Wydatki na produkty higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu mogą znacznie nadwyrężyć domowy budżet. Pacjenci ubezpieczeni w NFZ mogą starać się o ich refundację, co jest sporą pomocą.
Dowiedz się, jakie formalności i warunki muszą zostać dopełnione, by otrzymać dofinansowanie na środki chłonne.
Jak starać się o refundację artykułów higienicznych na nietrzymanie moczu?
Spis treści
Refundacja możliwa jest na wszystkie artykuły ochronne stosowane przy nietrzymaniu moczu, a więc podpaski, majtki chłonne, wkładki urologiczne, pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych, a także podkłady na materac.
Zlecenie na dofinansowanie przez NFZ i receptę na dany typ produktu wystawia lekarz, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku kontynuacji zlecenia w kolejnych miesiącach może zrobić to także pielęgniarka lub położna.
Przy składaniu wniosku potrzeba minimum formalności – lekarz wypełnia go online, a uprawnienia pacjenta do refundacji weryfikowane są automatycznie. Receptę na majtki chłonne lub inne środki higieniczne stosowane przy nietrzymaniu moczu można zrealizować w dowolnej aptece mającej umowę z NFZ.
Należy jedynie pamiętać, że recepta ważna jest przez miesiąc lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Z refundacji można skorzystać także, wybierając wysokiej jakości produkty oferowane przez TENA, o czym warto wiedzieć i pamiętać.
Majtki chłonne, podpaski czy pieluchomajtki – co wybrać?
Wybór środków ochronnych stosowanych przy nietrzymaniu moczu zależy od tego, jak bardzo nasilona jest dolegliwość. Przy niewielkim popuszczaniu moczu wystarczające będą specjalne podpaski lub wkładki urologiczne. Te ostatnie, podobnie jak majtki chłonne, dostępne są zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn (np. TENA Men).
Przy bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu lepszym zabezpieczeniem będą majtki chłonne, które mają bardziej pojemny wkład. Pod względem wyglądu i sposobu zakładania nie różnią się one od zwykłej bielizny i można nosić je nawet pod obcisłymi ubraniami. Zdejmowanie ułatwiają rozrywalne szwy.
Pieluchomajtki czy pampersy dla dorosłych to środki ochronne odpowiednie przy ciężkim nietrzymaniu moczu. Można też stosować je na noc, by zapewnić sobie większy komfort snu. W razie wątpliwości lekarz doradzi właściwy rodzaj zabezpieczenia i wystawi receptę na ten produkt.
Majtki chłonne i pieluchomajtki – jak wybrać rozmiar?
Zbyt małe majtki chłonne czy pieluchomajtki nie spełnią swojego zadania i będą zwyczajnie niewygodne. Zbyt duże mogą nie ochronić przed przeciekaniem, ponieważ wkład chłonny będzie się przemieszczać podczas chodzenia, a nawet podczas snu.
Majtki chłonne i pieluchomajtki TENA dostępne są w rozmiarach od XS do XL. Przed zakupem należy zmierzyć obwód bioder i wybrać odpowiedni rozmiar, kierując się informacjami podanymi na opakowaniu.
To najlepszy sposób gwarantujący optymalne dopasowanie produktu. Majtki chłonne można też kupować jak zwykłą bieliznę, to znaczy taki sam rozmiar, jaki noszony był dotychczas.
Podobne:
- Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie
- Problemy z oddawaniem moczu? To może być zakażenie układu moczowego
- Alternatywa dla podpasek i tamponów – majtki menstruacyjne WIMIN
- Które pieluszki na noc dla dziecka?