Szukanie pracy jest “zajęciem”, które zdarza się każdemu, na różnych etapach kariery zawodowej. Efektywne szukanie pracy wymaga dużego zaangażowania i odpowiedniego przygotowania. Jednym z najważniejszych elementów skutecznego poszukiwania pracy jest stworzenie Curriculum Vitae.

Od prawidłowego stworzenia życiorysu zawodowego zależy bardzo dużo. Profesjonalnie napisane CV to przepustka do kariery. Dokument ten jest także wizytówką umożliwiającą pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą.

To na podstawie przedstawionych dokumentów aplikacyjnych takich jak życiorys zawodowy i list motywacyjny, pracodawca podejmuje decyzję o tym, czy zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną i poświęci swój czas na bliższe zapoznanie się z Twoją kandydaturą.

W sieci jest bardzo dużo materiałów na temat tego, jak skutecznie tworzyć dokumenty aplikacyjne. Dostępne są również gotowe wzory i szablony. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie pracodawcy, nie stosuj metody: kopiuj i wklej. Poświęć trochę czasu na to, aby dostosować swoje CV do konkretnej oferty pracy. Indywidualnie stworzony życiorys zawodowy jest podstawą w skutecznym poszukiwaniu pracy.

Pomocne w napisaniu skutecznego życiorysu zawodowego są wzory CV. Jednak korzystanie z nich wymaga pewnych zasad. Przede wszystkim należy stosować się do zasady, że zamieszczony w internecie wzór CV, ma być inspiracją, a nie gotowym materiałem do wysłania. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV.

Za każdym razem, kiedy składasz dokumenty aplikacyjne, powinieneś dostosować je do wymagań opisanych w ogłoszeniu o pracę. Ogólnikowe informacje, nie mówią wiele o kandydacie i zmniejszają szansę na zatrudnienie.

cv-dla-kobiety

Profesjonalnie napisane Curriculum Vitae powinno składać się z takich elementów jak: dane osobowe, cel zawodowy, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, osiągnięcia, zainteresowania.

Rodzaje CV

W zależności od tego, jakie masz doświadczenie i na jakie stanowisko kandydujesz, możesz wybrać rodzaj życiorysu zawodowego.

Jednym z najbardziej popularnych jest CV chronologiczne.

CV chronologiczne

Jest to układ dokumentu, który umożliwia pracodawcy szybkie zapoznanie się z przebiegiem kariery zawodowej. Informacje dotyczące zatrudnienia w tego rodzaju CV są umieszczone od tych najnowszych po najstarsze. Ta sama zasada obowiązuje również w przypadku umieszczania informacji o wykształceniu.

Jest to korzystna forma przedstawiania informacji w sytuacji, kiedy możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym i nieprzerwaną ścieżką kariery. W tego rodzaju CV można podkreślić dane pracodawcy, jeśli była to znana firma ciesząca się uznaniem. Ten sposób przedstawiania informacji jest korzystny, jeśli chcesz rozwijać się w danej dziedzinie.

Zalety CV chronologicznego to:

  • Czytelny i przejrzysty układ
  • Prosty format
  • Mała podatność na błędy

Ten układ CV ma również wady. Tworzenie CV w układzie chronologicznym nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz liczne przerwy w zatrudnieniu, niezbyt duże doświadczenie zawodowe, doświadczenie zawodowe niezwiązane ze stanowiskiem, na jakie kandydujesz.

CV funkcjonalne

W tego rodzaju CV historia wykształcenia i zatrudnienia odgrywa mniejszą rolę. Największy nacisk jest natomiast skierowany na umiejętności i kompetencje przydatne na danym stanowisku pracy. Jest to elastyczna forma pozwalająca na to, aby w oczy pracodawcy nie rzucały się w pierwszej kolejności takie informacje jak na przykład przerwy w zatrudnieniu.

Ten rodzaj CV będzie także dobrym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz karierę i nie masz doświadczenia zawodowego. CV funkcjonalne będzie dobrym wyborem, jeśli zamierzasz diametralnie zmienić rodzaj pracy i branżę.

CV mieszane

CV mieszane, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem cech, które znajdują się w CV chronologicznym i funkcjonalnym. Ten rodzaj można zastosować zarówno w przypadku uwypuklenia, jak i ukrycia pewnych informacji. Umiejętności i osiągnięcia można przedstawić w sposób funkcjonalny, natomiast przebieg zatrudnienia i wykształcenia z zastosowaniem chronologii.

CV kreatywne

Ten rodzaj życiorysu zawodowego możliwy jest do zastosowania tylko w niektórych branżach. Na pewno będzie to dobrze widziane rozwiązanie, jeśli kandydujesz na stanowiska, na których co do zasady wymagana jest twórcza postawa.

