Burczenie w brzuchu najczęściej pojawia się w najmniej oczekiwanych sytuacjach… Burczenie w brzuchu najczęściej wywołane jest niedokładnym i pospiesznym przeżuwaniem pokarmu. Najczęściej aby zredukować burczenia w brzuchu stosuje się zioła, te dobrze dobrane potrafią zredukować objętość gazów które wytwarzają się podczas trawienia.
Spis treści
Zapewne gdy burczy w brzuchu, najczęściej podejrzewasz, że coś należałoby wrzucić na ząb. W praktyce wygląda to w ten sposób, że organizm wysyła pewną wiadomość do mózgu, i jak się domyślasz nie dotyczy ona polecenia zaspokojenia głodu…
Aby lepiej zrozumieć występowanie burczenia w brzuchu, należy zrozumieć jak w uproszczeniu wygląda i działa – układ trawienny.
Wyobraź sobie, że cały układ trawienny wygląda w ten sposób, że z jednego końca do drugiego, prowadzi rura o różnych przekrojach, wlotem rury jest jama ustna a wylotem odbyt.
Aby doszło do procesu trawienia, pokarm który trafia do jamy ustnej musi przemieścić się do żołądka a następnie być strawionym i finalnie wydalonym przez odbyt.
Przemieszczanie się pokarmu w jelitach z punku A do punku B następuje przy pomocy skurczów mięśni. Proces ten to perystaltyka lub ruchy robaczkowe. Procesy te umożliwiają trawienie pokarmu i przemieszczanie go po ciele.
Perystaltyka i ruchy robaczkowe
Perystaltyka i ruchy robaczkowe zatem umożliwiają organizmowi łączenie pokarmu z kwasami żołądkowymi oraz mieszanie pokarmu w formie stałej z płynną. Burczenie w brzuchu to efekt uboczny łączenia się tych wszystkich składników.
[irp posts=”13293″ name=”Przyczyny skurczy brzucha które musisz znać!”]
Dźwięk burczenia brzucha pochodzi bezpośrednie z jelit gdzie dochodzi do łączenia się pokarmu z kwasami żołądkowymi.
Winne temu są oczywiście gazy powstające na wskutek łączenia się kwasów z pokarmem.
Same skurcze jelit też produkują swoją dawkę gazów które podczas ruchu jelit przemieszczają się po nich wydając charakterystyczny dźwięk burczenia.
Burczenie w brzuchu występuje zawsze!
Burczenie w brzuchu występuje w dowolnym momencie bez względu na to czy odczuwasz głód czy nie, burczenie w brzuchu słychać bardziej gdy żołądek i jelita są puste, dlatego kojarzymy burczenie z głodem. Jednak występuje ono na okrągło, po prostu nie zawsze jest je słychać.
Burczenie w brzuchu – przyczyny
Procesy trawienne powodujące burczenie w brzuchu które wcześniej opisaliśmy to zupełnie normalna prawidłowość. Jeśli jednak słyszysz nieustające burczenie brzucha to daje to powód do zbadania tej przyczyny dokładniej.
Być może Twój układ trawienny napotyka pewne przeszkody podczas trawienia pokarmu lub przeszkadzają mu w tym inne sąsiadujące narządy.
Oto najczęstsze przyczyny burczenia brzucha:
1. Napoje gazowane
Jelita jak pisaliśmy same produkują gaz, jeśli Ty, nadmiernym spożywaniem napojów gazowanych dodatkowo spotęgujesz ilość tego gazu w żołądku i jelitach to na pewno uświadczysz tego niepowtarzalnego dźwięku burczenia brzucha w ciągu dnia.
2. Spożywanie jedzenia na szybko
Bardzo łatwo można doprowadzić do burczenia brzucha, połykając w pośpiechu jedzenie.
W zasadzie to połykasz nie tylko samo jedzenie ale i powietrze które nabierzesz w trakcie zamykania ust. Jest to najczęstsza przyczyna powstawania burczenia w brzuchu.
3. Nietolerancja pokarmu
Najczęściej przyczyną nietolerancji jest laktoza która występuje w nabiale. Jogurty naturalne, mleko, ser czy śmietana zawierają laktozę która wywołuję prawdziwą wojnę w jelitach. Sprawdź czy warto pić mleko bez laktozy!
Gdy któreś z tych produktów zbyt długo przybywają w żołądku czy jelitach, bakterie które w nich występują, powodują produkcję gazów które przemieszczają się i mieszają z innymi gazami sprawiając wrażenie burczenia brzucha.
