Olej z dziurawca jest naturalnym środkiem leczniczym, najchętniej wykorzystywany w medycynie naturalnej Ajurwerdy, która jest starożytną hinduską metodą utrzymania naturalnej harmonii i zdrowia. Głównymi zasadami leczenia tą metodą są zioła, joga, olejki eteryczne, różne ćwiczenia fizyczne oraz masaż. Naturalnie istnieje wiele zastosowań olejku z dziurawca. Do najbardziej popularnych zastosowań tego oleju należą:
Spis treści
Reumatyzm i zapalenie stawów
Olej dziurawcowy to świetne remedium na reumatyzm i artretyzm, obie choroby posiadają dominujące objawy, którymi są obrzęki rozdzielający ból wraz ze stanem zapalnym.
Wystarczy zastosować kilka kropel oleju z dziurawca wraz z innym olejem bazowym – olej kokosowy, można przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego oraz silnego bólu związanego właśnie z tą chorobą.
Stosując olej z dziurawca do masażu terapeutycznego, czy jako olej do kąpieli albo inhalacji, chory może w sposób naturalny kontrolować reumatyzm.
Leczenie hemoroidów dziurawcem
Podczas leczenia bolesnych hemoroidów, można się wspomóc kilkoma kroplami oleju z dziurawca, zmieszanymi z bazowym olejem jojoba.
Zawarte w tej mieszance flawonoidy oraz związki hiperycyny, pomagają w zmniejszeniu pieczenia, swędzenia oraz łagodzą stany zapalne powstających hemoroidów.
Naturalnie można również dodać kilka kropel oleju z dziurawca do kremów stosowanych w okolicy odbytu, a nawet do użytku wewnętrznego. Przy dodaniu tego oleju do kąpieli, może on łagodzić skutki tej dolegliwości.
Przyspieszenie gojenia ran
Olej z dziurawca ma właściwości ściągające oraz przeciwbakteryjne, które są pomocne w zwalczaniu różnych infekcji, powodujących spowolnienie gojenia się ran.
Można go również stosować miejscowo na uszkodzone tkanki. Właściwości oleju z dziurawca są spowodowane obecnością – flawonoidów oraz garbników.
Pomoc przy zwalczaniu bólu oraz stanów zapalnych
W tym przypadku pierwsze skrzypce grają naturalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne oleju z dziurawca dzięki którym, olej jest idealnym naturalnym lekarstwem na ból mięśni, siniaki, rany, skręcenia, sztywności stawów, żylaki czy oparzenia.
Zdarza się, iż olej z dziurawca jest polecany nie tylko pacjentom z neuropatiom, ale również osobom po różnego typu urazach czy zabiegach. Olej z dziurawca można stosować do masażu ciała albo jako środek regeneracyjny!
Skuteczny środek na fibromialgię, menopauzę oraz PMS
Olej z dziurawca łagodzi typowe kobiece dolegliwości i pomaga dojść do normalnego funkcjonowania. Skuteczność oleju z dziurawca w leczeniu bólu i zaburzeń emocjonalnych związanych ze zmianami hormonalnymi zostały potwierdzone naukowo.
Masaż ciała, mieszanką kilku kropel oleju z dziurawca z jakimś olejem nośnym typu olej sezamowy przyniesie odprężenie i relaks w dosłownym tego słowa znaczeniu!
Olej z dziurawca a pielęgnacja włosów
Olej z dziurawca w sposób naturalny likwiduje łupież, ale również wzmacnia cebulki włosowe i regeneruje je.
Efektem ubocznym stosowania dziurawca, jest delikatna koloryzacja włosów – dodaje on miedzianych refleksów na jasnych włosach, dlatego jest szczególnie polecany do włosów rudych, gdzie efekt ten będzie niezauważalny. Jest to również częsty składnik różnych naturalnych odzywek do włosów.
Olej z dziurawca do picia
Zastosowanie oleju z dziurawca do picia może powodować całkowity zanik wrzodów żołądka. Picie oleju wspomaga także oczyszczanie woreczka żółciowego. Jednym słowem olej z dziurawca pomaga w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn.
Pomoc przy bólach kręgosłupa
Olej z dziurawca jest bardzo pomocny przy różnych zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, nie tylko osób starszych, ale przekrojowo u ludzi w dowolnym wieku. Wskazane jest zatem, używanie oleju podczas masażu.
Olej wspomagający leczenie depresji
Dziurawiec w swoim składzie posiada naturalne związki hiperycyny, santoniny, floroglucyny, które na człowieka wpływają przeciwdepresyjnie i uspokajająco. Poprawiają samopoczucie, ale również wzmacniają i uodparniają na stres.
[irp posts=”12830″ name=”Dziurawiec – 19 argumentów, aby wreszcie zacząć go używać!”]
Olej z dziurawca wzmaga także wzrost stężenia hormonów dopaminy, serotoniny, kwasu GABA, glutaminianu, noradrenaliny poprzez hamowanie wchłaniania zwrotnego tych hormonów.
Czy istnieją przeciwwskazania do używania oleju z dziurawca?
Dziurawiec jest ziołem, więc teoretycznie nie powinno być żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Niestety tak nie jest. Istnieją pewne przeciwwskazania, dziurawca nie stosujemy gdy:
– dana osoba cierpi na depresję endogenną, czyli depresję, która rozwinęła się na tle choroby psychicznej, może to być schizofrenia bądź psychoza maniakalno-depresyjna
– nikt kto korzysta z fototerapii, nie powinien stosować dziurawca, ponieważ zwiększa on wrażliwość pacjenta na promienie ultrafioletowe
– nie wolno łączyć dziurawca z lekami, które mają w swoim składzie inhibitory monoaminooksydazy (MAO)
– nie wolno łączyć dziurawca z alkoholem, zioło to zwiększa działanie alkoholu i narkotyków, co może powodować zwiększoną senność w wyniku tego połączenia
– nie wolno stosować go w czasie przewlekłych chorób wątroby i nerek, ponieważ organy te nie są w stanie wydalać hipercyny – jednego ze składników dziurawca
– nie wolno stosować dziurawca przy karmieniu piersią
– nie wolno stosować dziurawca w czasie ciąży, ponieważ może wywołać on krwawienie a co za tym idzie poronienie
– dziurawiec nie może być łączony z suplementami diety, które mają w swoim składzie aminokwasy
– nie wolno przyjmować żadnych preparatów z dziurawcem, jeśli wykryto u Ciebie nowotwór układu rozrodczego
– nie wolno łączyć dziurawca z trawą yohimbe, która może zawierać monoaminooksydazy
– nie należy przyjmować dziurawca, jeśli przyjmujesz leki na padaczkę i migrenę
– dziurawiec u mężczyzn – może powodować impotencję
Czy stosowanie dziurawca ma jakieś skutki uboczne?
Wydawać by się mogło, iż stosowanie jakichkolwiek ziół nie ma żadnych skutków, niestety tak nie jest. Naturalnie, jeśli jakieś zioło jest stosowane zbyt długo, to może wywołać różne skutki uboczne.
Jest tak w przypadku, jeśli dziurawiec jest stosowany zbyt długo np. przy zapaleniu gruczołu krokowego, może prowadzić u mężczyzn do zmniejszenia potencji. Dlatego zioło powinno być stosowane tylko pod nadzorem lekarza.
Kolejnym skutkiem ubocznym przy stosowaniu dziurawca, może być wzrost ciśnienia tętniczego. W zawiązku z tym może doprowadzić do nadciśnienia, jeśli dodatkowo osoba cierpi na wrzody żołądka bądź dwunastnicy, to w konsekwencji może zwiększać ryzyko krwawienia żołądkowo-jelitowe.
Długotrwałe przyjmowanie preparatów z dziurawcem może mieć również wpływ na wątrobę. Dlatego zalecane jest robienie przerwy dwutygodniowej przy stosowaniu preparatów i profilaktyczne sprawdzanie wątroby.
Nie wykluczonym skutkiem ubocznym może być również reakcja alergiczna. Może się ona objawiać wysypką na skórze. Dłuższa reakcja alergiczna może powodować także problemy z oddychaniem.
Należy także zachować ostrożność podczas wykonywania prac związanych z reakcją uwagi i szybkości psychosomatycznej, przez to może mieć wpływ na centralny układ nerwowy.
Proste przepisy na olej, herbatkę i nalewkę z dziurawca
Olej z dziurawca – przepis
Składniki:
- ok. 100 świeżych kwiatów dziurawca
- ½ litra oleju słonecznikowego bądź lnianego (ewentualnie migdałowy)
- 2 do 3 łyżeczek spirytusu
Kwiaty dziurawca włożyć do słoika, następnie wlać spirytus. W międzyczasie należy podgrzać olej. Po kwadransie zalać kwiaty ciepłym olejem i mocno zakręcić słoik. Zostawić w widocznym miejscu w temperaturze pokojowej na 2 miesiące, codziennie wstrząsając zawartość.
Z dnia na dzień olej będzie robił się bardziej czerwony. Po 2 miesiącach należy przecedzić zawartość przez gazę bądź pieluchę tetrową, dokładnie wyciskając olej. Następnie należy rozlać ją do butelek z ciemnego szkła i przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Po otwarciu trzymać w lodówce.
Herbatka z dziurawca
1 łyżkę dziurawca zalać 1 szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem, po upływie 15- 20 minut odcedzić i wypić. Zaleca się picie takiej herbatki 2-3 razy dziennie.
Nalewka z dziurawca
Składniki:
- 100 g. kwiatów, paków i liści dziurawca
- 0,5 l spirytusu
Kwiaty należy zalać spirytusem, po tygodniu przecedzić, a części dziurawca przecisnąć przez gazę. Należy pić nalewkę dwa razy dziennie.
Naturalnie w sklepach zielarskich, jak i w internecie można znaleźć olej z dziurawca. Jak wybrać najlepszy? Oczywiście najlepszy olejek z dziurawca będzie wykonany własnoręcznie.
Niestety nie każdy ma taką możliwość, więc warto się zastanowić nad kupnem gotowego olejku. Naturalnie, najbardziej będzie się opłacać jak największa butelka, wtedy koszt za 1 litr oleju nie jest duży.
W sprzedaży można znaleźć olej wzbogacony witaminami, oczywiście przekłada się to na cenę – im więcej dodatków tym drożej.
Ale czy warto przepłacać? Na początek warto wybrać olej z dziurawca bez żadnych dodatków, aby mieć szansę wypróbować go i zobaczyć, jaka będzie reakcja organizmu!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Dziurawiec – 19 argumentów, aby wreszcie zacząć go stosować!
- Czym jest dziurawiec zwyczajny?
- Olej kokosowy – czy warto go używać? [przekonaj się]
- Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie, kurzajki, komary, katar
- Olejek arganowy na włosy? no TAK! 5 zastosowań + instrukcja
- Olej tamanu – 12 właściwości, które skłonią Cię DO ZAKUPU!