Ból brzucha to niezwykle szerokie pojęcie. W zależności od typu bólu, czy jest kujący, uciskający czy skręcający, może być wywołany różnymi dolegliwościami. Jednak tutaj skupimy się nie na podłożu bólu brzucha, ale na możliwości jego łagodzenia.

Wiele znanych mi osób uważa, że ból brzucha jest jednym z bardziej dokuczliwych bóli, jakie mogą spotkać człowieka.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki do ssania na ból gardła!

Po dokładnej lekturze tego artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób możesz się pozbyć bólu brzucha, sięgając nie po różnego rodzaju tabletki, ale po napar, który pozwoli Ci szybko pozbyć się bólu i wrócić do życia.

Mięta pieprzowa

Spis treści

Chyba nikogo nie zdziwi, że mięta pieprzowa znajduje się w dzisiejszym zestawieniu. Zioło to jest jednym z pierwszych ziół, po które sięgają osoby, zmagające się z dolegliwościami układu pokarmowego i na bóle brzucha.

Nic dziwnego, mięta pieprzowa ma właściwości kojące, przez co łagodzi stany zapalne i nieżyt żołądka. Dodatkowo pomaga zwalczyć nudności i wzdęcia.

bol-brzucha

Z racji tego, że mięta pieprzowa jest łagodna dla naszego organizmu, może być spożywana niemal bez ograniczeń (niemal, ponieważ w przypadku każdego zioła należy zachować umiar). Jeśli na stałe wprowadzisz napary z mięty pieprzowej do swojej diety, prawdopodobnie raz na zawsze pozbędziesz się dolegliwości żołądkowych.

Rumianek

W zestawieniu nie mogło zabraknąć również jednego z najłagodniejszych ziół znanych ludzkości. Rumianek można podawać już od najmłodszych lat. Jednak jest nie tylko łagodny, ale również wyjątkowo zdrowy dla naszego organizmu. Najczęściej słyszymy, że rumianek nadaje się do przemywania oczu, jednak w nie jest to jego jedyne zastosowanie.

Rumianek okazuje się również skuteczny w walce z bólem brzucha. Warto po niego sięgnąć zwłaszcza po wyczerpującej antybiotykoterapii, która wyjaławia nasz żołądek. Od tego z kolei już tylko jeden krok do silnych bóli brzucha.

Rumianek ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwuczuleniowe, dlatego warto po niego sięgać już w trakcie kuracji antybiotykami, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Melisa

Melisa nie tylko działa uspokajająco, ale sprawdzi się również podczas łagodzenia przeszywającego bólu towarzyszącego wrzodom żołądka. Wpływ na to ma wysoka zawartość składników aktywnych (kwasu kawowego) zawartych w melisie. Składnik ten hamuje rozwój bakterii, w tym tych, które odpowiadają za pogłębianie się choroby wrzodowej.

Co więcej, melisa wykazuje również działanie rozkurczające, warto zatem sięgać po nią również w przypadku bolesnych miesiączek [Koniecznie sprawdź: co każda kobieta robi podczas miesiączki] a także zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące zespołowi jelita drażliwego.

Imbir

Wpływ imbiru na dolegliwości układu pokarmowego znany jest od setek lat. Wpływ na skuteczność jego działania ma wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które nie tylko spowalniają procesy starzenia, ale również znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Jeśli zauważyłaś u siebie ból brzucha charakterystyczny dla rozstroju żołądka, powinnaś sięgnąć właśnie po imbir. Nie tylko pozwoli on pozbyć się bólu brzucha, ale także usunie jego przyczynę.

ból-brzucha

Warto również wiedzieć, że imbir jest polecany na nudności towarzyszące kobietom w ciąży.

Lukrecja

W przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy warto sięgnąć po lukrecję. Korzeń lukrecji wykazuje działanie łagodzące ból towarzyszący wrzodom. Musisz jednak pamiętać o tym, że przesadzając z lukrecją, możesz dodatkowo nasilić objawy. Zioło to, choć jest wyjątkowo skuteczne, ma liczne przeciwwskazania.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie wolno przyjmować lukrecji dłużej niż cztery tygodnie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt długie stosowanie wywaru z korzenia lukrecji może doprowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, zatrzymania płynów, a nawet do arytmii.

Lukrecji nie mogą również stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Również dzieci do czwartego roku życia nie mogą przyjmować lukrecji.

Aloes

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką dwuletniego aloesu, możesz wykorzystać dwa do trzech liści, aby przygotować sok z aloesu (przepis na sok z aloesu). Aloes wykazuje działanie kojące i łagodzące, dzięki czemu znacznie szybciej pozbędziesz się dokuczliwego skurczowego bólu brzucha.

Warto również wiedzieć, że po aloes możesz również sięgnąć w przypadku zaparć, wzdęć i biegunki.

aloes-na-bol-brzucha

Jak widzisz, wcale nie musisz wyszukiwać różnego rodzaju tabletek, na wybrane dolegliwości bólowe. Wystarczy, że zadbasz o to, by w Twojej kuchni znajdowały się odpowiednie zioła, które nie tylko będą Ci smakować, ale także pozwolą pozbyć się bólu i co najważniejsze są całkowicie naturalne.

Zioła w przeciwieństwie do różnego rodzaju tabletek oferowanych przez koncerny farmaceutyczne nie powoduje uszkodzenia żołądka czy wątroby.

Są w pełni tolerowane przez nasz organizm, dzięki czemu stosując je, nie musisz się obawiać o wystąpienie nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Pamiętaj jednak, że jeśli którekolwiek ze wspomnianych przeze mnie ziół będziesz stosowała po raz pierwszy, powinnaś rozpocząć od niedużych dawek. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych.

0 Udostępnień