Przygotowujesz się do ślubu? Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się nieco więcej o tym, co cię czeka. Ślub to według niektórych najpiękniejszy dzień w życiu, warto więc zadbać o to, by wszystko poszło zgodnie z planem.

Idealne wesele to takie zapięte na ostatni guzik, z którego zadowoleni są zarówno Państwo Młodzi, jak i ich zaproszeni goście. Niech wszyscy na długo zapamiętają waszą ceremonię ślubną!

W Polsce, małżeństwo osób tej samej płci nie jest zapisane w żadnym akcie prawnym, toteż taka sytuacja nie może mieć miejsca – jest niezgodna z Konstytucją.

Zanim jednak do tradycyjnego ślubu dojdzie, muszą zostać spełnione jeszcze liczne warunki, oprócz samych zaręczyn!

Przyszłych młodożeńców czeka przy tym także masa papierkowej roboty. Dobrze zorganizowany ślub i późniejsze udane wesele mogą być cennymi wspomnieniami na resztę lat, a zdjęcia z uroczystości mogą zachować się nawet dla przyszłych pokoleń i są po prostu piękną pamiątką.

Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak przygotować się do tego najważniejszego dnia w życiu i uczynić go jednym z najpiękniejszych.

Zaręczeni… i co dalej?

slubne-formalnosci

Przeszkody do zawarcia ślubu po zaręczynach (lub ogólnie, jeszcze przed nimi) mogą istnieć jeszcze dwie. Są to: wiek poniżej 18 lat i zawieranie małżeństwa bez obopólnej zgody. Jeśli to czynniki obce zaręczonym, dalsze przygotowanie do ślubu powinno przebiec bezproblemowo.

Prawnie dozwolony jest ślub kobiety mającej 16 lat ze starszym mężczyzną, jeśli istnieją do tego konkretne przesłanki – przykładowo, ciąża.

Wtedy szesnastolatka wraz z wyjściem za mąż zyskuje pełne prawa, jakie ma pełnoletni obywatel. Jedyne, czego należy mieć pod dostatkiem to czas na przemyślenie wszystkich szczegółów i złożenie odpowiednich dokumentów.

Kluczową sprawą mogą być też pieniądze, ale bez nich można się obejść. Zależy, co kto woli – wystawny ślub, skromną uroczystość czy samo złożenie podpisów w urzędzie.

Pamiętajcie, by wszystkich swoich gości zapraszać osobiście (lub przynajmniej tę część, która mieszka dostatecznie blisko was).

Zaproszenie na ślub dostarczcie do osobiście!

zaproszenia-slubne

To w Polsce zwyczaj, który świadczy o dobrym wychowaniu i jest po prostu tradycją.

Nawet niezależnie od uroczystości, na spotkania o tak poważnym i wyjątkowym charakterze powinno się wręczać zaproszenia z rąk do rok, na co najmniej 4-6 miesięcy przed planowanym weselem.

Wszystko po to, by goście mieli czas na zarezerwowanie sobie czasu i dnia wolnego w dniu waszego ślubu, ale także dla was może mieć to bezpośrednie znaczenia – będziecie wiedzieć, ile osób przyjdzie, a i ile nie i zmienicie rezerwację na sali ślubnej.

Zazwyczaj restauracje, do określonej daty, są elastyczne w kwestii ilości gości i planowania menu.

Jak posadzić gości na weselu?

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez Pary Młode, które wiedząc o rodzinnych niesnaskach, starają się odgórnie opracować strategię i rozsadzić gości według przygotowanej wcześniej rozpiski.

Podpowiadamy: najlepiej tego nie robić. A to z dwóch względów: po pierwsze, wcale nie musimy wiedzieć o wszystkich konfliktach, kłótniach i przyjaźniach w rodzinie, a po drugie – nasi goście mogą czuć się źle potraktowani, jeśli posadzimy ich zbyt daleko lub zbyt blisko pewnych osób.

Lepiej, by sami zdecydowali, które miejsca zajmą. Oszczędzi to czas gospodarzom i wszyscy będą zadowoleni, bo przecież dla Młodej Pary to żadna różnica, a dla niektórych z zaproszonych może być bariera nie do pokonania. Ludzie są różni, więc uszanujmy to.

Ślubne formalności

dokumenty-do-slubu

Przyszła Para Młoda powinna przede wszystkim podjąć decyzję o charakterze ślubu i wybrać świadków, którzy złożą podpisy na dokumentach ślubnych. Współcześnie w Polsce istnieją trzy sposoby zawarcia małżeństwa.

Pierwszym z nich jest ślub o charakterze świeckim, zwany także ślubem cywilnym, jest on zawierany przed urzędnikiem w budynku instytucji państwowej, zwykle w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślub wyznaniowy, określany mianem ślubu kościelnego. Nie ma on mocy prawnej. Ceremonia sprawowana jest przez kapłana posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Ostatnim możliwym do zawarcia w Polsce ślubem jest ślub mieszany. Ma on miejsce, gdy ślub wyznaniowy wywiera również skutki w sferze prawa cywilnego.

W tym przypadku wykorzystywany jest konkordat, czyli umowa między państwem a kościołem pozwalająca na nadanie ślubowi mocy prawnej.

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

urzad-stanu-cywilnego

Kolejnym krokiem, po podjęciu czysto teoretycznych decyzji, jest złożenie kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego kompletu wymaganych prawem dokumentów i na ich podstawie podpisanie zapewnienia o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa oraz oświadczeń o nazwiskach, które będą nosili małżonkowie i ich dzieci po ślubie.

Małżeństwo w USC nie może być zawarte wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia złożenia dokumentów.

Przesądy i terminy ślubne

Jak wynika z przeprowadzonych statystyk, najpopularniejsze miesiące na zawarcie związku małżeńskiego to sierpień, czerwiec oraz wrzesień. Dlaczego małżonkowie omijają lipiec?

Można podejrzewać, że gdyby nie przesąd, według którego litera „r” w miesiącu ma przynosić szczęście przyszłemu związkowi, lipiec również znalazłby się na tej liście.

Najmniej ślubów odbywa się zimą, a co się z tym wiąże, dla wszystkich zainteresowanych – wtedy też o wiele łatwiej o rezerwację sali weselnej, restauracji czy hotelu.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień