Dziurawiec, właściwie – hypericum perforatum L – znany też jako dziurawiec zwyczajny – to roślina kwitnąca pod koniec czerwca. Z tego względu nazywamy go czasem kwiatami św. Jana Chrzciciela lub zielem świętojańskim.

To nie tylko ozdoba ogrodu, ale przede wszystkim jedno z najbardziej dobroczynnych dla zdrowia ziół, o szerokim i znanym od dawna działaniu jak np. olej z dziurawca…

Co to jest dziurawiec zwyczajny?

Dziurawiec zwyczajny to bylina porastająca dziko łąki, nieużytki i skraje lasów. Jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej używanych w medycynie naturalnej ziół, znanym nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Ma bardzo wszechstronne działanie. Ponadto, zawiera cenne olejki eteryczne, żywice, cholinę, sole mineralne, a także witaminę A i C.

dziurawiec

Olej z dziurawca – lecznicze zioło znane od wieków

Ziele dziurawca docenione zostało już wieki temu. Znane jest w wielu kulturach. Dziurawiec to roślina występująca pierwotnie w Europie, zachodniej Azji, a także w Afryce Północnej.

Następnie, za pośrednictwem człowieka, została zawleczona do Ameryki Północnej i Południowej, południowej Afryki, Australii, Nowej Zelandii, a nawet Japonii.

W Polsce, dziurawiec uznawany jest za roślinę pospolitą. Najwcześniejsze zastosowanie dziurawca do celów leczniczych datuje się na około 1000 r. p.n.e.

W starożytnej Grecji o dziurawcu pisali między innymi Hipokrates czy Dioscorides. Uznawali dziurawiec za doskonały środek do leczenia ran, a także zaburzeń nerwowych. Jak widać od samego początku zastosowanie tego niezwykłego zioła było bardzo szerokie.

Receptury bazujące na oleju z dziurawca znane były między innymi w tradycji hinduskiej sztuki leczniczej – Ajurwedy. Dziurawiec znajduje zastosowanie w terapii osób cierpiących na problemy ze stawami i problemy dermatologiczne.

Z pomocą oleju z dziurawca leczy się także różnego rodzaju stany zapalne, urazy i podrażnienia. Dla medycyny estetycznej i kosmetyki, olej z dziurawca jest środkiem zwalczającym zbyt wczesne procesy starzenia.

Ziele dziurawca ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i antyseptyczne

Dla rdzennych mieszkańców Ameryki, dziurawiec był jednym z podstawowych ziół stosowanych w celach leczniczych. Odkryte zostały jego właściwości ściągające, przeciwzapalne i antyseptyczne. Leczono z jego pomocą różnego rodzaju bóle, rany i stany zapalne.

Wykorzystywano także dziurawiec zwyczajny jako środek poronny

W Europie rozgłos zyskał dzięki szwajcarskiemu lekarzowi – Paracelsusowi, który wykorzystywał dziurawiec do leczenia chorób psychicznych. Pozytywny wpływ dziurawca na psychikę znany był już w starożytnej Grecji.

Na przestrzeni wieków zwracano uwagę na możliwość leczenia z pomocą dziurawca zaburzeń nerwowych, takich jak depresja czy histeria. Rzeczywisty wpływ dziurawca na walkę z depresją udowodniły współczesne badania.

Olej z dziurawca – właściwości lecznicze i prozdrowotne

olej-z-dziurawca
Olej z dziurawca – działanie

Medycyna naturalna i ziołolecznictwo czerpią wiele z ludowej tradycji i mądrości przodków. Współcześnie zauważamy silny zwrot w stronę naturalnych terapii. Współczesna nauka pozwala nam opierać się nie tylko na tradycji, ale także na obiektywnych wynikach badań.

Okazuje się, że natura oferuje człowiekowi wiele skarbów, z których możemy czerpać. Jednym z najciekawszych roślin leczniczych jest właśnie dziurawiec. Znany od wieków, dziś także cieszy się popularnością w leczeniu wielu schorzeń, stosowany jest przez lekarzy i w ziołolecznictwie.

Warto wiedzieć jakie ma właściwości i kiedy warto po niego sięgnąć!