[irp posts=”9825″ name=”Zioła na ból brzucha”]
Jeśli więc wiesz, że któreś z produktów wywołuje u Ciebie problemy trawienne i źle się czujesz po ich spożyciu to po prostu unikaj ich za wszelką cenę.
4. Wrzody
Zachwianie równowagi ilości gazów w przewodzie pokarmowym ma miejsce także wtedy, gdy mamy wrzody. Wrzody w przewodzie pokarmowym są nie lada utrapieniem i wiążą się występowaniem dokuczliwego bólu oraz dyskomfortem.
Ciągłe burczenie w brzuchu to jeden z objawów występowania wrzodów.
Obecność wrzodów w przewodzie pokarmowym to najczęściej wynik niezdrowej diety lub ciągłego stresu.
Aby pozbyć się wrzodów należy w pierwszej kolejności zmienić dietę na zdrową! Jeśli to nie pomaga to konieczna jest wizyta u lekarza.
5. Zespół nadwrażliwości jelita grubego
Objawy zespołu nadwrażliwości jelita grubego są bardzo podobne do występowania wrzodów, tak, burczy w brzuchu dzień i noc… pojawiają się również silne bóle zaraz po spożyciu posiłku.
Sposoby na burczenie w brzuchu
Jeśli często burczący brzuch nie jest spowodowany ani wrzodami ani nadwrażliwym jelitem to koniecznie spróbuj domowych sposobów na pozbycie się burczenia w brzuchu. Oto co możesz zrobić:
Ziołowa herbata zaraz po posiłku
Koniecznie wypij ziołową herbatę zaraz po posiłku aby przynieść sobie ulgę. Najczęściej pije się herbatę miętową która bardzo efektywnie wspomaga proces trawienia pożywienia w układzie pokarmowym.
Nie jedz łapczywie
Taka prosta wskazówka a jak bardzo może pomóc w pozbyciu się burczenia w brzuchu. Staraj się przede wszystkim jeść powoli i skoncentruj się na jedzeniu. Pośpieszne jedzenie oglądając jednocześnie telewizor to najgorsze połączenie!
Dokładnie przeżuj każdy kęs jedzenia
Łączenie się kwasów żołądkowych oraz pożywienia w postaci stałej i płynnej w żołądku – wytwarza gaz, jeśli zadbasz o to aby każdy kęs spożywanego posiłku był niemalże w formie papki, to masz pewność, że układ pokarmowy nie wyprodukuje dodatkowej ilość gazu i nie doświadczysz burczenia w brzuchu!
Mniejsze porcje jedzenia a więcej posiłków!
Zamiast 3 obfitych posiłków w ciągu dnia, postaraj się zrobić ich 5-6. Małe porcje posiłków w nawet niewielkich odstępach czasowych są o wiele łatwiejsze do strawienia przez Twój żołądek.
[irp posts=”6453″ name=”SPRAWDŹ jaki masz TYP BRZUCHA!”]
Kolejnym plusem jest dostarczanie w systematycznych odstępach czasu, dawek jedzenia, dzięki czemu, układ pokarmowy nie upomni się o kolejny posiłek burczącym dźwiękiem…
Dzięki, już teraz wiem dlaczego burczy w brzuchu po jedzeniu! od dość dawna mam takie problemy i teraz już wiem co jest ich przyczyną…
najczęściej burczenie w jelitach i gazy są u mnie efektem małej ilości posiłków o dużej objętości, pracę mam taką, że nie mam szans zjeść systematycznie, dlatego liczę się z takimi objawami.
burczenie w zoladku nęka mnie zaraz po przebudzeniu rano, oczywiście jest to dla mnie przypomnienie, że należy zjeść śniadanie, niestety w dzisiejszych czasach gdzie króluje zabieganie i szybko umykający czas nie ma siły i determinacji na robienie sobie szybkich i pożywnych śniadań. Często wyjadam jakieś resztki z lodówki popijając je gorącą kawą :D wiem wiem to nie jest dobre dla mnie… muszę po prostu wcześniej wstawać aby mieć wystarczającą ilość czasu na przygotowanie śniadania…
Polecam wypróbować któreś z tych przepisów: Pomysły na śniadanie oraz te przepisy na fit śniadanie. Są to przepisy sprawdzone przeze mnie osobiście które wszędzie polecam :*
Czy ktoś z Was spotkał się kiedykolwiek z pojęciem: “bulkanie w brzuchu” ? ubaw miałem po pachy gdy pierwszy raz usłyszałem to od koleżanki z pracy :) wg. mnie nie ma takiego zwrotu…
dlaczego burczy w jelitach nawet jak zjem normalne pierwsze śniadanie? czy to znaczy, że mam jakieś problemy żołądkowe zwiastujące nadejście poważniejszej choroby? iść do lekarza czy zignorować burczenie?
