Pomarańcza – kalorie. Pomarańcze kojarzą się ze świętami, z czymś ekscytującym i egzotycznym. Na stałe goszczą u nas jako ozdoba, pyszna przekąska, oraz owoc o wielu wartościach odżywczych.

Wartości odżywcze pomarańczy

Sława pomarańczy sprawia, że przypisuje się jej różne wartości odżywcze, nawet te, których właściwie nie ma. Jednym z mitów o pomarańczy jest zawartość rzekomej ogromnej ilości witaminy C.

W rzeczywistości pomarańcza nie zawiera aż takiej ilości tej witaminy, choć rzeczywiście ona się w niej znajduje. Lecz jej ilość nie jest wystarczająca na przykład do zwalczenia przeziębienia.

Pomarańczowy kolor pomarańczy zdradza jednak, że jest ona bardzo bogata w beta-karoten, silny przeciwutleniacz. Nie brak tu również kompleksu witamin z grupy B. Oprócz tego, pomarańcza zawiera wapń, w takiej ilości, że z powodzeniem zastępuje produkty z mleka, magnez, potas, selen, fosfor, żelazo, a więc zestaw pierwiastków niezbędnych.

Pomarańcze mają również pewne działanie przeciwzapalne, zwalczające gorączkę i złe samopoczucie. Okazuje się, że dzięki zawartości błonnika są doskonałe w przypadku zaparć.

Pomarańcza – kalorie

Pomarańcze, szczególnie te duże, mają sporo kalorii, bo ponad 100. Jednakże jest to posiłek bardzo odżywczy, zawierający dużą ilość wody, a więc dodatkowo nawadniający.

Zatem jeśli mamy do wyboru zjedzenie świeżej pomarańczy, a kilku ciastek o podobnej wartości kalorycznej, to pomarańcza zawsze jest lepszym wyborem. Sok z pomarańczy przeszedł już do kanonu zdrowego napoju do posiłku. Jednakże wcale nie jest tak zdrowy, jak mogłoby się wydawać.

Chodzi oczywiście o sok kupowany w sklepie, a nie świeżo wyciskany w domu. Ten ze sklepu ma dużo cukru, przez co jest kaloryczny, szklanka ma znacznie więcej kalorii niż cała pomarańcza. Równocześnie wiele soków jest importowanych z daleka.

Warunki przechowywania w czasie podróży sprawiają, że sok właściwie pozbawiony jest wszystkich walorów, również smakowych. Dlatego producenci dodają do niego sztucznych substancji zapachowych i smakowych, aby odzyskał je i zachował na dłużej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.