To, co sprawia, że dziurawiec jest skutecznym i uniwersalnym ziołem leczniczym, docenianym na całym świecie, to jego wyjątkowy skład. Dziurawiec zawiera między innymi:

  • garbniki,
  • piperynę,
  • hiperrycynę i
  • hiperozyd

Dziurawiec jest także bogaty w azulen, żywicę, saponiny, cenny olejek eteryczny, antocyjany oraz witaminę C i karoten. Wszystkie te składniki, sprawiają, że zastosowanie dziurawca jest wszechstronne a jego działanie skuteczne.

Zwykle spotykamy się z kilkoma dostępnymi postaciami przetworów z dziurawca:

  • susz
  • olej
  • nalewki
  • herbata

Współcześnie znane właściwości dziurawca przyjmowanego w różnych postaciach są bardzo szerokie. Do najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych należą:

  • Działanie przeciwdepresyjne
  • Łagodzenie objawów PMS i menopauzy
  • Wspomaganie leczenia zaburzeń psychicznych
  • Terapia bezsenności
  • Wsparcie dla rzucających palenie
  • Leczenie zapalenia stawów i różnych form reumatyzmu
  • Łagodzenie stanów zapalnych i obrzęków przy hemoroidach
  • Łagodzenie stanów zapalnych i dolegliwości bólowych
  • Przyspiesza gojenie się ran
  • Działa antyseptycznie
  • W nieżytach żołądka i jelit
  • Działa wspomagająco na wątrobę
  • Pobudza wydzielanie żółci
  • Pomaga zrzucić zbędne kilogramy
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi
  • Korzystnie wpływa na prace nerek

Olej z dziurawca na depresję

Właściwości antydepresyjne dziurawca dostrzegano już w starożytności. Współczesne badania potwierdziły je, dziurawiec zawiera bowiem hiperforynę i hiperycynę. Jako środek naturalny, wykazuje znikome skutki uboczne, które niestety są częstym następstwem terapii farmakologicznej.

Dzięki cennym składnikom, dziurawiec znajduje się w wielu suplementach diety, a w niektórych krajach, w tym w Polsce jest nawet wpisany do tak zwanego kodeksu aptecznego.

Olej z dziurawca na PMS i menopazuę

olejek-z-dziurawca

Olej z dziurawca to także naturalny środek wspomagający łagodzenie kobiecych dolegliwości związanych z PMS i menopauzą. Wśród nich wymienić należy: ból i wahania nastroju.

Olejek z dziurawca pomaga zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej uporać się z problemem. Intuicyjnie, olejek z dziurawca stosowany był w tym celu od dawna, dziś wyniki badań potwierdzają skuteczność olejku z dziurawca.

Stosuje się go z powodzeniem w łagodzeniu bólu fizycznego, leczenia zaburzeń emocjonalnych i łagodzenia następstw związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz menopauzą (nudności, tkliwość piersi, niepokój i wahania nastroju).

W tym celu polecane są doustne przetwory z dziurawca, ale także masaże i inne zewnętrze zastosowania.

Naturalny olej z dziurawca ma działanie uspokajające i dodające pozytywnej energii.  Stosuje się go w terapii stanów lękowych, różnorodnych fobii społecznych czy nawet zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bezsenności.

Polecany jest także osobom próbujących uporać się z uzależnieniem od papierosów czy nikotyny.

Olej z dziurawca na stawy

Od wieków znane są także przeciwzapalne właściwości dziurawca. Chorym na zapalenie stawów towarzyszy nieznośny i przeciągły ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Podobne objawy towarzyszą osobom z reumatyzmem i artretyzmem.

W celu wyleczenia stanu zapalnego powodującego ból, zaleca się zewnętrzne zastosowanie olejku z dziurawca. Również i ta właściwość dziurawca znana jest od wieków, jego skuteczność potwierdzają zarówno starożytne pisma, jak i współcześnie żyjący.

Aby ból ustąpił, należy regularnie wcierać olej z dziurawca w chore miejsca. W tym celu rozcieńczamy kilka kropelek olejku w delikatnym oleju bazowym – na przykład oleju kokosowym, olejku jojoba lub innym.

Olejek wcieramy w obolałe miejsca, przy stosowaniu oleju z dziurawca szybko można poczuć ulgę. Poza zmniejszeniem bólu stopniowo zanika także przyczyna dolegliwości – stan zapalny.

