Decyzja o wybraniu przez kobietę odpowiedniego zawodu jest niezwykle trudna. Zazwyczaj związana jest z określeniem ścieżki kariery, wyborem studiów oraz podjęciem pracy w konkretnym zawodzie. Dlatego to bardzo istotny krok w życiu, który warto dobrze przemyśleć.

Wnioski można wyciągnąć z licznych obserwacji środowiska, jednak nie zawsze muszą pokrywać się z indywidualnymi oczekiwaniami. Najlepsze efekty przynosi połączenie pasji z pracą – to niezawodna recepta na wybranie odpowiedniego zawodu. Jak ją zrealizować podczas ciągłych zmian zachodzących na rynku pracy?

Rynek pracy ciągle się zmienia, dlatego warto podążać za jego potrzebami. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że kobiety znacznie bardziej odnajdują się w roli specjalistów w danej dziedzinie, pracy biurowej oraz świadczenia usług na stanowisku kierowniczym lub w sektorach sprzedaży i instytucji publicznych, opiece zdrowotnej i edukacji.

Najmniej popularne wśród kobiet zawody

Najmniej kobiet zajmuje się branżą przemysłową, rolniczą, rzemieślniczą. Zaledwie 10% kobiet, znajduje się w grupie zawodowej, zajmującej się montowaniem maszyn i innych urządzeń.

Zainteresowania płci pięknej w wyborze zawodu, są ukierunkowane na zdobycie odpowiedniej specjalizacji z danej dziedziny. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na oficjalnej stronie GUS – Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2016.

mechaniczka

Jeśli specjalizacja, to jaka?

Nadal największa ilość kobiet wybiera karierę w wybranej specjalizacji. W zależności od zainteresowań obejmuje to wykształcenie związane z kosmetologią, edukacją, pracą biurową oraz medycyną.

Jednym z przyszłościowych zajęć, które stopniowo stają się popularne również wśród kobiet, jest programowanie. Choć kojarzy się głównie z pracą dla mężczyzny, wiele kobiet z pasją i odrobiną odwagi świetnie się w tym odnajduje.

Wzrasta liczba stanowisk pracy, które wymagają indywidualnego podejścia i umiejętności złapania dobrego kontaktu z klientem, do czego większość kobiet ma naturalne predyspozycje. Organizatorka wesel, trenerka osobista, dietetyczka – mogą być bardzo satysfakcjonującym zajęciem dla kobiet z pasją.

coach.jpeg

A może coś zupełnie innego?

W ostatnim czasie więcej kobiet w stosunku do ostatnich lat decyduje się na wybór pracy na przykład w weterynarii:

Na takie stanowiska z roku na rok rośnie popyt, bo zwiększa się w społeczeństwie liczba miłośników zwierząt, a ponieważ do wykonywania zawodu niezbędne jest trudne wykształcenie medyczne, konkurencja nie jest duża – mówi Piotr, redaktor serwisu.

O zawodzie weterynarza powinny pomyśleć kobiety, które kochają zwierzęta, pragną im pomagać w każdej sytuacji i są gotowe na pogłębianie swojego doświadczenia. Liczy się także cierpliwość, zrozumienie oraz zaangażowanie.

Być może to idealny zawód dla płci pięknej, łączący pasję z pracą zawodową, Poświęcony czas na zdobycie cennej wiedzy z dziedziny weterynarii, z pewnością zaowocuje uzyskaniem stabilnego i przyszłościowego miejsca pracy.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.