Kaszel to odruch bezwarunkowy i czynność chroniąca drogi oddechowe, ponieważ może w nich utknąć ciało obce, a dzięki wykasływaniu łatwiej je usunąć z organizmu. Najczęściej to podrażnienie punktów kaszlowych, które znajdują się w krtani, tchawicy, oskrzelach czy nosogardzieli, prowadzi do powstania odruchu kaszlu.
Zobacz: Najlepszy spray do gardła – RANKING
Towarzyszy on rozmaitym schorzeniom, począwszy od zwykłego przeziębienia, na gruźlicy skończywszy. Często jest bagatelizowany, co niestety może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jakiego rodzaju kaszel się wyróżnia, jak sobie z nim radzić i skąd mieć pewność, że w danej sytuacji wymaga leczenia?
Rodzaje kaszlu
Spis treści
Kaszel dzieli się ze względu na czas jego trwania, ale i charakter. Biorąc pod uwagę czas trwania, mówi się o kaszlu ostrym, który trwa nie dłużej niż trzy tygodnie. Kaszel, który trwa nawet do ośmiu tygodni, określa się jako przewlekający, a ten utrzymujący się powyżej ośmiu tygodni, to kaszel przewlekły.
Kaszel ostry jest charakterystyczny dla infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się ze względu na zakażenie wirusowe. Jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie i nie jest spowodowany infekcją wirusową, konieczna staje się wizyta lekarska, ponieważ może być związany z astmą oskrzelową, ale i niewydolnością lewej komory serca.
Podejrzenie takich schorzeń następuje, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż osiem tygodni. Ten, który utrudnia codzienne funkcjonowanie przez ponad trzy tygodnie, ale mniej niż osiem, najczęściej wiąże się z przebytą infekcją wirusową.
Wyróżnia się ponadto kaszel nieproduktywny oraz produktywny. Kaszel nieproduktywny określany jest jako suchy. Nie prowadzi do odkrztuszania wydzieliny, ponadto odczuwany jest jako swędzenie i drapanie w gardle. Przeważnie ustępuje samoistnie, z czasem jednak może przerodzić się w kaszel produktywny, czyli mokry.
Jemu zaś towarzyszy charakterystyczny dźwięk, „mokry”, a do tego odkrztuszana jest wydzielina. Z takim rodzajem kaszlu można sobie poradzić, korzystając z preparatów aptecznych, jak syrop Mucosolvan. Tego typu produkty dostępne są nie tylko w postaci syropów. Osoby, które nie lubią syropów, mogą znaleźć szeroką gamę produktów Mucosolvan w tabletkach oraz kapsułkach.
Kiedy leczyć kaszel?
Kaszel towarzyszący infekcji wirusowej może ustąpić samoistnie, jednak przeważnie pojawia się przez cały okres przeziębienia. Dolegliwości nierzadko towarzyszy również katar i poczucie ogólnego rozbicia. Może rozwijać się stan podgorączkowy.
Objawy łagodzą powszechnie dostępne środki apteczne, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Nie należy podawać antybiotyków, jeśli została potwierdzona infekcja wirusowa, ponieważ one nie zwalczają wirusów, a jedynie bakterie.
Zanim sięgnie się po jakikolwiek preparat, dobrze jest spróbować domowych sposobów na kaszel. Pomieszczenie, w którym przebywa osoba chora, powinno być odpowiednio nawilżone. Należy również regularnie je wietrzyć, by efektywniej zwalczać mikroby i utrzymać właściwą temperaturę – zaleca się około 18 stopni Celsjusza.
Sprawdzają się ponadto domowe syropy – z cebuli, buraka, cytryny, czosnku i miodu. Zbawienne działanie wykazują maści rozgrzewające, które ułatwiają oddychanie i sprzyjają radzeniu sobie z zatkanym podczas kataru nosem. Taką maść można przygotować samodzielnie w domu, mieszając na przykład olej kokosowy z wybranym olejkiem eterycznym.
W łagodzeniu kaszlu i oczyszczaniu dróg oddechowych pomagają inhalacje. Do ich wykonania korzysta się z olejków: eukaliptusowego, tymiankowego czy sosnowego.
W suchym kaszlu poleca się napary z ziół: prawoślazu, rozmarynu, rumianku czy porostu islandzkiego. Z kolei na mokry kaszel można zastosować napary z kopru włoskiego. Nie gorzej sprawdza się tymianek oraz owoc anyżu.
Jak dobierać syrop na kaszel?
Kaszel, który trwa przez dłuższy czas, jest coraz bardziej uciążliwy i dołączają się do niego inne objawy, wymaga leczenia, tym bardziej, gdy domowe sposoby przestają działać. Trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać syrop, a także jak go stosować. W inny sposób działają produkty na kaszel mokry jak Mucosolvan syrop, a inaczej te przeznaczone do łagodzenia kaszlu suchego.
Rozróżnienie rodzaju występującego kaszlu jest kluczowe. Na rynku wprawdzie istnieją preparaty przeznaczone na obydwa typy kaszlu, ale przeciwne działanie obecnych w nich substancji na dłuższą metę nie jest tym, czego potrzebuje organizm. Kaszel suchy nie daje spać w nocy, drapie w gardle, powoduje uczucie rozrywania.