Leczenie stanów zapalnych z olejem z dziurawca

Właściwości przeciwzapalne dziurawca wykorzystywane są także do leczenia hemoroidów. Zawarte w dziurawcu flawonoidy i związki hiperycyny zmniejszają pieczenie, swędzenie i łagodzą stan zapalny.

Olej z dziurawca zwyczajnego wraz z olejem bazowym wsmarowujemy w bolesne miejsca. Można także dodać oleju z dziurawca do wody do kąpieli. Właściwości przeciwzapalne tej cudownej rośliny szybko przyniosą ulgę.

Olejek z dziurawca to naturalny środek antyseptyczny

Naturalny olej z dziurawca ma właściwości ściągające i przeciwbakteryjne. Dzięki temu wykorzystywany może być jako naturalny środek antyseptyczny. Chroni rany, skaleczenia i otarcia przed niebezpiecznymi infekcjami i tym samym przyspiesza gojenie.

Te właściwości zawdzięcza flawonoidom i garbnikom. Dzięki zastosowaniu olejku z dziurawca, wszelkie rany i uszkodzenia naskórka goją się naprawdę szybko. Dodatkowo, nie występuje ryzyko powikłań spowodowanych przez infekcje i stany zapalne.

Możemy wykorzystać olej z dziurawca jako okład lub kompres kładziony na chore miejsce, a w przypadku mniejszych uszkodzeń naskórka po prostu smarować nim skórę.

Olejek z dziurawca ma właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne

Właściwości dziurawca, w tym zwalczanie stanów zapalnych, właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne sprawiają, że jest on po prostu idealnym, a zarazem naturalnym lekarstwem na bóle mięśni i stawów.

Może być także wykorzystywany aby przyspieszyć leczenie siniaków. Działa antyseptycznie i pomaga w gojeniu się skręceń, sztywności stawów, a także żylaków oraz oparzeń. Jak widać zastosowanie dziurawca jest bardzo szerokie i uniwersalne.

Z tego względu dobrze jest posiadać olej z dziurawca w domowej apteczce. Warto

po niego sięgnąć, aby uniknąć zakażeń i zmniejszyć dolegliwości bólowe i stany zapalne.

Czasami olejek z dziurawca polecany jest także pacjentom z objawami neuropatii, stosuje się go także, aby ulżyć pacjentowi i zmniejszyć ból, który jest następstwem różnego typu zabiegów medycznych lub nabytych urazów.

Olejek z dziurawca na masaż ciała

Można go z powodzeniem stosować do wykonania relaksującego, przeciwbólowego masażu. Olej z dziurawca działa dodatkowo jako środek regenerujący skórę i  możemy wymieszać go z dowolnym kremem lub innym preparatem leczniczym i stosować zewnętrznie na skórę.

Zadbaj o kręgosłup z olejem z dziurawca

Podobnie jak w przypadku bólu stawów, olej z dziurawca z powodzeniem możemy stosować przy bólach i problemach w kręgosłupem. W medycynie naturalnej olej z dziurawca polecany jest jako środek łagodzący ból kręgosłupa, ból pleców, a także lumbago oraz rwę kulszową.

Olejem wykonujemy masaż skupiający się na najbardziej bojących miejscach. Jest to bardzo skuteczny sposób, polecany osobom, skarżącym się na ból pleców, powszechny w dzisiejszych czasach i często bagatelizowany.

Także przez specjalistów od Ajurwedy przy schorzeniach kręgosłupa polecane jest stosowanie olejku z dziurawca. Ma on regenerować dyski międzykręgowe, które z wiekiem w sposób naturalny stają się mniej elastyczne i, po prostu, zużywają się.

Aby osiągnąć rezultaty, należy regularnie wcierać olejek z dziurawca w kręgosłup. Pamiętajmy, że to kuracja dla osób cierpliwych, wymaga systematyczności i długiego czasu stosowania.

Wyciąg z dziurawca na lepsze trawienie

Oleje, nalewki, czy herbatki z dziurawca używa się także przy różnego rodzaju problemach żołądkowych. Udowodnione zostało, że dziurawiec zwyczajny, korzystnie wpływa na trawienie i jednocześnie pobudza przemianę materii.

Działanie jest odczuwalne zwykle po dłuższym stosowaniu dziurawca. Wyciąg z dziurawca może pobudzać procesy tworzenia erytrocytów. Pobudzają one przemianę materii, wzmagają produkcję witaminy D w skórze. Pobudzają wydzielanie żółci, poprawiają trawienie.

