Chleb razowy – kalorie. Chleb razowy jest mniej popularny niż biały, chociaż jest jednocześnie bardziej odżywczy i w wielu przypadkach lepiej smakuje.
Wartości odżywcze chleba razowego
Spis treści
Pieczywo razowe jest tym, gdzie zmielono całe ziarna, nie oddzielając uprzednio łupiny od zasadniczej jego części. Dzięki temu zachowało się w chlebie razowym więcej wartości odżywczych oryginalnych ziaren.
Z pewnością wartość ta jest bardzo wysoka. Ziarna zbóż są przede wszystkim najważniejszym i najbardziej złożonym źródłem witaminy z grupy B. One, szczególnie współpracując ze sobą, dają wiele korzyści dla układu nerwowego człowieka, wyglądu jego włosów, stanu skóry.
Ważne by spożywać te witaminy w komplecie, a chleb jest podstawowym ich źródłem w diecie przeciętnego człowieka. Oprócz tego ziarna zbóż to bogactwo takich pierwiastków jak białko, krzem, cynk, wapń, potas.
Wpływają one na dobre samopoczucie, mocne kości i na urodę, odżywiając i poprawiając wygląd cery. Oprócz tego jest to źródło węglowodanu złożonego, jakim jest błonnik. Zboża i kasze dostarczają go najwięcej ze wszystkich popularnych produktów żywnościowych.
Chleb razowy – kalorie
Chleb razowy ze względu na wysoką zawartość węglowodanów nie należy do niskokalorycznych. Jest bardziej kaloryczny niż pieczywo białe. Kromka chleba razowego to przeciętnie około 80 kalorii.
Z dodatkami, czyli z ziarnami zbóż, z nasionami dyni czy kawałków owoców, jedna przeciętna kromka przekracza 100 kalorii. Duża kromka chleba słonecznikowego to nawet 200 kalorii. Chleb żytni razowy bez dodatków to około 75 kalorii.
Jak widać, już jedna kromka chleba razowego z dodatkami powinna zaspokoić apetyt. I tak właśnie jest.
Węglowodany złożone trawione są wolniej, a błonnik wyścieła żołądek oraz jelita sprawiając, że czujemy się szybciej nasyceni.
Taka ilość pokarmu wystarcza na długo. W sklepach rzadko można spotkać chleb razowy dobrej jakości, a jeśli już, to jest dość drogi. Wiele z nich nie jest razowych, a jedynie zabarwionych karmelem. Warto zatem spróbować wypiekania własnego chleba na prawdziwym zakwasie.
Warto przeczytać: