Wesele w sali weselnej, bankietowej czy restauracji to standard. Wesele w plenerze to alternatywa i jednocześnie oryginalny pomysł na zabawę wśród zieleni. Każde rozwiązanie ma zalety i wady – warto je poznać, zanim zdecydujecie się na jedną z opcji.

Wesele w plenerze a pogoda

W Polsce wesela na świeżym powietrzu cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszystkie pary jednak – mimo że rozważają taką opcję – decydują się na wesele w plenerze. Przeszkodą jest oczywiście pogoda.

Wizja burzy, deszczu czy chłodnego wieczoru skutecznie przemawia za wybraniem bezpiecznej alternatywny w postaci sali weselnej, czy bankietowej. Czy pogoda to faktycznie duży problem?

Wesele w plenerze wcale nie musi odbywać się pod gołym niebem. Pary, które myślą o przyjęciu gości w przydomowym czy przyhotelowym ogrodzie, mogą zdecydować się np. na namiot. Gdyby okazało się, że pogoda spłatała figla, to nowożeńcy wraz ze swoimi gośćmi mogą schronić się wewnątrz namiotu.

Jeżeli chodzi o namioty, to wybór jest naprawdę duży – obok kwadratowych, dostępne są sześciokątne i łukowe. Co więcej, namioty można dowolnie zestawiać – możliwe jest stworzenie przestrzeni zadaszonej, która z powodzeniem pomieści wszystkich gości.

plener

Ile kosztuje wesele w plenerze?

Jak zauważają specjaliści z serwisu lokale-wesele.pl, eleganckie wesele pod chmurką zwykle wiąże się z dużymi kosztami, bo wymaga dodatkowego sprzętu i więcej obsługi. Kosztuje zarówno wynajęcie namiotów, jak i ich wyposażenie np. w klimatyzację czy przenośne grzejniki. Te drugie powinny być w pogotowiu, gdy wesele jest organizowane jesienią, np. we wrześniu czy październiku.

Wesele na świeżym powietrzu czy w namiocie wiąże się z wypożyczeniem mebli oraz porcelany. Przyszli nowożeńcy muszą liczyć się także z zapewnieniem gościom zaplecza sanitarnego, opłacić udekorowanie przestrzeni i zadbać o nagłośnienie. W efekcie koszt „talerzyka” przy weselu organizowanym na świeżym powietrzu jest dużo wyższy niż w sali weselnej.

Ponieważ formalności jest sporo, zdarza się, że przyszli małżonkowie muszą prosić o pomoc osoby trzecie, np. skorzystać z oferty konsultanta ślubnego. Oczywiście ostateczny koszt zależy zarówno od liczby gości, jak i wizji przyjęcia weselnego.

plener-2

Wesele pod dachem – kiedy to dobre rozwiązanie?

Na wesele w hotelowej sali bankietowej czy w restauracji powinny zdecydować się przede wszystkim te pary, które nie chcą ryzykować, że pogoda nie dopisze. Także narzeczeni z ograniczonym budżetem powinni rozważyć tę opcję. Jest ona tańsza, bo nie trzeba osobno płacić za wynajem porcelany, dostęp do toalet czy meble – wszystko jest wliczone w cenę „talerzyka”.

W ostatnich latach do użytku zostało oddanych wiele obiektów, w których można wyprawić zarówno skromne, jak i huczne wesele. Właściciele sal weselnych czy bankietowych przywiązują przy tym coraz większą uwagę do wystroju pomieszczeń.

Na rynku nie brakuje obiektów urządzonych w stylu rustykalnym czy glamour – każda para może mieć dokładnie takie wesele, jakie sobie wymarzyła. Hotele połączone z domami weselnymi mogą się okazać idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy zapraszają na ślub wielu przyjezdnych. O innych zaletach takich lokali przeczytasz w artykule „Wesele w hotelu – zalety organizacji wesela w hotelu”.

mloda-para

A może wesele na świeżym powietrzu i pod dachem?

Na rynku nie brakuje obiektów położonych w urokliwych okolicach, w których można zorganizować wesele. Niektóre z hoteli czy sal weselnych dają gościom dostęp do ogrodu.

Warto rozważyć taką opcję – wynająć pomieszczenie, a jednocześnie poprosić o możliwość skorzystania z ogrodu. Wówczas wystarczy kilkanaście stolików na zewnątrz, aby goście mogli ochłodzić się lub odpocząć na świeżym powietrzu.

Mając do dyspozycji zieloną przestrzeń wokół budynku, nowożeńcy mogą pomyśleć o kreatywnych zabawach dla swoich gości. Gdyby pogoda nie dopisała, to nie straconego – zabawa w najlepsze może odbywać się na sali weselnej.

W ogrodzie można przy tym zorganizować sesję zdjęciową – młode pary bardzo chętnie fotografują się w klimatycznych miejscach, np. w parku, ogrodzie czy nad jeziorem.

Czy to weselne na świeżym powietrzu, czy też po dachem – każda opcja ma swoje zalety i wady. Tylko od Was, a dokładniej Waszej wizji, budżetu i ryzyka, jakie jesteście skłonni ponieść, zależy ostateczny kształt wesela oraz to, gdzie się ono odbędzie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.