Specjalista z zakresu ortopedii zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom i urazom narządu ruchu. Jeśli potrzebny jest nam dobry lekarz ortopeda, Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław i inne ośrodki miejskie – mniejsze oraz większe – oferują wiele przychodni, klinik i szpitali, w których można skorzystać z pomocy lekarza tej właśnie specjalności.
Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, zajmująca się wszelkimi nieprawidłowościami, schorzeniami czy kontuzjami struktur wchodzących w skład układu ruchu: kości (oprócz kości czaszki), mięśni, ścięgien, więzadeł, stawów czy powięzi.
Mogą to być zarówno zmiany wrodzone, będące efektem uwarunkowań genetycznych, jak i choroby oraz urazy nabyte, powstałe na skutek naturalnych procesów starzenia organizmu, trybu życia, aktywności fizycznej, nieszczęśliwych wypadków itp.
Ortopeda Warszawa – jakie schorzenia zdiagnozuje?
Spis treści
U ortopedy w Warszawie czy innym mieście wyleczymy m.in.
- stany zapalne mięśni,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- choroby układu mięśniowego,
- naciągnięcia, naderwania i zerwania mięśni,
- schorzenia reumatyczne,
- choroby kręgosłupa (zwyrodnienia, dyskopatie, przepukliny, stenozę kanału kręgowego),
- wszelkiego rodzaju stłuczenia, zwichnięcia czy złamania,
- chrzęstniakowatość (chorobę Olliera),
- wady postawy (płaskostopie, skolioza, kifoza, lordoza, paluch koślawy, stopa szpotawa),
- zapalenie kaletki przedrzepkowej,
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- kolano skoczka,
- zespół cieśni kanału nadgarstka,
- ostrogę piętową itp.
Oczywiście niekiedy w procesie leczenie wymagany jest także udział specjalistów z innych dziedzin, np. traumatologów, neurologów, fizjoterapeutów.
Jakie badania może wykonać lub zlecić ortopeda?
Do ortopedy – poza pacjentami po widocznych gołym okiem kontuzjach czy urazach – zgłaszają się osoby borykające się z bólem określonej partii ciała. To właśnie ból jest bowiem sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Ortopeda w Warszawie i każdym innym mieście zawsze zaczyna konsultację od przeprowadzenia wywiadu oraz badania palpacyjnego, podczas którego poprzez dotyk i wzrok ocenia miejsce występowania dolegliwości.
Pacjent na wizytę do ortopedy powinien zabrać wyniki wcześniej wykonywanych badań, oczywiście, jeśli takowe posiada – zwłaszcza tych obrazowych.
W celu postawienia diagnozy ortopeda zazwyczaj kieruje jednak pacjenta na badania, przede wszystkim USG (obrazuje mięśnie), RTG (przydatne do obrazowania struktur kości), czasami również tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.
Najczęstsze metody leczenia stosowane w ortopedii
W zależności od zdiagnozowanego schorzenia lekarz ortopeda dobiera odpowiednie metody leczenia. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych oraz wyciszenia stanu zapalnego stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Czasem aplikuje się je choremu w postaci iniekcji, bezpośrednio w bolące miejsce. Schorzenia ortopedyczne leczy się także poprzez odpowiednie metody fizjoterapeutyczne (ćwiczenia czynne i bierne, masaże, prądy, hydroterapia itp.) oraz unieruchomienie w opatrunku gorsecie, kołnierzu czy ortezie.
Niektóre choroby czy kontuzje leczy się operacyjnie, a zabieg wykonuje wyspecjalizowanych chirurg-ortopeda. Po operacjach pacjent zawsze przejść musi dopasowaną do potrzeb rehabilitację, która pomaga w powrocie do pełni sprawności.
Ortopeda Warszawa – jak znaleźć najlepszego?
Szukając dobrego ortopedy w Warszawie czy innym mieście należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Kluczowa jest specjalizacja danego lekarza – są ortopedzi, którzy specjalizują się w leczeniu urazów spowodowanych uprawianiem sportu, inni zajmują się przede wszystkim terapią chorób reumatycznych, jeszcze inni specjalizują się w leczeniu wad postawy u najmłodszych pacjentów.
Warto zwrócić uwagę na kwestie praktyczne – gdzie przyjmuje, w jakich dniach i godzinach, czy przy klinice lub przychodni jest parking.
Pomocny może tu okazać się oczywiście Internet – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “ortopeda Warszawa”, a otrzymamy dziesiątki adresów i numerów klinik, w których można otrzymać fachową pomoc takiego właśnie specjalisty!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Jak kupić dobre obuwie sportowe? Poradnik dla każdej fit kobiety
- TOP 3 modele butów sportowych – zapomnij o szpilkach w tym sezonie!
- Jakie błędy popełniają sportowcy?
- Chuda kobieta czy wysportowana?