Trądzik pospolity to choroba objawiająca się zaskórnikami, krostkami i grudkami, popularnie nazywanymi wągrami i pryszczami. Dotyka w mniejszym lub większym stopniu prawie wszystkich nastolatków, a także dorosłych.

W przypadku nastolatków bardzo często trądzik przechodzi sam w okresie tzw. wczesnej dorosłości. Przy czym wczesne rozpoczęcie jego leczenia może złagodzić objawy.

Nie jest znany dokładny przebieg powstania oraz rozwoju trądziku. Nie ma też leku, który u każdego zagwarantowałby jego usunięcie. Możemy jednak zwalczać różne czynniki chorobotwórcze, minimalizując w ten sposób dolegliwości związane z trądzikiem.

Najczęściej w tym celu stosuje się miejscowo różne kremy, maści i żele, zaś w trudniejszych przypadkach preparaty podawane doustnie.

Jak wyleczyć trądzik?

Spis treści

tradzik-walka-z-wypryskami

Tak na prawdę trądziku nie da się wyleczyć, można jedynie złagodzić jego objawy. Wybór odpowiednich leków zależy od nasilenia problemu. Najczęściej w przypadku leczenia trądziku stosuje się miejscowo:
retinoidy – są jedną z podstawowych form leczenia trądziku i występują w postaci kremów, maści oraz żelów;
nadtlenek benzolu – ma działanie przeciwbakteriobójcze, sprawdza się przy leczeniu łagodnego i umiarkowanego trądziku;
antybiotyki – sięga się zwłaszcza po erytromycynę i klindamycynę, które zwalczają bakterie wywołujące trądzik, a także mają działanie przeciwzapalne.

Przy trudniejszych przepadkach sięga się po preparaty podawane doustnie, takie jak:
antybiotyki doustne – zwalczają bakterie wywołujące trądzik, a dodatkowo mają działanie przeciwzapalne;
izotretynoiny – stosowane w przypadku ciężkich objawów bądź też niepoddających się innym formom leczenia;
terapię hormonalną – może być stosowana w przypadku kobiet, w tym celu wykorzystuje się najczęściej dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, ewentualnie antyandrogeny.

Po zakończeniu głównej terapii najczęściej stosuje się również leczenie podtrzymujące – retinoidami oraz nadtlenkiem benzoilu.
Warto mieć na uwadze, że nieleczony trądzik często zwiększa swoje nasilenie, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do powstania blizn potrądzikowych.

Czy zioła, witaminy i minerały są skuteczne w walce z trądzikiem?

Działanie ziół, witamin i minerałów jest za słabo zbadane pod kątem trądziku, aby jednoznacznie stwierdzić lub też wykluczyć ich skuteczność. Fiołek trójbarwny, pokrzywka, cynk, laktoferyna, kwas pantotenowy czy witamina C mają działanie przeciwutleniające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne, można więc potencjalnie przyjąć ich skuteczność w tej materii.

Niedobory witamin D, E i A nasilają trądzik, ale tak naprawdę nie wiadomo czy ich suplementacja złagodzi objawy. Natomiast przyjmowanie witamin B6 i B12 może nasilić problemy z trądzikiem lub wywołać objawy, które go przypominają

Walka z trądzikiem – domowe sposoby

Należy pamiętać o tym, by dwa razy dziennie myć twarz łagodnym środkiem, który nie blokuje porów i nie zawiera alkoholu. Nie można absolutnie twarzy szorować, co może jedynie nasilić problem.

Do pielęgnacji twarzy wybieramy kosmetyki, które nie zatykają porów i nie zawierają substancji drażniących. Poza tym warto stosować mydło o pH zbliżonym do pH skóry, czyli 5,5.

Jeśli chodzi o skuteczność peelingów gruboziarnistych i toników to ich skuteczność nie jest dostatecznie przebadana.

Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Artykuły w serwisie opierają się na publikacjach naukowych (przy każdej informacji znajduje się jej źródło), a jednocześnie są napisane w bardzo przystępny i przejrzysty sposób.

Co więcej, każdy czytelnik może zgłosić propozycję tematu do zbadania przez Researcherów serwisu.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.