Płyny micelarne nie są już kosmetyczną nowością – nie zmienia to jednak faktu, że wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kosmetyku do oczyszczania twarzy, przeczytaj, na czym polega działanie płynu micelarnego i kto powinien go stosować.
W drogeriach i na działach kosmetycznych supermarketów znajdziemy bardzo wiele rodzajów kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania skóry twarzy. Kremy, pianki, żele i mleczka – to tylko część produktów, które mogą służyć nam do codziennej pielęgnacji cery.
Zawarte w nich składniki mogą jednak okazać się zbyt obciążające dla cery – i to nie tylko wśród tych z nas, których skóra jest skłonna do podrażnień i alergii. Właśnie w takich przypadkach rozwiązaniem może być płyn micelarny. Dziś przypominamy, czemu zawdzięcza swoje delikatne, lecz skuteczne działanie.
Jak działa płyn micelarny?
Spis treści
Podstawę płynu micelarnego stanowią zawieszone w roztworze wodnym micele, czyli cząsteczki chemiczne, które dzięki swojej specyficznej budowie szczególnie skutecznie oczyszczają skórę – niemalże przyciągając zanieczyszczenia.
Płyn micelarny może zastąpić nawet kilka kosmetyków – żel, tonik i mleczko do demakijażu. Połączenie siły miceli z lekką, wodną konsystencją powoduje, że skórze nie grożą podrażnienia – aby oczyścić twarz, wystarczą delikatne potarcia wacikiem nasączonym płynem.
Dobry płyn micelarny nie naruszy także płaszcza lipidowego skóry, jednocześnie bardzo dokładnie usunie wszelkie cząsteczki brudu. Nie tylko zmyje makijaż, ale też odświeży cerę, nawilży skórę, nada jej odpowiedni odczyn pH (lekko kwaśny) i zwęzi pory.
Z kolei dodatkowe substancje aktywne w płynie odżywią i zregenerują komórki skóry. Nawilżający płyn micelarny z dodatkiem kolagenu i elastyny znajdziemy np. w ofercie marki Soraya.
Czy mogę korzystać z płynu micelarnego?
Dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych płynami micelarnymi na pewno stanowić będzie fakt, że jest on odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć osoby ze skórą suchą, wrażliwą, alergiczną, atopową lub trądzikową – a to ze względu na małą liczbę konserwantów oraz zupełny brak substancji zapachowych i barwiących w płynie, które mogłyby podrażniać cerę.
Wyzwaniem dla płynu micelarnego mogą jednak okazać się produkty wodoodporne lub bazujące na silikonach. W takim przypadku wskazane jest zastosowanie mocniejszego środka do demakijażu, a następnie – przemycie twarzy płynem micelarnym.
Jeśli nie chcemy sięgać po inny środek, możemy również spróbować dłużej przytrzymać nasączony wacik np. na pomalowanym oku. Oczyszczanie twarzy możemy zakończyć dopiero wtedy, gdy po kontakcie z twarzą wacik pozostaje czysty.
Na koniec wspomnijmy jeszcze o ważnej kwestii – stosując płyn micelarny, nie musimy przemywać twarzy zwykłą wodą, która ze względu na swoją twardość również może podrażniać skórę.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły: