Nie bez powodu metoda nauki języków obcych z fiszek cieszy się dużą popularnością. Fiszki należą bowiem nie tylko do jednych z najtańszych sposobów na poznanie nowych języków, ale są również niezwykle skuteczne.

Oczywiście to, jakie efekty uzyskamy, zależy przede wszystkim od nas samych. Fiszki to tylko narzędzie i jeśli będziemy się z nimi obchodzić nieumiejętnie, to również wyniki nauki mogą nie spełniać naszych oczekiwań.

Jak zatem uczyć się z fiszek, aby nauczyć się języka obcego?

 Odpowiedni wybór fiszek

jak-sie-nauczyc-angielskiego

Wybór fiszek do nauki języka jest naprawdę olbrzymi i to nie tylko pod względem rodzaju języka – chociaż do wyboru mamy nawet tak niszowe języki jak kaszubski – ale także pod kątem stopnia zaawansowania (podstawowy, średnio zaawansowany i zaawansowany) czy przedmiotu samej nauki – na przykład:

  • fiszki ze słówkami
  • fiszki tematyczne (np. biznes, korporacja, korespondencja e-mail)
  • fiszki z gramatyką (np. czasowniki dla początkujących)
  • fiszki konwersacyjne (np. rozmowa kwalifikacyjna)
  • fiszki z idiomami itp.

Kluczowym warunkiem sprawiającym, że nauka języków obcych z fiszek jest skuteczna to przede wszystkim wybranie takich fiszek, które faktycznie pozwolą nam na postępy w nauce. Kupienie fiszek zbyt prostych w sytuacji, kiedy już w jakimś stopniu znamy dany język, w żaden sposób nie zwiększy naszych umiejętności.

Świetnym rozwiązaniem dla osób znających już podstawy języka są fiszki tematyczne, które uczą słownictwa z danego obszaru czy dziedziny.

Przy czym, jeśli chcemy, aby nauka była wielowymiarowa, to warto równocześnie uczyć się zarówno słówek, jak i zasad gramatycznych oraz sposobów prowadzenia konwersacji.

Nauka języków obcych z fiszek – system powtórek

Tym, co sprawia, że nauka języków obcych z fiszek jest tak skuteczna, to system powtórek stworzony przez niemieckiego publicystę Sebastiana Leitnera.

To właśnie on dostrzegł olbrzymi potencjał dydaktyczny w niepozornych kartonikach i opracował metodę, dzięki której nauka z fiszek daje trwałe efekty.

System powtórek stosowany w nauce z fiszek polega na systematycznym zapoznawaniu się z nowym materiałem i utrwalaniu materiału już opanowanego.

Przy czym znaczenie ma tutaj to, w jakim stopniu określone informacje są już przez nas przyswojone. Im lepiej coś pamiętamy, tym rzadziej to powtarzamy.

Powtórki z fiszek w praktyce

Do nauki języków z fiszek niezbędne będzie specjalne pudełko najlepiej z 5 przegródkami (można je kupić lub zrobić samodzielnie). Pierwszym etapem nauki jest wybranie przykładowo 50 kartoników, z których informacje zapamiętujemy przez kilka dni.

Następnie robimy powtórkę materiału i te fiszki, które doskonale pamiętamy, przekładamy do następnej przegródki – fiszki zawsze kładziemy na koniec kolejki, czyli za leżącymi już w przegródce kartonikami. Te fiszki, które nadal sprawiają nam trudność, dajemy na koniec kolejki w pierwszej przegródce.

Kiedy w pierwszej przegródce zrobi się nieco miejsca, można dołożyć nowe fiszki i zacząć przyswajać z nich materiał. Powtórkę z fiszek zgromadzonych drugiej przegrodzie robimy wtedy, gdy już trochę wypełni się kartonikami.

I tutaj także te fiszki, które pamiętamy, przekładamy do następnej przegródki, natomiast te, których nie pamiętamy, przekładamy z powrotem do pierwszej przegródki na koniec kolejki.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.