Wzory CV

Korzystanie ze wzorów CV jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy w poszukiwaniach pracy chcą być skuteczni. Jest jednak jeden podstawowy warunek. Nie należy całościowo kopiować wszystkich elementów wzoru CV.

Dostępne w sieci internetowej wzory CV powinny być inspiracją do tego, aby stworzyć indywidualny życiorys zawodowy dostosowany do potrzeb konkretnej rekrutacji. Korzystając ze wzorów CV, bardzo szybko stworzysz profesjonalne Curriculum Vitae. Gotowe wzory CV dostosowane są do różnych stanowisk.

Wzór CV dla absolwenta

jak-napisac-dobre-cv

W przypadku kiedy jesteś absolwentem, zacznij tworzenie życiorysu zawodowego od celu zawodowego. Będzie to element, dzięki któremu wyróżnisz się na tle innych kandydatów. W dobrze skonstruowanym celu zawodowym powinny znaleźć się takie informacje jak poniżej.

  • Kim jesteś, gdzie miały miejsce Twoje praktyki zawodowe?
  • Osiągnięcia związane z aktywnością podczas praktyk zawodowych lub w organizacjach studenckich.
  • Jakiej pracy szukasz?

Cel zawodowy powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy. Nie powinien on być dłuższy niż 3-4 zdania. Dobrze napisane podsumowanie zawodowe jest ważną informacją dla rekrutera, która pozwala już na samym początku czytania CV dowiedzieć się, jakiej pracy oczekujesz i jakie masz osiągnięcia. Zazwyczaj w CV absolwenta bezpośrednio pod celem zawodowym znajduje się opis edukacji.

Nie jest to jedyna możliwość. W przypadku kiedy masz możliwość pochwalenia się praktykami zgodnymi z kierunkiem, stażem etc., możesz umieścić te informacje jeszcze przed tym, zanim zaczniesz opisywać swoją edukację. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie rekrutera, to napisz o swoich osiągnięciach. Dopasuj swoje osiągnięcia do obowiązków, które wymienione są w ofercie pracy.

W sekcji umiejętności skup się na tych, które wyróżnią cię spośród innych kandydatów. Jak to zrobić? Większość kandydatów opisuje swoje umiejętności miękkie. Rekruter, na co dzień spotyka się z takimi sformułowaniami w dokumentach aplikacyjnych jak: komunikatywność, odporność na stres, kreatywność. Te umiejętności Cię nie wyróżnią i Twoje CV może zostać niezauważone.

Postaw na umiejętności twarde, które zdobyłeś podczas zajęć praktycznych i teoretycznych na studiach. Dostosuj rodzaj umiejętności do wymagań pracodawcy. Czytając tak skonstruowane CV, rekruter będzie miał wrażenie, że Twoje CV jest odpowiedzią na jego ofertę pracy i znalazł kandydata idealnego.

Wzór CV dla pracownika biurowego

Kolejny wzór CV jest przeznaczony dla kandydata, który chce podjąć pracę w administracji. W tego rodzaju CV na samym początku umieść podsumowanie zawodowe. Nie jest to sekcja powszechnie dodawana przez kandydatów. Jej zamieszczenie pozwoli się wyróżnić i zdobyć przewagę nad innymi kandydatami. Swoje obowiązki przedstaw w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Takie działanie spowoduje personalizację CV i sprawi, że dokument będzie bardziej interesujący. Oprócz sekcji obowiązki dodaj informacje o swoich osiągnięciach. Jeśli dostosujesz je do wymagań pracodawcy, to udowodnisz, że jesteś pracownikiem, którego zatrudnienie przyniesie konkretne korzyści.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

3 KOMENTARZE

  1. Kobietki tak się składa, że w tym pięknym dniu 8 marca dostałam wymarzone stanowisko!! Była duża konkurencja ale myślę, że to była kwestia mojego dobrego CV. Pisałam je z pomocą programu szybkiecv i się nie zawiodłam. Poskutkowało :D !!

  2. Klara ja też się pokusiłam o ten program i jestem bardzo zadowolona. Szybkiecv w 5 minut pomogło mi zrobić faje i rzeczowe CV. Jutro rozmowa :)

  3. CV trochę mnie uratowało. Na dzień przed zdałam sobie sprawę, że rozmowa tuż tuż a ja nie mam odświeżonego CV. Super, że wpadłam na te program. Szablony bardzo przyjemne dla oka i do tego program bardzo łatwy w obsłudze, a ja trochę z elektroniką jestem na bakier :) Trzymajcie kciuki za rozmowę!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.