Całkowity koszt ślubu i przyjęcia weselnego księcia Wiliama oraz Kate Middleton wyniósł 34 miliony funtów. Uroczystość ślubna jego brata, księcia Harry’ego, oraz Meghan Markle była skromniejsza, ale tylko nieznacznie – jej organizacja pochłonęła 32 miliony funtów.

W Polsce przyszli nowożeńcy nie muszą liczyć się z tak dużymi wydatkami, ale również i one mogą mocno nadwyrężyć ich portfele.

O ile wydatki związane z uroczystością ślubną można dość dokładnie określić, o tyle już koszty wesela zależą od wielu różnych czynników. Do tych ostatnich zaliczają się między innymi: liczba potencjalnych gości, lokalizacja i standard lokalu, typ i skład menu, wybrana oprawa muzyczna, czy liczba i rodzaj dodatkowych atrakcji.

Wszystko to sprawia, że łączne koszty ślubu oraz wyprawienia wesela mogą wahać się od około 15 tys. do nawet 100 tys. złotych. Jakie rodzaje wydatków składają się na te kwoty?

Koszt ślubu i związanych z nim formalności

Spis treści

pozyczka-na-slub

Wysokość kosztów samego ślubu zależy przede wszystkim od tego, czy jest to ślub cywilny, czy kościelny. W tym pierwszym wypadku suma podstawowych opłat urzędowych nie powinna przekroczyć 200 złotych; koszty wzrosną o około 100-150 złotych, jeśli uroczystości będzie towarzyszyła muzyka.

Decydując się na ślub cywilny w plenerze, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą dla urzędnika, której wysokość sięga 1000-1500 złotych. Co oczywiste, do tego należy doliczyć wszelkie wydatki związane z organizacją ceremonii, czyli koszty: dekoracji, ewentualnych krzeseł dla gości, oprawy muzycznej, czy awaryjnego schronienia na wypadek załamania pogody.

Wyższe koszty pojawiają się w przypadku ślubu kościelnego. Za same formalności, w zależności od parafii, trzeba zwykle zapłacić około 300-500 złotych – podobny jest zwykle koszt dekoracji kościoła. Listę wydatków uzupełnia organista, którego usługi kosztują około 400-600 złotych.

Ważne pozycje na liście kosztów ślubu i wesela

Duże kwoty pochłaniają wydatki, które nie wiążą się bezpośrednio ani z ceremonią ślubną, ani z przyjęciem weselnym. Mowa tu między innymi o strojach Panny Młodej i Pana Młodego, obrączkach, usługach fryzjera i makijażystki, wynajęciu auta do ślubu, zaproszeniach ślubnych, wiązance czy ewentualnym kursie tańca.

Suma tego typu wydatków zwykle wynosi 6000-10000 złotych, choć nie brakuje przypadków, gdzie w tym przedziale zawiera się cena samej sukni ślubnej.

Koszty wesela i ślubu znacznie wzrosną, jeśli przyszli nowożeńcy zdecydują się skorzystać z usług konsultanta ślubnego (tzw. wedding plannera). Za profesjonalne przygotowanie uroczystości zaślubin oraz przyjęcia weselnego, a także późniejszy nadzór nad ich przebiegiem policzy on sobie od kilku do nawet 10 i więcej tysięcy złotych.

Ile kosztuje wyprawienie przyjęcia weselnego?

Największy koszt wesela i ślubu stanowi oczywiście wyprawienie przyjęcia dla gości. W przypadku mniejszych miejscowości cena za „talerzyk” w wynajętej sali weselnej wynosi od 150 do 200 złotych, a w luksusowych lokalach zlokalizowanych w dużych miastach nawet 300 złotych. Samo przyjęcie weselne dla 100 osób kosztuje więc średnio  od około 15000 do 30000 złotych.

Do tego dochodzą jednak jeszcze wydatki na: fotografa (minimum 2000 zł), zespół muzyczny (2000-6000 zł) lub DJ (1000-3000 zł), alkohol (30-50 zł od osoby), tort ślubny (200-800 zł), czy udekorowanie sali weselnej (1000- 5000 zł). Ceny dodatkowych atrakcji wahają się od 100 do 200 zł (wypuszczenie balonów napełnionych helem) do nawet kilku tysięcy złotych (drink-bar).

Pożyczka ślubna

Koszty organizacji ślubu i wesela są niestety spore, dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości jak największą ich część, a najlepiej całość pokryć z własnej kieszeni. Przyszli nowożeńcy lub współfinansujący ich ślub rodzice, którzy na danym etapie przygotowań do uroczystości nie dysponują wystarczającą ilością gotówki, mogą skierować swoje kroki do banku lub firmy pożyczkowej i zaciągnąć drobną pożyczkę na wesele.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się też skorzystanie z limitu kredytowego, który zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków. Taki produkt oferują nie tylko banki, ale również pojedyncze instytucje pożyczkowe (np. Euroloan).

Dzięki niemu można swobodnie i wielokrotnie pożyczać dowolne kwoty mieszczące się w przyznanym limicie – bez konieczności każdorazowego składania wniosku pożyczkowego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.