Mocno obciąża drogi oddechowe, poza tym nie pojawia się w nim wydzielina, dlatego nie przynosi żadnych korzyści organizmowi. Walka z nim odbywa się syropami, w których składzie znajdują się substancje oddziałujące na ośrodek kaszlu, który jest zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym. Efektem jest hamowanie uporczywego odruchu.
Preparaty tak działające zawierają w swoim składzie zioła – na przykład syrop sosnowy. Substancje, które hamują odruch kaszlu poprzez działanie ośrodkowe, to butamirat, kodeina czy dekstrometorfan. Spośród innych substancji goszczących w składach syropów na kaszel wymienia się także okseladynę, fokodynę czy dihydrokodeinę.
W kaszlu mokrym liczy się rozrzedzanie i upłynnianie zalegającej wydzieliny. To ważne, bo jej zaleganie może prowadzić do zapalenia oskrzeli, a nawet płuc. W większości typowych syropów na kaszel mokry znajdują się substancje, takie jak ambroksol.
Ma ona za zadanie wzmagać ruch rzęsek nabłonka oddechowego, ułatwiając odkrztuszanie. Jednym z produktów zawierających w swoim składzie ambroksol jest syrop Mucosolvan.
Spośród innych substancji rozrzedzających plwocinę, wymienia się bromheksynę. Lepkość flegmy zmniejszają karbocysteina i acetylocysteina. Wydzielina staje się bardziej płynna i łatwiej ją odkrztusić, dzięki zawartości sulfowjakolu lub gwajafenzyny.
Co zastosować zamiast środków aptecznych?
Zwolennicy naturalnych środków radzących sobie z kaszlem, mają do wyboru sporo możliwości. Można przygotować napój z imbiru, który podziała silnie odkażająco, przyspieszy krążenie krwi i ułatwi odkrztuszenie zalegającej wydzieliny.
Skuteczną walkę z kaszlem jest w stanie wesprzeć płukanka z szałwii. W jej składzie znaleźć można garbniki, kamforę, flawonoidy, a także spore ilości witamin: A, B1, C czy PP. Od dawien dawna zaleca się czosnek, nie bez powodu nazywany naturalnym antybiotykiem. W jego składzie znajdują się substancje lotne – fitoncydy, o właściwościach antybakteryjnych.
Domowe sposoby czy gotowy syrop?
Domowe sposoby radzenia sobie z kaszlem wywołanym między innymi przez infekcje, stosowane są tak naprawdę od pokoleń i wykazują sporą skuteczność. Nie zawsze jednak łatwo o ich przyrządzenie czy podanie. Wątpliwości mogą się pojawiać, jeśli rodzice chcą złagodzić kaszel występujący u dzieci.
Maluchy nie pałają sympatią, chociażby do czosnku czy cebuli, podobnie jak niektórzy dorośli. Przygotowanie domowych syropów, maści, wymaga nieco czasu i wysiłku, a osobom, którym kaszel zaczyna mocno przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, zależy na szybkim działaniu.
Z tego względu można spokojnie poszukać preparatów aptecznych, dostępnych bez recepty, które szybko zadziałają. Wpłyną nie tylko na hamowanie kaszlu suchego czy ułatwione odkrztuszanie wydzieliny w kaszlu mokrym, ale i złagodzą ból, obniżą temperaturę ciała, podziałają przeciwzapalnie, czy ograniczą wszystkie objawy rozwijających się infekcji.
Rozróżnienie rodzaju kaszlu, między innymi w zależności od czasu jego trwania, pozwala we właściwy sposób określić, czy to już czas na wdrożenie leczenia, a jeśli tak, to jak powinno ono przebiegać.
W doborze konkretnego produktu najlepiej poradzić się lekarza lub farmaceuty, by mieć pewność, że dany produkt pomoże, a nie zaszkodzi. Nie można zapominać również o tym, że nawet preparat dostępny bez recepty, ma przede wszystkim pomagać i działać, dlatego jego smak nie powinien być najważniejszy.
Ponadto zbyt słodkie i smaczne produkty, mogą mieć w swoim składzie dodatkowe substancje, które w żaden sposób nie zwalczą infekcji i nie złagodzą jej objawów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10187961/domowe-sposoby-na-kaszel-suchy-i-mokry.html
- https://www.doz.pl/czytelnia/a1665-Jak_wybrac_syrop_na_kaszel
- https://ktomalek.pl/blog/jak-dobrac-syrop-na-kaszel/w-229
- http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,jak-wybrac-syrop-,artykul,1696909.html
- http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,syrop-na-kaszel-suchy-i-mokry,artykul,1596412.html
- http://www.medonet.pl/magazyny/koniec-z-kaszlem,kaszel—kiedy-sie-pojawia-i-co-moze-sygnalizowac-,artykul,1730311.html
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Skuteczny sposób na kaszel u dzieci – to POMAGA!
- Kaszel mokry – jak z nim walczyć?
- Przyczyny chrypki i bólu gardła
- Jak zimą zadbać o swoją odporność?
- Pomysł na fit śniadanie, bo zdrowe śniadanie to podstawa!