Nasz zwyczajny mak, czyli nic innego jak czerwony kwiatek jaki zabłąka się od czasu do czasu w zbożu, nosi znamiona smacznego i zdrowego superfoods.

Niepozorny kwiatek, realne korzyści

mak-superfood

Nasiona maku najczęściej dodawane są do ciast, ciastek, bułek i pieczywa, urozmaicając jego smak. Niektórzy wiedzą, iż z nasion wytwarza się również substancję o działaniu odurzającym, wykorzystywaną w medycynie.

W rzeczywistości istnieje kilka odmian tej rośliny i nie wszystkie mają takie same właściwości. Jedynie mak lekarski służy jako baza do wytwarzania kodeiny czy morfiny.

Ponieważ nasiona maku posiadają dużo substancji tłuszczowych, łatwo rozpuszczają się w nich witaminy. Są to witaminy A, E, a także witamina D, którą znaleźć można w niektórych roślinach dojrzewających w pełnym słońcu, również w nasionach słonecznika.

Oprócz tego w maku znajduje się duża ilość witaminy C. Jednak to, co najbardziej istotne, to fakt, że mak jest źródłem wapnia.

Spożywać go powinny osoby, które nie mogą zjadać mleka i naturalnych przetworów mlecznych, a także wegetarianie i weganie. Oprócz tego w maku znajdują się spore ilości magnezu.

Olej wytłaczany z maku niebieskiego ma właściwości prozdrowotne dobrze wpływa na układ pokarmowy, szczególnie na wątrobę.

Czy spożycie maku jest groźne?

Wielu ludzi ma obiekcje co do maku, twierdząc, że jest to narkotyk. Jednak mak w formie surowej nie jest groźny. Jest przecież spożywany dość często i powszechnie wykorzystywany bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Jedynie dłuższe i nieprzerwane stosowanie maku otępia i zaburza świadomość, lecz nie wywołuje żadnych innych skutków ubocznych. Ponadto należałoby spożywać go w bardzo dużych ilościach.

W mniejszych ilościach mak ma łagodne działanie uspokajające i pomagające zasnąć. Podawany był dzieciom w przypadku, gdy były w porze spania niespokojne.

Często podawany jest z innymi ziołami uspokajającymi jak waleriana. Mak ma również działanie rozkurczowe i wiatropędne, dlatego jest stosowany w przypadku bólu brzucha, biegunki, zaparć czy burczenia w brzuchu!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.