Dziurawiec zwyczajny jest także doskonałym produktem wspierającym pracę wątroby. Ziele dziurawca jest jednym z najpopularniejszych i najlepszych środków żółciopędnych.

Flawonoidy, w które jest bogaty, działają rozkurczowo na drogi żółciowe i jednocześnie zapobiegają tworzeniu się kamieni. Ziele dziurawca wspomaga także doraźnie procesy trawienne po tłustym lub obfitym posiłku. Jak widzisz, wyciąg z dziurawca warto włączyć do codziennej diety…

Olej z dziurawca na włosy

Olej z dziurawca ma także korzystne działanie pielęgnacyjne. Może być wykorzystany chociażby do pielęgnacji włosów. Skutecznie likwiduje łupież, a dodatkowo wzmacnia cebulki włosowe i dogłębnie je regeneruje.

Zastosowanie mają tutaj znane już nam właściwości dziurawce – antybakteryjne i ściągające. Dziurawiec może delikatnie farbować włosy, wzbogacając je o naturalne, miedziane refleksy, z tego względu szczególnie polecany jest do włosów rudych.

Z kolei jasne blondynki powinny uważać na ten produkt, na ciemnych włosach efektu tego nie widać. Do pielęgnacji włosów możemy stosować olej z dziurawca, ale także i napar, którym płuczemy włosy.

Dziurawiec na trądzik i gronkowca!

Zastosowanie dziurawca w kosmetyce jest znacznie szersz

e, dziurawiec ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Według badań zwalcza nawet gronkowca złocistego. Dodatkowo, co jest korzystne dla skóry – ma odczyn zasadowy.

Działa leczniczo w przypadku skóry trądzikowej, a także ułatwia leczenie zmian i przeciwdziała powstawaniu blizn potrądzikowych. Z tego względu olejek z dziurawca jest często składnikiem mydeł i żeli do twarzy, bez przeszkód mogą go używać osoby z cerą delikatną i wrażliwą.

Olej z dziurawca do picia – zastosowanie i właściwości

dziurawiec

Jedną z najpopularniejszych form występowania dziurawca w ziołolecznictwie jest olej z dziurawca. Pamiętajmy, że w zastosowaniu wszystkich naturalnych olejów, ważne jest to, aby był to olej zimno tłoczony i nierafinowany.

Taki olej może być nieco droższy, ale tylko taki możemy wykorzystać w ziołolecznictwie czy kosmetyce naturalnej. Oleje zimno-tłoczone, podczas procesu wytwarzania zachowują swoje właściwości i po takie właśnie należy sięgać.

O zastosowaniu oleju z dziurawca możemy przeczytać już w starożytnych tekstach mistrzów Ajurwedy, takich jak Charaka Samhity i Sushruta Samhity. Ta pradawna sztuka medyczna za cel stawia sobie równowagę, dzięki której można osiągnąć pełnię zdrowia i sił witalnych.

Olej z dziurawca pomaga zachować równowagę w organizmie człowieka, a według Ajurwedy, to właśnie harmonia i równowaga są gwarancją zdrowia i długowieczności.

W dziurawcu znajduje się hiperycyna , która uaktywnia się tylko w towarzystwie alkoholu lub oleju. Z tego względu wszelkie napary i herbatki z dziurawca wykazują mniejszą skuteczność, a olej z dziurawca jest produktem najbardziej polecanym. Dziurawiec bogaty jest także w flawonoidy, garbniki, cholinę, hiperforynę czy fitosterole.

Czy olej z dziurawca ma skutki uboczne?

Dziurawiec w postaci oleju, nalewki czy naparu jest skutecznym, ale też silnym środkiem. Osoby o słabym zdrowiu, przed rozpoczęciem terapii, koniecznie powinny skontaktować i skonsultować się z lekarzem. Dziurawiec może bowiem wpływać na działanie innych leków.

Jednym z najlepiej znanych skutków ubocznych stosowania dziurawca jest nadwrażliwość na światło. Z tego powodu powinno się unikać intensywnej terapii z zastosowaniem dziurawca w miesiącach letnich, niewskazane są także wizyty na solarium.

