Ludzie raczej nie traktują chrapania jako poważnego problemu i zaczynają się obawiać dopiero w momencie, gdy towarzyszy mu bezdech nocny – co jest faktycznie słusznym podejściem.

Nie powinniśmy jednak męczyć naszych partnerów i partnerek, którzy przecież nie są w stanie spać z powodu wydawanych przez nas dźwięków. Obecnie możemy po prostu porozmawiać o tym problemie ze specjalistą, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

Zanim jednak przejdziemy do profesjonalnych metod – upewnij się w pierwszej kolejności, że nie chrapiesz tylko i wyłącznie z powodu własnych błędów. O co tutaj chodzi? Wiele osób nawet nie wie, że to ich styl życia powoduje pojawianie się tych głośnych dźwięków.

Co robimy źle? Palimy papierosy i na krótki czas przed snem pijemy alkohol – to najczęstsza przyczyna chrapania. Jak z tego zrezygnujemy to problem powinien zniknąć. Leczenie chrapania powinno się od tego zacząć. Możemy również chrapać z powodu zbyt dużej ilości kilogramów – a przecież nadwaga i otyłość w Polsce stanowią prawdziwą plagę.

W takim przypadku pomóc może tylko zwiększona aktywność fizyczna i dieta. Wypróbuj również zmianę poduszki i wietrzenie pokoju przed snem. Jeżeli żadna z tych metod nie zadziała to dopiero wtedy kieruj się do gabinetu laryngologa.

Jak będzie wyglądała taka wizyta?

Wiele osób wstydzi się wybrać do lekarza z problemem chrapania, ponieważ nie chcemy marnować jego czasu – nie powinniśmy tak na to patrzeć. Jest to dolegliwość, która sprawia nam problem – a laryngolog faktycznie zajmuje się tutaj diagnostyką. Nasza obecność w gabinecie na pewno nie będzie dla niego żadnych utrudnieniem.

Koniecznie odpowiadajmy szczerze na wszystkie pytania, które zostaną nam zadane. Zostaniemy poproszeni o opisanie swoich nawyków, swojej sypialni i wieczornej rutyny.

Być może uznasz, że takie pytania są zbyt osobiste, ale pamiętaj, że rozmawiasz z lekarzem – na pewno słyszał on już wiele podobnych historii wcześniej i nie będzie Cię za nic krytykował. Niczego nie pomijaj, bo możesz w ten sposób tylko sobie zaszkodzić.

Dostępne metody leczenia

Najczęściej w celu pozbycia się chrapania, laryngolog przeprowadza zabieg korekty przegrody nosowej. To właśnie to w większości przypadków powoduje wydawanie tych dźwięków – choć nie zawsze.

Zdarza się również, że dana osoba ma w gardle polip i to on jest winowajcą – tutaj także musimy przygotować się na zabieg, który będzie polegał na jego usunięciu. Być może konieczne będzie wycięcie migdałków podniebiennych – często nie wiemy nawet, że to one utrudniają nam spokojny sen.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.