Ile kosztuje wesele, dowiemy się po fakcie – mówią często nowożeńcy. Nie do końca jest to prawdą. Koszty wesela, przynajmniej w przybliżeniu, da się przewidzieć z góry.

Stwórz swój budżet

Ideałem byłoby mieć kartę kredytową bez limitu wydatków, którą oczywiście spłaci ktoś inny. Niestety, życie nie jest tak różowe. Na ogół państwo młodzi muszą liczyć sami na siebie. Dlatego, jeśli planujesz wesele, postaraj się przynajmniej oszacować wydatki. Nie zakładaj, że uda ci się zapłacić najniższą cenę za najwyższą jakość, takie cuda rzadko się zdarzają.

Lepiej zawyżyć wycenę i przyjemnie się rozczarować. Pieniądze z nieba nie spadają, więc dobrze jest już na dwa lata przed planowaną uroczystością zacząć odkładać pieniądze. Ile? To zależy od tego, jak duże ma być wesele, jednak trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że kilkaset złotych to absolutne minimum.

A i to przy założeniu, że zamiast wesela wyprawimy jedynie skromne przyjęcie. Są rejony Polski, gdzie wesele uda się wyprawić za 20 tysięcy złotych i wcale nie będzie skromnie.

W dużym mieście wydatki będą stosunkowo większe, bo i zarobki są wyższe, są też różnice związane z lokalizacją. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnich latach najwięcej zarabiali Polacy w województwach mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i pomorskim.

Tam też można się spodziewać wyższych kosztów usług w porównaniu do innych województw. Warto dobrze sprawdzić ceny i zacząć odkładać pieniądze wcześniej, niż później spłacać brany w ostatniej chwili kredyt.

skarbona

Trzymaj się planu wydatków

Skoro mamy budżet, wypadałoby się go trzymać. Oczywiście mogą pojawić się pewne wahania lub rozbieżności (właśnie dlatego lepiej zawyżać kwoty przy wycenie), ale płacenie dwukrotności założonej sumy nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Ceny usług ślubnych i weselnych nie szybują w górę tak bardzo, jak ceny żywności, nie musimy spodziewać się skutków inflacji akurat w tym asortymencie.

Na stałość cen, a czasami nawet ich spadek, duży wpływ ma zwiększająca się liczba usługodawców. Coraz większa konkurencja na rynku sprawia, że ceny stają się coraz bardziej przystępne. Dzięki temu budżet da się zaplanować ze sporym wyprzedzeniem.

Ile kosztuje wesele?

Ceny wesel wahają się nie tylko w zależności od regionu Polski. Na ostateczną kwotę duży wpływ mają składowe za poszczególne elementy. Cena lokalu, oprawy muzycznej, kamerzysty, fotografa, cateringu, ale także strojów ślubnych, obrączek, samochodu – może wahać się w zależności od standardu usługi.

Ceny usług wahają się między 400 a 800 złotych za kilkugodzinną sesję ślubną. Nietrudno zauważyć, że cena maksymalna jest dwukrotnością minimalnej. Podobnie może być przy innych usługach.

Wesele w ekskluzywnej restauracji w centrum miasta na pewno będzie dużo droższe niż w karczmie na obrzeżach. DJ za swoje usługi wyznacza niższą cenę niż zespół. Tu powód jest dość oczywisty – zatrudnienie jednej osoby wychodzi taniej niż zatrudnienie kilku.

slub-kamera

Niektórzy decydują się na zatrudnienie tylko fotografa, albo tylko kamerzysty. Całkowite zrezygnowanie z tych usług to zły pomysł – ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego z pamiątkowych zdjęć czy filmu nie warto rezygnować na rzecz oszczędności.

Wydaje się, że do nagrań wracamy rzadziej niż do zdjęć, dlatego powoli wideofilmowanie na weselach przestaje być niezbędne.

Jednak to pozostaje zawsze indywidualną sprawą, zależną od preferencji Państwa Młodych.

slub-rachunki

Czy warto wyprawiać wesele?

Jeśli popatrzymy na tę kwestię wyłącznie od strony ekonomicznej, to może się okazać, że niekoniecznie. Tu wszystko zależy od tego, jak dużo gości zapraszamy i jak bardzo zamożna jest nasza rodzina – mówiąc wprost – na jakie prezenty możemy liczyć.

Jednak wesele to nie tylko prezenty w postaci rzeczowej lub pieniędzy w kopercie. To okazja do wspólnego świętowania, dzielenia się radością, podkreślenia powagi chwili oraz do budowania wspólnych wspomnień.

Nierzadko to jeden z niewielu momentów gdy całą dużą rodziną (a nawet dwiema rodzinami) zasiadamy przy wspólnym stole. Wesele to dzień, do którego będziemy wracać wspomnieniami przez całe życie. Warto postarać się, by te wspomnienia były naprawdę piękne.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.