem jest sprężyna hydrauliczna. Nie tylko tłuszcz, ale również twarda woda i detergenty powodują, że na ścianach rur gromadzi się osad. Istnieją domowe sposoby udrażniania rur takie jak wlewanie do nich gorącej wody z octem lub sodą oczyszczoną.

Silniejsze działanie mają oczywiście specjalne środki chemiczne, których jednak nie należy nadużywać, ponieważ mogą niszczyć rury. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem do przetykania lub masz wątpliwości, czy twoje działania będą skuteczne, skorzystaj z fachowej pomocy oferowanej przez RestartAgd.pl Wrocław.

Specjaliści służą radami i profesjonalną obsługą bez względu na przyczynę awarii zmywarki. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom, umiejętnościom i doświadczeniu potrafią rozwiązać każdy problem dotyczący sprzętu AGD.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.