Rezultatem tej nadwrażliwości może być uczulenie, szczególnie uważać powinny osoby o jasnej karnacji. Jeśli podczas terapii przestrzega się zaleceń i unika słońca, dziurawiec nie wyrządzi nam krzywdy.

Dziurawiec może osłabiać działanie niektórych leków. Takie działanie wykazuje na przykład w przypadku pigułek antykoncepcyjnych, wtedy możesz wybrać inne nowoczesne sposoby antykoncepcyjne :-)

Może się zdarzyć, że po zastosowaniu oleju, lub innego produktu z dziurawca wystąpią zaparcia, lub rozstrój żołądka. Innymi możliwymi skutkami ubocznymi są zmęczenie, suchość w ustach i zawroty głowy.

Używany w nadmiarze przez kobiety w ciąży, może doprowadzić do poronienia.

Dziurawiec – przeciwwskazania

Ze względu na działanie poronne, dziurawiec nie jest zalecany kobietom w ciąży.

Osoby o jasnej karnacji, powinny szczególnie uważać na słońce, nie zaleca się podczas terapii dziurawcem opalania, ani przebywania na słońcu. Z tego względu w okresie letnim dziurawiec nie jest zalecany osobom wrażliwym na słońce i działanie promieni UV.

Terapia ziołami nigdy nie jest zalecana osobom ciężko chorym bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zioła mają silne działanie, dlatego przed ich stosowaniem przy innych rodzajach terapii trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Wystrzegajmy się domowych kuracji, kiedy nasz stan jest ciężki, może mieć to nieodwracalne, negatywne skutki.

Dla ambitnych – przepis na olej z dziurawca

Olej z dziurawca wytwarzany jest w procesie destylacji kwiatów parą wodną. Jak w wielu recepturach, także i w tym przypadku znaleźć można więcej niż jeden przepis. Różnią się szczegółami. Główne zasady postępowania są jednak takie same.

Jak większość ziół, także i dziurawiec najlepiej jest zbierać w ciepły, słoneczny i suchy dzień. Najlepiej  na początku kwitnienia lub pełni kwitnienia. W przypadku dziurawca jest to czas od końca czerwca do końca lipca.

Na olej zbiera się zasadniczo tylko górną część rośliny, czyli same kwiatostany dziurawca. Ważne jest też to, aby zbierać rośliny rosnące w czystych, wolnych od zanieczyszczeń miejscach.

Nigdy nie zbierajmy roślin rosnących przy drogach, takie działanie może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Składniki potrzebne do zrobienia oleju z dziurawca:

Składnikami do przygotowania domowego oleju z dziurawca są: 100g świeżo zerwanych kwiatów dziurawca, pół litra oleju lnianego (ewentualnie słonecznikowego lub innego), dwie łyżki spirytusu. Potrzebny też będzie słoik, gaza  ciemna butelka.

Jak zrobić olejek z dziurawca?

Kwiaty dziurawca należy włożyć do czystego i suchego słoika. Kolejnym krokiem jest równomierne wlanie spirytusu. W takiej postaci odstawiamy kwiaty na kilkanaście minut.

Po tym czasie, lekko podgrzanym olejem zalej kwiaty i zakręć słoik. Słoik należy odstawić na około 2 miesiące w temperaturze pokojowej. Ważne jest to, aby codziennie potrząsać słoikiem, aby rozmieszać zawartość. Gotowy olej zyska czerwony kolor, z powodu uwolnionej hiperycyny.

Gotowy olej dziurawcowy, przecedzamy przez gazę, przelewamy do ciemnych butelek i przechowujemy w lodówce. Po zakończonej maceracji należy zapisać datę otwarcia słoika.

Olej z dziurawca i oliwa z oliwek? dlaczego nie!

Inny przepis podaje aby olej z dziurawca przygotować z użyciem oliwy z oliwek. Do jego przygotowania potrzebujemy mniej, bo tylko 30 gramów kwiatów dziurawca i 250 ml oliwy z oliwek.

Kwiaty dziurawca, świeże, nie suszone należy rozgnieść w moździerzu, a następnie zalać zimną oliwą. Następnie całość należy przelać do szklanej, przezroczystej butelki. Tak przygotowany zostawiamy na tydzień, aby mógł nastąpić proces fermentacji.

Po tym czasie zamykamy butelkę i wystawiamy na 6 tygodni w ciepłe, nasłonecznione miejsce, po tym czasie olej nabierze czerwonego koloru.

