Świat pełen jest inspiracji. Otaczająca nas różna kultura i idąca za nią odmienna historia, przyczyniły się powstawania najoryginalniejszych dodatków i dekoracji, które obserwować możemy w wiedeńskiej operze, na włoskim placu Navona i we francuskim Luwrze.

Wiele analogii do tych słynnych miejsc znajdziemy w prywatnych gospodarstwach, hotelach i restauracjach na całym świecie.

Zderzenie z tą odmienną wizją architektury potrafi być niesamowicie inspirujące również dla naszych, polskich wnętrz. Wychylmy się nieco za Europę, przyjrzymy się tym najdalszym kulturom i… wprowadźmy ich namiastkę do naszych salonów i sypialni!

Dekoracje domu w Azji

dekoracje-w-australijskich-azjatyckich-domach

Zacznijmy od wschodniej granicy, gdzie orientalna kultura przenika się z bogatą i długą historią najstarszych cesarzy.

Wśród dań, w których główne skrzypce grają owoce morza, w miastach słynących z barów karaoke, pośród zgiełku ulic i konserwatywnej władzy, pojawiają się… oryginalne i przepiękne w swym zdobieniu artykuły dekoracyjne do domu.

W końcu zarówno Japonia, Tajlandia, Chiny, Indie, Korea, jak i Malezja, charakteryzują się odmienną kulturą i stanowią za zupełnie inną inspirację dla naszych, europejskich wnętrz.

Niewielkie, azjatyckie mieszkania, są symbolem minimalizmu i prostych kształtów. Wśród wykorzystywanych dekoracji najczęściej pojawiają się naturalne materiały, które podkreślają możliwości danego kontynentu. Wśród najczęściej pojawiających się motywów wymienia się:

  • Motyw smoka, która według chińskich wierzeń jest symbolem szczęścia i dostatku. Wykorzystując go na plecionym płótnie, w formie ceramicznych figurek i na papierowych lampionach ma zagwarantować spokojne i szczęśliwe życie w domostwie.
  • Motyw Yin i Yang – czyli bieli i czerni, symbolizujący uzupełnianie się przeciwieństw. W mieszkaniach ma gwarantować spokój, harmonię i równowagę.
  • Motyw Tygrysa – w wierzeniach azjatyckich tygrys jest symbolem walki, odwagi i męstwa. Najczęściej pojawia się w formie papierowego lampionu, makram i na tkaninach. Wierzenia sugerują, że pojawiający się symbol tygrysa ma gwarantować odwagę w podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji.
  • Motyw bambusa – który pojawia się zarówno w formie dekoracji, jak i materiału, wykorzystywanego w aranżacjach wnętrz. Azjaci są przekonani, że bambus symbolizuje trwałość – związków, emocji i budowanego ogniska domowego. Dlatego też w zarówno prywatnych, jak i publicznych parcelach znajdziemy bambusowe żyrandole, krzesła, koszyki i kolumny.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Świąteczne inspiracje na praktyczny prezent

Dekoracje domu w Australii

W kraju surferów, gorących plaż, żwawych kangurów i muzyki aborygenów, na uznanie zasługują również… wnętrza. Wśród supermarketów, lokalnych sklepików i klimatycznych bazarów pojawiają się także sklepy z dekoracjami do domu. To właśnie one proponują niezwykle oryginalne dodatki, będące symbolem australijskiego ducha.

Uwarunkowany klimatycznie i geograficznie kontynent najłatwiej jest określić stylem śródziemnomorskim. Ponadto, połączenie słonej wody i kultury aborygenów daje niezwykle wybuchową mieszankę, nawiązującą do tzw. stylu etnicznego.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak znaleźć więcej czasu na to, co kochasz?

Ostatecznie więc za główną dekorację stanowi naturalne, jasne światło, wpadające przez duże okna, a wszystkie elementy pozostają w harmonii z australijską przyrodą. Najpopularniejszymi materiałami jest m.in. ratan, którzy przywodzi na myśl australijskie plaże, a także beżowe dekoracje, przypominające piaszczyste plaże.

Przysłowiową wisienką na torcie są dekoracje nawiązujące do wspomnianej już kultury aborygeńskiej. Ich wiara opierała na relacji z matką ziemią, co udokumentowano na malowidłach u podnóży skały zwanej Uluru.

Poza tymi naskalnymi rysunkami Aborygeni nie zostawili za sobą trwałego dziedzictwa materialnego, dzięki czemu Australijczycy swoje dekoracje opierają na legendach i wierzeniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Dlatego też w najstarszych wnętrzach znajdziesz drewniane kolumny oraz meble złożone z pigmentu złożonego z wapna, glinki, ochry, sadzy i węgla. Duży procent Australijczyków dopatruje się w sztuce aborygeńskiej początków ekspresjonizmu.

Zatem na lokalnych ścianach hoteli czy gospodarstw znajdziemy wiszące dzieła, przypominające malowidła największych mistrzów ekspresjonizmu.

Zainspirowany/a? Poszukaj dekoracji na https://pm-m.pl/271-artykuly-dekoracyjne i wprowadź namiastkę obcej kultury do swojego wnętrza!

0 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.