Też mam podobny problem, jem systematycznie, nie spiszę się i dobrze przeżuwam jedzenie więc dlaczego burczy mi w brzuchu? śniadania są wartościowe w białko i węglowodany, często są to płatki z mlekiem i jakiś owoc np. banan czy ananas.
a może to po prostu bulgotanie w jelitach po jedzeniu? jelita zaczynają ostro pracować dopiero po zjedzeniu czegoś i to, że coś słyszysz to nie powód do zmartwień :)))
Czy jest bardzo głośne burczenie w brzuchu?
Dziękuję za artykuł! teraz wiem już co powoduje gazy i wzdęcia u mnie. Jak pewnie w większości jest to pośpieszne jedzenie czyli nie przeżuwanie jedzenia i połykanie wraz z nim powietrza :/
Myślę, że jeśli komuś zależy na czasie rano to powinien przerzucić się na tzw szejki (shake). Wtedy do połykania powietrza nie dojdzie a i przeżuwać nic nie trzeba :P
Ja mam wrażenie, że mam takie jakby przelewanie w jelitach. Bez względu na to co zjem zawsze takie uczucie towarzyszy mi :/ jest to nieco denerwujące bo trwa od lat, chyba czas się z tym uporać, lecę do lekarza (tylko jakiego)??
Mi dolega burczenie w brzuchu w nocy, nie jest to codziennie ale zdarza się na tyle często, że mąż jest poirytowany :D. Sama nigdy nie słyszałam i nie czułam ale wg jego relacji, burczenie w brzuchu w nocy zdarza mi się dosyć często… szkoda, że on zgrzyta zębami :P
co na burczenie w brzuchu polecacie oprócz tego co napisała autorka w artykule? nic mi nie pomaga – mam dosyć… liczę na pomoc i pomysły dzięki którym pozbędę się tego problemu :(
Skoro te domowe sposoby Ci nie pomagają to zapytaj w aptece o jakiś lek na burczenie w brzuchu :-) a jeśli to nie pomoże to tylko wizyta w u lekarza…
Dzięki! wiem już czemu burczy w brzuchu :*
Mam problem, dokucza mi przelewanie w brzuchu po lewej stronie, dlaczego właśnie po lewej? co tam się znajduje? najbardziej boję się że są to wrzody :(
Dolega mi burczenie w brzuchu po jedzeniu, nie wiem jak z tym walczyć, być może pomoże mi ten artykuł, wypróbuję jeden sposób. Denerwujące jest ciągłe burczenie w brzuchu. Jeśli macie jakieś TIPY jak powstrzymać burczenie w brzuchu to podzielcie się sposobem w komentarzu, chętnie poznam inne sposoby na tę dolegliwość.
Mi z kolei dolega burczenie w brzuchu i gazy, jest to dość kłopotliwe, szczególnie gdy wychodzę z przyjaciółmi na miasto lub gdy jestem na imprezie rodzinnej. Sposoby na burczenie w brzuchu które przedstawiliście mają sens, na pewno spróbuję.
kłopotliwe to jest głośne burczenie w brzuchu, bez względu na to czy jestem głody czy najedzony. Ciągle burczy, nawet żona zaczyna narzekać, szczególnie gdy kładziemy się spać, ma lekki sen i z zaśnięciem też ma czasem problemy, a moje burczenie w brzuchu wcale jej nie pomaga, ciekawe kiedy wygoni mnie na kanapę do salonu?! :P
ciągłe burczenie i bulgotanie w brzuchu pojawia się u mnie najczęściej gdy jem mięso, bez względu czy jest drób czy inny rodzaj mięsa. Czy możliwe że mam nietolerancje na mięso? bardzo proszę o pomoc!
Burczenie przypomina mi, że trzeba coś zjeść i to szybko :) ale po wielu posiłkach miałam przelewanie w brzuchu, wzdęcia, czasem skurcze jelit. I po badaniach okazało się, że mam alergię na kilka produktów i IBS, więc super zestaw. Teraz jestem na diecie, eliminuje to co mi szkodzi, a do tego łykam debutir z maślanem sodu. Bardzo uspokoił moje jelita i poprawił ich pracę, więc brzuch zaczyna całkiem nieźle funkcjonować.