Czy zastanawiałyście się kiedyś, czym jest atopowe zapalenie skóry i jak wpływa na nasze codzienne samopoczucie? A może w ogóle nie wiecie, czym jest ta nieznośna choroba? Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygrać z tą uciążliwą dolegliwością, przeczytajcie historię o tym, że życie z AZS nie musi być drogą przez mękę. Wystarczy odpowiednia higiena i przestrzeganie kilku podstawowych zasad, by cieszyć się komfortem życia bez świądu i nieestetycznych zmian skórnych.

Atopowe zapalenie skóry – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to, jak nietrudno się domyślić, choroba dermatologiczna objawiającą się trudnym do zniesienia świądem, który w rezultacie ciągłego drapania się, prowadzi do podrażnienia skóry i wystąpienia w zgięciach kolan i łokci czerwonych krostek przeradzających się z czasem w ropne wypryski.

Uciążliwa dolegliwość dotyka aż dwudziestu procent ludzi na całym świecie, z czego zdecydowaną większość stanowią mieszkańcy Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że na atopowe zapalenie skóry częściej skarżą się dziewczynki niż chłopcy. Choroba jest nie tylko dokuczliwa i przyczynia się do dużego dyskomfortu.

krem-na-atopowe-zapalenie-skory

Nierzadko jest również przyczyną wstydu, a także wynikającego z niego stresu, dlatego życie z AZS nie jest łatwo (czyt. AZS nie jest wyrokiem! | Nasz Mały Piękny Świat). Pocieszający jest fakt, że odpowiednia pielęgnacja skóry i higiena sprawiają, że dolegliwości z czasem ustępują (sama choroba jest nieuleczalna), co pozwala wrócić do normalnego trybu życia.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane, jednak spore grono specjalistów skłania się ku teorii, że chorobę wywołuje nadmierna higiena (stąd duży odsetek pacjentów zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte). Większość naukowców zajmujących się tą dolegliwością twierdzi jednak, że najistotniejszym czynnikiem wywołującym AZS są geny.

Badania dowodzą bowiem, że u wszystkich chorych na atopowe zapalenie skóry występuje ten sam gen. Ponadto uczeni przekonują, że dziedziczna jest nie tylko genetyczna skłonność do atopii, ale również często pojawiająca się astma i katar sienny. Według specjalistów im silniejsza astma, tym mniej uszkodzona skóra i odwrotnie.

Naukowcy zauważyli także, że atopowe zapalenie skóry często pojawia się u dzieci z dużą wagą urodzeniową oraz tych karmionych w pierwszym roku życia mlekiem krowim.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Zupełne wyleczenie atopowego zapalenia skóry nie jest możliwe, ponieważ do dziś nie wynaleziono skutecznego leku na tę chorobę. Mimo to z powodzeniem można zapobiegać występowaniu uciążliwych objawów dzięki dostępnym bez recepty kremom i maściom na atopowe zapalenie skóry.

Dolegliwości występujące w czasie choroby przyczyniają się do dużego dyskomfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego, dlatego tak ważne jest ich łagodzenie.

Pomoże w tym krem na atopowe zapalenie skóry, redukuje świąt i zapobiega zaczerwieniu skóry. Ponadto rolą preparatów pomocnych w chorobie (np. maść na atopowe zapalenie skóry) jest zmniejszanie przez nas skórkowej utraty wody, a w konsekwencji zwiększanie nawilżenia skóry.

Ponadto krem na atopowe zapalenie skóry zawiera substancje, które są nieocenione w procesie odbudowy naskórka. Działanie składników leczniczych sprawia, że znacznie wydłuża się okres reemisji AZS, co pozwala na poprawienie jakości życia i samopoczucia pacjenta.

Atopowe zapalenie skóry – higiena

Jednym z najważniejszych higienicznych przykazań osób chorych na AZS jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami. Maść na atopowe zapalenie skóry powinna zatem zawsze znajdować się na podorędziu. Odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie naskórka warstwą preparatu niweluje świąd i zapobiega uszkodzeniom powłoki skórnej.

Ponadto trzeba używać specjalnych emulsji i płynów, które nie podrażniają skóry i dzięki temu nie powodują uporczywego swędzenia. Wśród zasad higieny AZS warto wymienić też unikanie pomieszczeń, w których pali się papierosy, ponieważ dym tytoniowy ma zły wpływ na skórę. Osoby narażone na atopowe zapalenie skóry nie powinny też nosić wełnianych, drażniących ubrań.

Choć AZS jest chorobą nieuleczalną, można dbać o skórę tak, by zredukować przykre objawy do minimum i cieszyć się życiem bez stresu.

Dolegliwości są bowiem na tyle uporczywe, że przekładają się na zmniejszenie zarówno fizycznego, jak i psychicznego komfortu życia pacjenta. Mimo wszystko nie należy się poddawać – warto stanąć w szranki z chorobą i pokazać jej, kto tu rządzi!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.