Oczyszczanie skóry jest zabiegiem kosmetycznym, który nie tylko poprawia urodę, ale również zapobiega procesom starzenia i zwyczajnie poprawia nastrój. Oczyszczona skóra jest bardziej miękka, gładka, elastyczna, łatwiej ją odżywić za pomocą kosmetyków.

Makijaż lepiej trzyma się i wygląda jednoliciej na oczyszczonej cerze. Istnieje jednak wiele nieporozumień związanych z oczyszczaniem cery. Oto najpopularniejsze z nich:

Mit: skóra nie potrzebuje oczyszczania, gdyż oczyszcza się sama

To prawda, że skóra ma wysokie zdolności oczyszczania się. Przez pory wydalane są niekorzystne produkty przemiany materii. Lecz w oczyszczaniu skóry nie chodzi o to, że jeśli my tego nie zrobimy, to skóra sama nie będzie w stanie się oczyścić.

Współcześnie żyjemy w środowisku, które jest zanieczyszczone. Toksyny atakują skórę od wewnątrz i od zewnątrz.

Jej prawidłowa pielęgnacja ma na celu wspomóc skórę, by ta miała szansę lepiej sobie z tymi wyzwaniami poradzić. Usuwając nadmiar tych substancji, po prostu pozwalamy skórze oddychać, usuwamy wolne rodniki, skracając czas, w którym przebywają na porach.

Mit: skóra wymaga oczyszczenia jedynie latem

oczyszczanie-skory
Oczyszczanie skóry

Faktem jest, że latem odsłaniamy największą ilość ciała. Dlatego naturalne jest, że bardziej dbamy wówczas o skórę, by prezentowała się lepiej. Oczywiście jest to ważne, bo latem promieniowanie słoneczne, woda chlorowana z basenu i słona morska woda powodują, że naskórek grubieje, staje się szorstki i ma tendencję do odchodzenia.

Dlatego latem głównie stosujemy peelingi oczyszczające i kosmetyki nawilżające. Ale lato to nie jedyna pora roku, kiedy konieczne jest oczyszczanie skóry. Jesienią, gdy zakładamy większą ilość ubrań, czyli już po zakończonym urlopie, jest to nawet ważniejsze.

Zasłonięta skóra wówczas bardziej się poci i jest narażona na nadpotliwość, wytwarza więcej łoju, przez co pory są mocniej zapchane. Podobnie jest zimą. Regularne oczyszczanie skóry jest bardzo ważne o każdej porze roku.

Mit: dla dokładnego oczyszczania wystarczy domowa pielęgnacja

Niestety kosmetyki kupowane w drogeriach czy wytwarzane w domu nie są w stanie dokładnie oczyścić skóry. Najczęściej wpływają na naskórek, jednak nie dotykają sedna problemu, czyli nagromadzonego brudu w porach, które wędrują w głąb skóry.

Dlatego oczyszczanie skóry domowymi metodami jest często bezcelowe. Powszechną praktyką jest wyciskanie niedoskonałości i wągrów. Takie zachowanie przynosi więcej szkody niż korzyści, powoduje powstawanie blizn. Dla dobrego i trwałego oczyszczenia skóry istotne jest zastosowanie profesjonalnego oczyszczania u kosmetyczki.

Nie tylko wykona ona zadanie, jak należy, ale przedtem oceni jaki sposób oczyszczania cery jest najlepszy dla danego typu skóry. Takie zabiegi należy powtarzać dla uzyskania odpowiednich efektów. Domowa pielęgnacja (bez wyciskania) będzie wówczas doskonałym uzupełnieniem oczyszczania skóry.

Mit: oczyszczanie skóry to zabieg przeznaczony dla osób z widocznymi problemami

oczyszczanie-cery

Skóra mieszana i tłusta charakteryzuje się tym, że pory częściej są zablokowane, powstają również wypryski. Większość ludzi sądzi, że tylko taka cera wymaga oczyszczenia – jeśli nie widać niedoskonałości, nie ma powodu, by to robić.

Tymczasem doskonała skóra, bez żadnych widocznych poszerzonych porów to mit. W przybliżeniu skóra większości ludzi ma zawsze jakieś niedoskonałości. Przyglądając się z bliska skórze twarzy, zobaczymy, że takie problemy występują również u osób z cerą suchą.

Chociaż oczyszczanie twarzy nie powinno być tak częste jak w przypadku cery tłustej, to jednak istotne jest, by je przeprowadzać raz, dwa razy do roku.

Mit: oczyszczanie skóry jest bezcelowe, bo i tak pojawią się nowe niedoskonałości

Oczywiście skóra to nie dywan, który można wyprać, zwinąć, a po jakimś czasie położyć na podłogę tak samo czysty. Codziennie gruczoły produkują pot, sebum, pojawiają się martwe komórki. Ale nie oznacza to, że oczyszczanie jest bezcelowe.

Wręcz przeciwnie, regularne oczyszczanie udrażnia pory, przez co mniej zanieczyszczeń osiada w nich i łatwiej możemy je usunąć. Zresztą sebum pojawia się również coraz mniej. Cera wygląda na zdrowszą, bardziej odżywioną i jest jaśniejsza. Osoby z taką cerą postrzega się jako młodsze, niż są w rzeczywistości.

Mit: wystarczy regularnie robić peeling, by zapobiec niedoskonałościom

regularny-peeling-twarzy
Regularny peeling twarzy to podstawa!

Niektórzy uważają, że peeling to właśnie oczyszczanie skóry. Tymczasem peeling tak naprawdę nie służy do oczyszczania cery, a jedynie do tego, by usunąć martwy naskórek. W wyniku tego działania odsłaniamy pory skóry. Chociaż cera jest gładsza i bardziej miękka, to niedoskonałości jak zablokowane pory stają się bardziej widoczne.

Pojawiają się również często nowe krostki, w wyniku podrażnienia gruczołów łojowych. Wynika z tego, że przy cerze tłustej nie należy oczyszczać jej peelingiem. W oczyszczaniu skóry znacznie lepsze są maseczki typu peel of i aktywnym składnikiem wnikającym głęboko.

Peeling ziarnisty powinien być tak naprawdę dopiero wstępem do oczyszczania skóry, ułatwiającym dostęp do zablokowanych porów. Po oczyszczaniu natomiast odpowiednim kosmetykiem należy nawilżyć oczyszczoną skórę, tak, by ją ukoić.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!