Nie bez powodu metoda nauki języków obcych z fiszek cieszy się dużą popularnością. Fiszki należą bowiem nie tylko do jednych z najtańszych sposobów na poznanie nowych języków, ale są również niezwykle skuteczne.
Oczywiście to, jakie efekty uzyskamy, zależy przede wszystkim od nas samych. Fiszki to tylko narzędzie i jeśli będziemy się z nimi obchodzić nieumiejętnie, to również wyniki nauki mogą nie spełniać naszych oczekiwań.
Jak zatem uczyć się z fiszek, aby nauczyć się języka obcego?
Odpowiedni wybór fiszek
Spis treści
Wybór fiszek do nauki języka jest naprawdę olbrzymi i to nie tylko pod względem rodzaju języka – chociaż do wyboru mamy nawet tak niszowe języki jak kaszubski – ale także pod kątem stopnia zaawansowania (podstawowy, średnio zaawansowany i zaawansowany) czy przedmiotu samej nauki – na przykład:
- fiszki ze słówkami
- fiszki tematyczne (np. biznes, korporacja, korespondencja e-mail)
- fiszki z gramatyką (np. czasowniki dla początkujących)
- fiszki konwersacyjne (np. rozmowa kwalifikacyjna)
- fiszki z idiomami itp.
Kluczowym warunkiem sprawiającym, że nauka języków obcych z fiszek jest skuteczna to przede wszystkim wybranie takich fiszek, które faktycznie pozwolą nam na postępy w nauce. Kupienie fiszek zbyt prostych w sytuacji, kiedy już w jakimś stopniu znamy dany język, w żaden sposób nie zwiększy naszych umiejętności.
Świetnym rozwiązaniem dla osób znających już podstawy języka są fiszki tematyczne, które uczą słownictwa z danego obszaru czy dziedziny.
Przy czym, jeśli chcemy, aby nauka była wielowymiarowa, to warto równocześnie uczyć się zarówno słówek, jak i zasad gramatycznych oraz sposobów prowadzenia konwersacji.
Nauka języków obcych z fiszek – system powtórek
Tym, co sprawia, że nauka języków obcych z fiszek jest tak skuteczna, to system powtórek stworzony przez niemieckiego publicystę Sebastiana Leitnera.
To właśnie on dostrzegł olbrzymi potencjał dydaktyczny w niepozornych kartonikach i opracował metodę, dzięki której nauka z fiszek daje trwałe efekty.
System powtórek stosowany w nauce z fiszek polega na systematycznym zapoznawaniu się z nowym materiałem i utrwalaniu materiału już opanowanego.
Przy czym znaczenie ma tutaj to, w jakim stopniu określone informacje są już przez nas przyswojone. Im lepiej coś pamiętamy, tym rzadziej to powtarzamy.
Powtórki z fiszek w praktyce
Do nauki języków z fiszek niezbędne będzie specjalne pudełko najlepiej z 5 przegródkami (można je kupić lub zrobić samodzielnie). Pierwszym etapem nauki jest wybranie przykładowo 50 kartoników, z których informacje zapamiętujemy przez kilka dni.
Następnie robimy powtórkę materiału i te fiszki, które doskonale pamiętamy, przekładamy do następnej przegródki – fiszki zawsze kładziemy na koniec kolejki, czyli za leżącymi już w przegródce kartonikami. Te fiszki, które nadal sprawiają nam trudność, dajemy na koniec kolejki w pierwszej przegródce.
Kiedy w pierwszej przegródce zrobi się nieco miejsca, można dołożyć nowe fiszki i zacząć przyswajać z nich materiał. Powtórkę z fiszek zgromadzonych drugiej przegrodzie robimy wtedy, gdy już trochę wypełni się kartonikami.
I tutaj także te fiszki, które pamiętamy, przekładamy do następnej przegródki, natomiast te, których nie pamiętamy, przekładamy z powrotem do pierwszej przegródki na koniec kolejki.
Podobne:
- Jak zachęcić dzieci do nauki języka angielskiego w domu?
- Aplikacje do nauki angielskiego – czy są bezpieczne Jakie wybrać
- Nauka języka angielskiego dla mamy w domu
- Borykasz się z blokadą językową? Zobacz, jak ją przewalczyć