Rolety pełnią w domu wiele funkcji. W upalne dni chronią nas przed jasnymi promieniami słońca i pozwalają na komfortową pracę bez męczących refleksów na powierzchni monitora.

Sprawiają, że oglądanie telewizji jest o wiele bardziej relaksujące, a życie naszej rodziny nie jest obserwowane przez wścibskich sąsiadów. Dodatkowo rolety mogą zostać wykorzystane w celach dekoracyjnych. Odpowiedni dobór osłon sprawia, że wystrój mieszkania lub domu nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Zalety zastosowania rolet w swoim domu

Potocznie, sporej ilości osób, rolety kojarzą się wyłącznie z możliwością regulowania ilości światła, która wpada do pomieszczeń oraz zapewnieniem prywatności domownikom. Niewątpliwie są to jedne z ważniejszych funkcji, jakie pełnią osłony okienne, jednak niejedyne.

Decydując się na zakup rolet do naszego mieszkania, warto wziąć pod uwagę także inne korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki roletom.

W gorące letnie dni, rolety uchronią nas nie tylko przed jasnym światłem, ale również zapobiegną nadmiernemu nagrzaniu pokoju – zwłaszcza jeśli wybierzemy rolety zewnętrzne. Zamontowanie osłon sprawi, że zmęczeni dziennym skwarem, będziemy mogli schronić się w przytulnym i chłodnym domu.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na opcję rolet zewnętrznych z moskitierą, dodatkowo uchronimy się przed uciążliwymi komarami i innymi owadami.

roleta1

Montaż rolet to nie tylko możliwość zapewnienia sobie komfortu wypoczynku, ale również oszczędność czasu. Zamiast ciężkich firan oraz zasłon, które łatwo mogą zbierać kurz lub zostać uszkodzone przez dzieci, lub zwierzęta, można zastosować o wiele prostsze rozwiązanie.

Żaluzje lub rolety łatwo wyczyścić, a ze względu na ich przyleganie do ramy okiennej, mamy możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni parapetu.

Wartą zaznaczenia jest funkcja dekoracyjna rolet (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych). Szeroki wybór różnych rozwiązań w bogatej kolorystyce sprawia, że łatwo możemy dobrać idealnie pasujące do naszego wnętrza lub elewacji. Roleta może pięknie uzupełnić wystrój, ocieplić wnętrze czy dodać mu elegancji.

Nie w sposób zapomnieć o zwiększonej ochronie przed utratą ciepła oraz zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi. Wybór rolet zewnętrznych zwiększy termoizolację domu, a jednocześnie sprawi, że potencjalny włamywacz będzie miał dodatkową barierę do sforsowania.

Rodzaje rolet zewnętrznych i wewnętrznych

roleta2

Ogromny wybór modeli rolet sprawia, że z łatwością możemy znaleźć produkt, który będzie spełniał nasze wymagania. Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, są osłonami montowanymi od strony elewacji – jeśli zależy nam by ich elementy, takie jak skrzynka, były niewidoczne, to montaż odpowiedniego rozwiązania warto uwzględnić w konstrukcji domu już na etapie projektowania budynku.

Na rynku są także dostępne rozwiązania pozwalające na zamontowanie rolet na istniejącej już elewacji budynku. Rolety zewnętrzne stanowią  doskonałe uzupełnienie wyglądu domu, a dodatkowo chronią nas przed nadmierną utratą ciepła. Jednym z atutów tego rodzaju rozwiązania, jest dowolność w aranżacji wnętrza naszego domu lub mieszkania.

W związku z tym, że osłony znajdują się poza pomieszczeniem, ich wygląd i sposób instalacji, nie ma wpływu na sposób dekoracji pokoju. Dzięki temu możemy często zmieniać styl, w jakim zostało urządzone wnętrze, bez konieczności zmieniania osłon.

Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych jest także to, że osłony często wyposażyć można w automatyczne systemy sterowania, przez co ich obsługa jest łatwa i komfortowa dla użytkownika. Rolety nadstawne lub podtynkowe najlepiej uwzględnić w planach budowy domu, ewentualnie rozważyć ich instalacje podczas wymiany okien.

Natomiast w przypadku elewacyjnych montaż może nastąpić w dowolnym czasie, bowiem nie wymaga on ingerencji w bryłę budynku. Eksperci firmy wskazują, że rolety zewnętrzne DAKO pozwalają także na lepszą ochronę stolarki okiennej przed warunkami atmosferycznymi i zwiększają ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz…

Rolety wewnętrzne z kolei, są idealną opcją dla osób, które chcą sprawić, by wnętrze ich domu było przytulne oraz urządzone w niepowtarzalnym stylu. Szeroki wybór rozwiązań, kolorów oraz różnych sposobów montażu sprawia, że osłony wewnętrzne cieszą się niesłabnącą popularnością.

roleta-tekstylna

Do najczęściej wybieranych rolet zaliczają się osłony tekstylne. Pojedynczy pas materiału zamontowanego na rolce, chroni przed uciążliwym światłem utrudniającym pracę, a jednocześnie jego zwinięcie pozwala na doświetlenie pomieszczenia, kiedy jest to konieczne.

Montaż rolety jest niezwykle łatwy, a jeśli wybierzemy opcję z kasetą i prowadnicami,  materiał roletki będzie szczelnie przylegał do okna i zapewniał lepsze zaciemnienie pokoju. Bogactwo wzorów, kolorów i faktur umożliwia dobranie wzoru rolety, która najlepiej uzupełni wystrój.

Poszukując rolet, które będą szczególnie funkcjonalne, a zarazem estetyczne, warto zapoznać się z ofertą osłon plisowanych. Rolety tego typu pozwalają nam na zasłonięcie w poziomie dowolnego fragmentu szyby, nie powodując problemów z otwarciem skrzydła okiennego. Ich ciekawy wygląd sprawia, że mogą świetnie pasować do wnętrz nowoczesnych.

Osoby poszukujące interesujących rozwiązań, mogą zainteresować się roletami rzymskimi, które zamiast nawijać się na pojedynczą rolkę, unoszą się falami do góry, tworząc stylową kompozycję. Równie ciekawe są też rolety typu dzień – noc, wykonane z pasów dwóch rodzajów materiału: transparentnego oraz zaciemniającego.

Zmieniając ich ustawienie względem siebie, bez problemu możemy regulować poziom ilości światła, jakie będzie wpadać do pomieszczenia. Dzięki temu za dnia możemy zasłonić okna, chroniąc naszą prywatność, ale nie odcinać całkowicie dopływu naturalnego światła lub osłonić wnętrze przed słońcem tylko częściowo, a nocą całkowicie przysłonić okno.

 Jakie rolety wybrać?

roleta nr. 4

Rolety zewnętrzne sprawdzają się, szczególnie jeżeli chcemy zapewnić lepszą termoizolację domu, ochronę przed hałasem oraz włamywaczami. Jednocześnie pozostawiamy sobie większą dowolność w wystroju mieszkania lub domu. Montaż rolet i ich barwa nie wpływają na wygląd pomieszczeń wewnątrz.

Natomiast rolety wewnętrzne są atrakcyjne cenowo, a szeroki wachlarz barw oraz dostępnych rozwiązań sprawiają, że możemy dopasować je do stylu, w jakim urządziliśmy pokój lub salon. Łatwość obsługi oraz montażu sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup tego rodzaju osłon.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.