Świat pełen jest inspiracji. Otaczająca nas różna kultura i idąca za nią odmienna historia, przyczyniły się powstawania najoryginalniejszych dodatków i dekoracji, które obserwować możemy w wiedeńskiej operze, na włoskim placu Navona i we francuskim Luwrze.
Wiele analogii do tych słynnych miejsc znajdziemy w prywatnych gospodarstwach, hotelach i restauracjach na całym świecie.
Zderzenie z tą odmienną wizją architektury potrafi być niesamowicie inspirujące również dla naszych, polskich wnętrz. Wychylmy się nieco za Europę, przyjrzymy się tym najdalszym kulturom i… wprowadźmy ich namiastkę do naszych salonów i sypialni!
Dekoracje domu w Azji
Spis treści
Zacznijmy od wschodniej granicy, gdzie orientalna kultura przenika się z bogatą i długą historią najstarszych cesarzy.
Wśród dań, w których główne skrzypce grają owoce morza, w miastach słynących z barów karaoke, pośród zgiełku ulic i konserwatywnej władzy, pojawiają się… oryginalne i przepiękne w swym zdobieniu artykuły dekoracyjne do domu.
W końcu zarówno Japonia, Tajlandia, Chiny, Indie, Korea, jak i Malezja, charakteryzują się odmienną kulturą i stanowią za zupełnie inną inspirację dla naszych, europejskich wnętrz.
Niewielkie, azjatyckie mieszkania, są symbolem minimalizmu i prostych kształtów. Wśród wykorzystywanych dekoracji najczęściej pojawiają się naturalne materiały, które podkreślają możliwości danego kontynentu. Wśród najczęściej pojawiających się motywów wymienia się:
- Motyw smoka, która według chińskich wierzeń jest symbolem szczęścia i dostatku. Wykorzystując go na plecionym płótnie, w formie ceramicznych figurek i na papierowych lampionach ma zagwarantować spokojne i szczęśliwe życie w domostwie.
- Motyw Yin i Yang – czyli bieli i czerni, symbolizujący uzupełnianie się przeciwieństw. W mieszkaniach ma gwarantować spokój, harmonię i równowagę.
- Motyw Tygrysa – w wierzeniach azjatyckich tygrys jest symbolem walki, odwagi i męstwa. Najczęściej pojawia się w formie papierowego lampionu, makram i na tkaninach. Wierzenia sugerują, że pojawiający się symbol tygrysa ma gwarantować odwagę w podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji.
- Motyw bambusa – który pojawia się zarówno w formie dekoracji, jak i materiału, wykorzystywanego w aranżacjach wnętrz. Azjaci są przekonani, że bambus symbolizuje trwałość – związków, emocji i budowanego ogniska domowego. Dlatego też w zarówno prywatnych, jak i publicznych parcelach znajdziemy bambusowe żyrandole, krzesła, koszyki i kolumny.
Dekoracje domu w Australii
W kraju surferów, gorących plaż, żwawych kangurów i muzyki aborygenów, na uznanie zasługują również… wnętrza. Wśród supermarketów, lokalnych sklepików i klimatycznych bazarów pojawiają się także sklepy z dekoracjami do domu. To właśnie one proponują niezwykle oryginalne dodatki, będące symbolem australijskiego ducha.
Uwarunkowany klimatycznie i geograficznie kontynent najłatwiej jest określić stylem śródziemnomorskim. Ponadto, połączenie słonej wody i kultury aborygenów daje niezwykle wybuchową mieszankę, nawiązującą do tzw. stylu etnicznego.
Ostatecznie więc za główną dekorację stanowi naturalne, jasne światło, wpadające przez duże okna, a wszystkie elementy pozostają w harmonii z australijską przyrodą. Najpopularniejszymi materiałami jest m.in. ratan, którzy przywodzi na myśl australijskie plaże, a także beżowe dekoracje, przypominające piaszczyste plaże.
Przysłowiową wisienką na torcie są dekoracje nawiązujące do wspomnianej już kultury aborygeńskiej. Ich wiara opierała na relacji z matką ziemią, co udokumentowano na malowidłach u podnóży skały zwanej Uluru.
Poza tymi naskalnymi rysunkami Aborygeni nie zostawili za sobą trwałego dziedzictwa materialnego, dzięki czemu Australijczycy swoje dekoracje opierają na legendach i wierzeniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Dlatego też w najstarszych wnętrzach znajdziesz drewniane kolumny oraz meble złożone z pigmentu złożonego z wapna, glinki, ochry, sadzy i węgla. Duży procent Australijczyków dopatruje się w sztuce aborygeńskiej początków ekspresjonizmu.
Zatem na lokalnych ścianach hoteli czy gospodarstw znajdziemy wiszące dzieła, przypominające malowidła największych mistrzów ekspresjonizmu.
Podobne tematy:
- Eleganckie i wygodne krzesła biurowe
- Ozdoby na ścianę nie muszą być tandetne!
- Obrazy do sypialni – propozycje, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru
- 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując serwis obiadowy
- Nowoczesna elegancja, luksus i blask – wybierz zaproszenia na ślub w stylu glamour
- Wyjazd do Tajlandii – smak podróżniczego raju