Masz wrażenie, że noworodek cały czas je? Ciągle ssie pierś, w efekcie czego nie masz czasu na nic? Zastanawiasz się, z czego może to wynikać i czy ciągłe domaganie się piersi ma jakieś negatywne konsekwencje? Dowiedz się więcej.

Wiele kobiet uważa, że noworodek ciągle chce jeść, skoro potrafi ssać pierś nawet kilkadziesiąt minut.

Koniecznie przeczytaj: najnowszy ranking laktatorów

Często skutkuje to rezygnacją z naturalnego karmienia na rzecz podawania mleka modyfikowanego – panie są bowiem zdania, że noworodek się nie najada ich mało wartościowym pokarmem. Warto jednak mieć świadomość, że noworodek dostawiony do piersi nie zawsze je.

Noworodek domagający się piersi – co to oznacza?

Spis treści

Stałe domaganie się piersi przez noworodka wpisane jest w jego naturę. Wynika to z kilku powodów, które prezentujemy poniżej.

  • Silnie rozwinięty odruch ssania

Dzieci rodzą się z silnym odruchem ssania, który ćwiczyły jeszcze w życiu płodowym. U niektórych noworodków jest on bardzo mocno rozwinięty, dlatego znacznie częściej domagają się przystawiania do piersi.

  • Pierś jako usypiacz

To, że maluch długo ssie pierś, wcale nie oznacza, że noworodek cały czas je. Żołądki dzieci w pierwszych dniach życia są bardzo małe, dlatego wystarczy im niewielka porcja jedzenia. Pozostają przy piersi, ponieważ szybko zasypiają.

  • Pierś jako uspokajacz

Noworodek ciągle ssie piersi, ponieważ działa ona na niego uspokajająco. Dziecko wtulone w mamę słyszy bicie jej serca. Taka bliskość zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch szybko się uspokaja.

Nie odstawiaj malucha od piersi

odstawianie-malucha-od-piersi

Ciągłe domaganie się piersi przez noworodka może być męczące – to fakt. Nie warto jednak ograniczać dziecku dostępu, na przykład poprzez przejście na mleko modyfikowane. Częste przystawianie malucha do piersi niesie za sobą wiele zalet, wśród których wymienić można:

  • stymulowanie laktacji,
  • budowanie więzi z dzieckiem.

Jeżeli silna potrzeba ssania malucha staje się dla Ciebie coraz większym ograniczeniem, zacznij podawać noworodkowi smoczek. Ten gadżet pomoże zaspokoić odruch ssania, stanie się uspokajaczem i pomoże w szybszym zasypianiu.

Pamiętaj jednak, aby używać go rozsądnie, tj. podawać wyłącznie wtedy, gdy dziecko wyraźnie się tego domaga.

Jeśli wydaje Ci się, że maluch kolejny raz płacze z powodu głodu, wcale nie musi tak być. Weź pod uwagę, że na tym etapie rozwoju płacz jest jedyną formą komunikacji. Sprawdź więc, czy inne potrzeby malucha są zapewnione. Jeśli nie, zacznij od nich, a dopiero potem przystaw do piersi.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.