Po zakończeniu procesu, całość dokładnie przecedzamy. Gotowy, przechowuje się w ciemnej butelce w chłodnym miejscu.

Ekologiczna herbata z dziurawca – przepis na napar

herbata-z-dziurawca
Herbata z dziurawca

W przypadku chęci przygotowania naparu, i ziół suszonych na herbatę, wykorzystywana jest cała roślina dziurawca. Zasady zbierania są identyczne jak w wypadku oleju.

Napar z dziurawca przygotować możemy ze świeżych, lub suszonych roślin. Jedną łyżkę stołową kwiatów dziurawca należy zalać szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem przez kilka – kilkanaście minut.

Po upływie tego czasu napar odcedzamy i tak przygotowany jest gotowy do picia. Poleca się pić do trzech naparów dziennie. Ma on przede wszystkim działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie.

Jeśli nie dysponujemy ekologicznymi, lub własnoręcznie zebranymi ziołami dziurawca można skorzystać z dostępnych w aptekach i zielarniach gotowych herbat z dziurawca.

A może nalewka z dziurawca – przepis i zastosowanie

nalewka-z-dziurawca
Nalewka z dziurawca – przepis

Jeśli chcemy przygotować nalewkę z dziurawca pamiętajmy, że wykorzystujemy do niej całą roślinę, nie tylko kwiaty. Aby przygotować nalewkę należy około 100 gramów kwiatów, liści i pąków zalać spirytusem (500ml) i odstawić na tydzień.

Po tygodniu należy odcedzić i odcisnąć kwiaty. Tak przygotowana nalewka z dziurawca jest gotowa do spożycia. Powinno się ją pić dwa razy dziennie po łyżeczce rozcieńczonej w szklance wody.

Nalewkę z dziurawca stosuje się przede wszystkim przy chorobach przewodu pokarmowego, a także wątroby i dróg żółciowych. Można nią także nacierać miejsca bolące – jak stawy czy obolałe mięśnie. Pamiętajmy, że w czasie kuracji należy unikać słońca, może bowiem wystąpić reakcja alergiczna.

Dla zabieganych – ceny gotowego oleju z dziurawca

Jeśli wykonujemy olej z dziurawca samodzielnie, koszt jest znikomy. W gruncie rzeczy zależy od tego jakiego oleju użyjemy. Im droższy olej, tym droższy będzie koszt maceratu. W przypadku, jeśli zdecydujemy się na zakup oleju z dziurawca, pamiętajmy, aby postawić na jakość.

Cena gotowego oleju z dziurawca wynosi około 30 złotych za 300 ml. W przypadku olejku eterycznego z dziurawca, będzie to około 7 złotych za 7 ml.

Pamiętajmy, że aby kupowanie produktów naturalnych miało sens, muszą to być produkty wysokiej jakości, przygotowane według odpowiednich receptur. W tym wypadku oszczędność może się okazać wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Podsumowanie

Podsumowując, dziurawiec to roślina lecznicza powszechnie znana na całym świecie. W Polsce występuje powszechnie, rośnie dziko, rzadko jest uprawiana.  Stosujemy ją w formie oleju, nalewki lub naparów. Dostępne są także preparaty zawierające dziurawiec.

Zastosowanie dziurawca jest bardzo szerokie, stosuje się go przy łagodnej formy depresji, a także pomocniczo przy menopauzie i PSM. Poprawia nastrój i umożliwia bezproblemowe zasypianie.

Ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze, wspiera trawienie i pracę wątroby. Ma silne działanie dezynfekujące, stosuje się go do gojenia ran, a także jako środek do płukania bolącego gardła. Jest nieoceniony w walce z bólem mięśni i stawów.

Zastosowań dziurawca jest tak wiele, że z pewnością każdy słyszał o tej roślinie. warto docenić jej niezwykłe właściwości, tak jako robili to ludzie przed tysiącami lat.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

11 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. Mi picie herbatek z dziurawca poleciła lekarka, której powiedziałam, że mam problemy z zasypianiem. Mówiąc szczerze, to pijąc go regularnie naprawdę pomaga. Najczęściej herbatki z dziurawca zamawiam ze sprawdzonego źródła i polecam ich picie wszystkim tym, którzy maja podobne problemy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.