Na pierwszy rzut oka ćwiczenia jogi nie są bardzo wymagające. Jak się jednak okazuje, można się przy tym nieźle napocić! Wiele osób zastanawiających się jak zacząć ćwiczyć jogę ma także dylemat jak ubierać się do ćwiczeń jogi. Zapoznajmy się więc z podstawowymi zasadami tego treningu oraz co powinniśmy mieć w szafie, planując taką aktywność.

Joga to bez wątpienia jedna z najlepszych dyscyplin w celu ukojenia zarówno duszy, jak i ciała. Każdy, kto chociaż raz wykonywał ćwiczenie jogi, wie jakie korzyści ona przynosi. Praktyki jogi przede wszystkim wpływają na lepsze samopoczucie, rozluźnienie, spokój ducha, a także sprawne i silne ciało.

jak-sie-ubrac-na-joge

Na zajęcia jogi warto się dobrze przygotować. Mowa tutaj przede wszystkim o przygotowaniu odpowiedniego stroju. Poniżej przedstawimy wskazówki, jakich należy przestrzegać, jeżeli chcemy czuć się komfortowo na zajęciach jogi, a jednocześnie wyglądać olśniewająco.

Joga – od czego zacząć?

Spis treści

Podstawy jogi warto zgłębiać pod okiem doświadczonego nauczyciela w szkołach jogi. Zajęcia prowadzone przez profesjonalistę dadzą nam szansę na utrwalenie prawidłowych nawyków i wyeliminowanie ewentualnych błędów.

Prawidłowo wykonywane asany pozytywnie wpłyną na kondycję zarówno mentalną, jak i fizyczną. Warto wspomnieć o licznych korzyściach wynikających z regularnego uprawiania jogi.

To m.in. poprawa sprawności, wyglądu ciała, skóry, a także lepsze samopoczucie, gibkość, regulacja postawy ciała, sposób psychiczny człowieka, dotlenienie organizmu oraz likwidacja różnych dolegliwości mięśniowych, np. bóle pleców.

Praktyka jogi może odbywać się także w domu. Istnieje wielu nauczycieli jogi online. Taki sposób praktykowania jogi powinniśmy zacząć od najprostszych pozycji, skupiając się głównie na regularnym i prawidłowym oddechu.

Jak często ćwiczyć jogę?

Aby zachować równowagę życiową, jogę warto uprawiać codziennie. Możemy wykonywać poszczególne pozycje, zaczynając od 15-minutowych sesji, stopniowo wydłużając czas. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Nic nie stanie się, jednak jeżeli będziemy mieli dzień przerwy.

Wybierz odpowiedni strój do jogi

Bez względu na to, jaki rodzaj jogi wykonujemy, warto dobrać odpowiedni strój. Ale co znaczy właściwie odpowiedni? Przede wszystkim taki, w którym będzie nam najwygodniej. Strój do jogi powinien dobrze przylegać do ciała, jednocześnie nie może być za ciasny.

Zbyt luźna odzież też nie jest dobrym pomysłem, gdyż może się zsuwać podczas niektórych ćwiczeń. Zbyt obcisłe z kolei będą powodowały uczucie dyskomfortu i krępowały ruchy. Dodatkowo warto pamiętać, że ubrania powinny być wykonane najlepiej z naturalnych i przewiewnych materiałów.

Bluzka do jogi

Osoby początkujące mogą wybrać przylegającą do ciała koszulkę, bokserkę, czy top. Warto wspomnieć o tym, że niektóre asany wymagają różnych pozycji np. odwróconych, które mogą odsłonić ciało, jeżeli T-shirt będzie zbyt luźny.

Niezbędny element ubioru — stanik sportowy

Kobiety stawiające na rozwój fizyczny i psychiczny chcące rozpocząć swoją przygodę z jogą nie powinny podejmować się tej praktyki bez odpowiedniego biustonosza. Mówiąc odpowiedniego, mamy na myśli oczywiście miękki, elastyczny stanik sportowy.

Tradycyjny biustonosz z fiszbinami będzie w takim przypadku bardzo niewygodny. Uniemożliwia rozciągnięcie się i krępuje ruchy. Dodatkowo może powodować otarcia i odciski.

Spodnie do jogi

Medytacja, wykonywanie ćwiczeń umysłu. Pierwsze kroki w jodze są zawsze fascynujące. Warto wspomnieć o spodniach dla osób początkujących. Warto spróbować skorzystać z legginsów lub luźnych spodni ze ściągaczami.

Niemal każda asana wymaga dużej rozciągliwości, tak więc unikaj spodni ograniczających ruchy. Zbyt luźne spodnie mogą także plątać się między nogami, co uniemożliwi Ci utrzymanie prawidłowej pozycji.

Śmiało możesz wybrać do ćwiczeń na zajęcia także krótkie spodenki lub legginsy do kolan.

Buty do jogi

Praktyka jogi wykonywana jest głównie na boso. Umożliwia to całkowitą kontrolę nad ciałem, a także zapobiega poślizgom. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chcesz zakupić obuwie do ćwiczeń, to wybierz specjalne buty do jogi.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.