Koniczyna łąkowa, często nazywana również koniczyną czerwoną to niezwykle powszechna roślina, która występuje na terenie całej Europy (w tym w Polsce), w środkowej Azji oraz na północy Afryki.

Ta należąca do rodziny bobowatych roślina kwitnie od maja do końca kwietnia. Koniczyna osiąga wysokość maksymalnie do 50 cm (choć takie koniczyny niezwykle ciężko spotkać).

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Czubek każdej łodygi zdobią, przeważnie dwa, nieduże, motylkowate kwiaty w kolorze jasno purpurowym. Choć koniczyna czerwona przez większość z nas uznawana jest za chwast w rzeczywistości, ma niezwykłe właściwości lecznicze, które doceniły również koncerny farmaceutyczne.

Koniczyna reguluje pracę układu hormonalnego kobiet

Spis treści

koniczyna-2
Koniczyna

Właściwości lecznicze koniczyny docenić powinny przede wszystkim kobiety. Zioło to wspomaga regulację układu hormonalnego. Zawarte w niej substancje regulują miesiączkę. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ obecnie, na nieregularne miesiączki polecane są wyłącznie doustne środki antykoncepcyjne, które jak wiadomo, nie każdy organizm toleruje.

Koniczyna na objawy przedmiesiączkowe

Dodatkowo koniczyna pozwala zmniejszyć dokuczliwość objawów napięcia przedmiesiączkowego oraz tego towarzyszącego menopauzie.

Izoflawonoidy (bo to im zawdzięczamy to działanie), nie tylko pozwalają się pozbyć uderzeń gorąca, ale dodatkowo uspokajają i wyciszają nasz organizm, dzięki czemu sen staje się spokojniejszy i bardziej odprężający. A dobry sen jest podstawą dobrego samopoczucia dnia następnego.

Jak przygotować herbatę z koniczyny?

Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów menopauzy bądź PMS powinnaś przygotować aromatyczną herbatkę z kwiatów koniczyny. Jej przygotowanie jest niezwykle proste.

herbata-z-koniczyny
Herbata z koniczyny

Wystarczy, że 3 łyżeczki suszonych kwiatów zalejesz szklanką wrzącej wody, a następnie odstawisz na 20 minut pod przykryciem do zaparzenia. Po przestudzeniu całość należy wypić. Tak przygotowany napar możesz pić nawet trzy razy dziennie. Wiele kobiet pijących napar z koniczyny potwierdza jego skuteczność.

W walce z dolegliwościami skórnymi pomoże koniczyna!

Jednak nie tylko kobiety powinny rozważyć zastosowanie koniczyny. Ta niepozorna roślina sprawdzi się również w różnego rodzaju dolegliwościach skórnych. Stosowana zewnętrznie potrafi złagodzić świąd i pieczenie. Co więcej zioło to przynosi ulgę w przypadku poparzeń pierwszego stopnia i ropni skórnych.

Rozgniecione kwiaty koniczyny pozwalają znacznie zredukować świąd i ból po ukąszeniach komarów

Zewnętrznie koniczynę łąkową można wykorzystywać również aby złagodzić ból reumatyczny. Zawarte w niej olejki eteryczne przenikając przez skórę przyniosą ulgę w bólu, a łącząc ją z ziołami o działaniu przeciwzapalnym szybko zapomnisz o nieprzyjemnych objawach reumatyzmu.

Jak przygotować napar z koniczyny do przemywania skóry?

Napar z koniczyny do przemywania skóry przygotowuje się podobnie jak ten do picia. Warto jednak przygotować większą porcję, która starczy na dłużej.

Aby przygotować łagodzący tonik z koniczyny należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku przygotowywania naparu do picia. Jeśli jednak wolisz zastosować łagodzącą kąpiel powinnaś garść kwiatów koniczyny zalać 2 litrami wrzątku.

Wywar z koniczyny należy pozostawić na około pół godziny pod przykryciem, aby kwiaty wydzieliły lecznicze substancje. Po tym czasie należy całość przelać do wanny wypełnionej ciepłą wodą.

Celowo nie wspomniałam o tym, by wcześniej odcedzić napar. Przelewając główki kwiatowe do wanny poczujesz się, jakbyś była na drogim zabiegu w SPA, a namaczanie oprócz ukojenia skóry przyniesie Ci relaks i odprężenie. Decyzja jednak należy do Ciebie. Jeśli jesteś kobietą praktyczną możesz wcześniej pozbyć się kwiatów koniczyny z naparu.

Koniczyna na upławy

koniczyna

Każda z nas wie, że infekcje pochwy to niezwykle uciążliwa i wstydliwa dolegliwość. Upławy, świąd i pieczenie to tylko część objawów. Jeśli właśnie dopadła Cię infekcja, a na wizytę u ginekologa musisz jeszcze poczekać, możesz sobie pomóc stosując koniczynę.

W zależności od stopnia nasilenia infekcji, możesz zastosować kąpiel z koniczyny (zgodnie z opisem powyżej), albo wykonać irygację wykorzystując wcześniej przygotowany napar.

Musisz jednak wiedzieć, że koniczyna przyniesie Ci jedynie chwilową ulgę. Pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych objawów, jednak nie wyleczy infekcji. Dlatego stosowanie tego typu zabiegów powinno stanowić wyłącznie metodę doraźną, która pozwoli Ci bez przeszkód doczekać wizyty u lekarza, który zidentyfikuje podłoże infekcji oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Koniczyna jest kolejnym leczniczym chwastem. Ze względu na jej powszechne występowanie na terenie Polski przechodzimy obok niej obojętnie, jednak warto następnym razem przemyśleć możliwość jej zebrania. Udaj się w maju na łąkę, najlepiej jak najbardziej oddaloną od ulic i zbierz koniczynę.

Zobaczysz jak szybko można zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach stosując wyłącznie produkty roślinne. Musisz jednak pamiętać, że jeśli po raz pierwszy stosujesz koniczynę (dotyczy to przede wszystkim irygacji pochwy) powinnaś zastosować małe dawki, które pozwolą wykluczyć wystąpienie nieprzewidywalnych reakcji alergicznych.

0 Udostępnień