Czeka Cię aranżacja salonu? Zastanawiasz się, jak do tego podejść i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musisz zaplanować strefę wypoczynkową, najlepiej z rozkładaną sofą w roli głównej, do tego potrzebny będzie stolik kawowy, strefa telewizyjna oraz dodatki i dekoracje, które dopełnią całość i nadadzą wnętrzom charakteru. O wszystkim piszemy poniżej!

Sofa rozkładana – różne systemy do wyboru

W pierwszej kolejności, jeśli zabieramy się za aranżację salonu, musimy zaplanować strefę wypoczynkową. Tutaj już musimy przemyśleć, jaką powierzchnią dysponujemy oraz co nam się podoba i co będzie praktyczne. Do wyboru mamy narożnik, sofę i fotele – w najróżniejszych rozmiarach i konfiguracjach.

Warto jeszcze pójść o krok dalej i postawić na meble, które w razie potrzeby wykorzystamy na wiele sposobów. Chodzi oczywiście o sofę z funkcją spania. Nawet jeśli nie będzie ona używana zbyt często, to jednak lepiej ją mieć.

I tak na rynku znajdziemy różne systemy rozkładania. Popularna jest na przykład sofa rozkładana do przodu, gdzie wystarczy lekko podnieść siedzisko i przysunąć je do siebie, a oparcie opuścić.

Innym sposobem rozkładania sofy do przodu jest wysunięcie wbudowanej szuflady i wyciągnięcie za pomocą uchwytu ukrytego wewnątrz materaca piankowego. Można też zdecydować się na klasyczny system wersalkowy klik-klak.

Ponadto przyda się jeszcze pojemnik na pościel, żeby nie trzeba było szukać miejsca w szafkach na dodatkowe kołdry czy prześcieradła.

Stolik kawowy – pojedynczy, podwójny, drewniany czy ze szklanym blatem?

Uzupełnieniem strefy wypoczynkowej jest stolik kawowy. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na sofę rozkładaną do przodu, to nie powinno być problemu, gdyż nocą wystarczy taki stolik po prostu przesunąć. To nie jest bardzo ciężki mebel.

Wracając jednak do stolika kawowego, to tutaj mamy do wyboru naprawdę wiele wariantów. Przede wszystkim występują stoliki kawowe kwadratowe, prostokątne, okrągłe oraz o niestandardowych kształtach. Różnią się też wysokością i materiałem, z którego zostały wykonane.

I tak znajdziemy stoliki szklane, lustrzane, drewniane i kamienne, na przykład marmurowe czy betonowe. Można ponadto wybrać jeden stolik kawowy lub dwa mniejsze, które zwykle mieszczą się jeden w drugi, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Musimy pamiętać, że stolik kawowy ma korespondować ze stylem całego domu czy mieszkania. Warto również zaaranżować go, stawiając świece, wazon z kwiatami czy jeszcze inne dekoracje.

salon-sofa-rozkladana

Strefa RTV – co powinno się w niej znaleźć?

Następnie zostaje jeszcze zaprojektowanie strefy telewizyjnej. Tutaj zdecydowanie dobrze mieć szafkę RTV, nawet jeśli nie postawimy na niej telewizora. Mebel ten ładnie się komponuje i wydziela przestrzeń, a do tego stanowi oczywiście świetne miejsce do przechowywania.

Jeśli zaś o telewizorze mowa, to można go oczywiście postawić na tej szafce, jednak częściej spotyka się rozwiązanie, gdzie odbiornik jest zawieszony na ścianie. Tutaj można postawić na standardowy uchwyt lub wysięgnik, by móc dowolnie nim manewrować.

Świetnym pomysłem jest pomalowanie ściany RTV na inny kolor albo zamontowanie na niej ozdobnych lameli. Nie zapominajmy, że w każdym salonie jest ona mocno wyeksponowana i skupia na sobie dużo uwagi.

Dodatki i dekoracje, czyli salonowa kropka nad i

Na koniec zostawiliśmy jeszcze dodatki i dekoracje, których nie może zabraknąć w salonie. Mowa przede wszystkim o dywanie, który wystarczy położyć w strefie wypoczynkowej, tak by obejmował sofę rozkładaną i stolik kawowy, ewentualnie narożnik oraz fotele.

Do tego przydadzą się dekoracje ścienne – obrazy, grafiki, wiszące doniczki, lustra, oświetlenie. Wybierzmy po prostu to, co najbardziej wpisuje się w styl wnętrza i nasz gust. Na podłodze można zaś postawić duże rośliny, lampiony albo figurki.

Podsumowując, podczas urządzania salonu musimy skupić się na kilku elementach. Pozwolą one stworzyć wnętrze na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.