W sypialni śpimy i zbieramy siły na kolejny dzień pracy. Jest to pomieszczenie szczególnie prywatne, w którym cenimy sobie spokój i porządek. Synonimem dobrego wypoczynku jest oczywiście pościel.

Nic nie równa się z tym uczuciem, gdy wchodzimy do świeżutkiej pościeli, która pachnie jeszcze proszkiem do prania.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że różne rodzaje pościeli pierzemy w różny sposób, dlatego podczas podejmowania decyzji o zakupie poszewki wykonanej z danej tkaniny, powinniśmy mieć świadomość tego, w jaki sposób powinno się o nią dbać.

W poniższym artykule zawarliśmy krótki poradnik dotyczący prania różnych pościeli. Zapraszamy do lektury!

Co ile zmieniać pościel?

Spis treści

Jak prać pościel

Odpowiedź na pytanie, jak często powinniśmy zmieniać pościel, jest bardzo zaskakująca. Większość z nas przypomina sobie o tym obowiązku w trakcie sobotnich porządków, jednak raczej nikt nie zmienia poszewek co tydzień.

Paradoksalnie, według specjalistów oraz badaczy mikroorganizmów pościel powinna być przez nas zmieniana właśnie po siedmiu dniach użytkowania. Taki stan rzeczy nie powinien nas zaskakiwać, ponieważ jest to bardzo logiczne i w pełni zależy od naszej fizjologii. W nocy intensywnie się pocimy, a ciepłym i wilgotnym środowisku mogą rozwijać się groźne alergeny, grzyby i roztocza.

Jeśli natomiast nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, w postaci alergii oraz kłopotów ze skórą, cotygodniowa zmiana może okazać się niepotrzebna. Większość specjalistów twierdzi, że realnie pościel powinna być przez nas zmieniana co dwa do trzech tygodni.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Powiedzieliśmy już o tym, że w naszej pościeli podczas intensywnego użytkowania pojawia się wiele nieproszonych gości w postaci roztoczy, bakterii, a nawet grzybów. Właśnie dlatego bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena.

Aby mieć pewność, że nasza pościel po każdym praniu będzie czysta i bezpieczna, materiał najlepiej jest poddać działaniu wysokiej temperatury.

  • pościel bawełniana – klasyczna bawełna zaliczana jest do najbardziej wytrzymałych materiałów na pościel. Dzięki swojej charakterystyce jest w stanie przetrzymać wysokie temperatury prania, zatem z powodzeniem możemy potraktować pościel nawet 60 stopniami, co daje pewność maksymalnej czystości.
  • pościel z bawełny satynowej – delikatniejszy materiał wymaga mniej rygorystycznych środków. Bawełna satynowa powinna być prana w około 40 stopniach.
  • pościel flanelowa – puszysta i przyjemna w dotyku flanela podobnie jak satyna również nie należy do materiałów najbardziej wytrzymałych, dlatego pierzemy ją w 40 stopniach.

Jaki materiał na pościel?

Na rynku dostępne są pościele o różnych właściwościach. Ogromny wybór materiałów, kolorów oraz wzorów sprawia, że absolutnie każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. To, na jaki materiał ostatecznie pada nasz wybór, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Pościel wykonana z klasycznej bawełny zapewnia komfort oraz dużą higroskopijność, co wpływa na to, że jest to materiał często wybierany przez alergików.

Satyna bawełniana nosi miano materiały luksusowego, który ze względu na specyficzny chłód w kontakcie ze skórą, świetnie sprawdza się latem. Flanela kojarzy się z ciepłem i przytulnością, dlatego pościel z niej wykonana najczęściej towarzyszy nam zimą.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.