Operacja plastyczna nosa to jedno z najczęstszych marzeń osób niezadowolonych z jego kształtu. Społeczeństwo traktuje raczej korektę nosa jako kaprys, uważa się, że operacja jest wykonywana wyłącznie z pobudek estetycznych. Oba te twierdzenia niekoniecznie oznaczają prawdę.

Ryzyko związane z operacją nosa

Operacja plastyczna nosa jest zaawansowanym zabiegiem chirurgicznym dokonywanym na bardzo istotnym narządzie. Jest to z pewnością zabieg związany z ryzykiem, zarówno dla pacjenta, jak i chirurga, który operuje.

Ryzyko związane jest nie tylko z tym że operacja będzie nieudana. To przede wszystkim trauma dla pacjenta, ale również coś, co doprowadza do trwałych zmian w drożności nosa.

idealny-nos

Mniej tlenu jest pobierane, a to z kolei wiąże się z innymi schorzeniami, począwszy od omdleń, skończywszy na poważnych schorzeniach układu krążenia i oddechowego. Pocieszeniem jest fakt, że powikłania po operacji nosa nie są rzeczą częstą, mimo wszystko są dość dotkliwe.

Pozostałymi komplikacjami związanymi z nieudanym zabiegiem na nos są zaburzenia węchu, pęknięte naczynia krwionośne, co wiąże się z silnym krwawieniem. Operacje nosa są również związane z ryzykiem wdania się nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, lub zakażenia. U różnych osób proces gojenia się ran przebiega w innym tempie.

Niektórzy już po stosunkowo krótkim czasie będą cieszyć się nowym wyglądem nosa, inni będą borykać się z opuchlizną oczu i bliskich rejonów nosa, zaczerwieniem nawet jeszcze przez wiele tygodni. Towarzyszyć temu może ból.

W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na odwrotny efekt, jakim jest brak czucia w nosie. Zdarzają się również zmiany w kolorze skóry na nosie.

Dla kogo operacja plastyczna nosa?

operacja-plastyczna-nosa
Operacja plastyczna nosa

Wbrew pozorom operacji plastycznej nosa nie poddają się tylko narcystycznie nastawieni ludzie. Często operacja jest koniecznością. W przypadku nosa krzywego źle zrośniętego po złamaniu może dochodzić do trudności w oddychaniu.

Jeśli mamy do czynienia z krzywą przegrodą nosową, to jest to przyczyna takich problemów jak chrapanie w nocy. To z kolei wiąże się z bezdechem sennym, podwyższonym ciśnieniem.

Otyli pacjenci z krzywą przegrodą nosową brak interwencji, mogą przepłacić życiem. Oczywiście operacje wykonuje się także u osób, którym nie podoba się kształt nosa. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, czeka je szereg badań i ocena chirurga. Nie zawsze decyduje się on przeprowadzić zabieg, szczególnie gdy nie ma ku temu podstaw.

Nie ma zatem obaw, że ktoś będzie poddawał się operacji wyłącznie z powodu kaprysu, tak naprawdę jej nie potrzebując. Również osoby, które chcą mieć nos, jak gwiazda filmowa będą musiały obejść się ze smakiem.

Chirurdzy operują tak, by po zabiegu nos pasował do całości twarzy, nie zaś tak, by przypominał czyjś inny nos. Uzyskanie efektu nosa gwiazdy nie jest możliwie.

Przebieg operacji plastycznej nosa

W zależności od przypadku chirurg dokonuje wyboru pomiędzy dwoma najpopularniejszymi metodami operacji nosa. Jednym z nich jest dotarcie do problematycznego miejsca (jest to najczęściej chrząstka nosa) poprzez dziurki nosa. Może również dostać się do chrząstki poprzez nacięcie u jej nasady.

Blizny w tym wypadku będą widoczne, ale po zagojeniu się bez dokładnego przyjrzenia się, nie da się ich dostrzec. W zależności od przypadku operacje nosa trwają dłużej lub krócej. Proste zabiegi mieszczą się w jednej godzinie, bardziej skomplikowane mogą trwać nawet kilka godzin.

Kiedy najlepiej poddać się operacji nosa?

korekta-nosa

W naszym kraju operacji plastycznych nie dokonuje się na osobach małoletnich. Nie tylko ze względu na ich wiek, ale również fakt, że dzieci i młodzież nie mają jeszcze ukształtowanych kości, znajdują się cały czas w fazie wzrostu. Przyjmuje się, że trwa ona do szesnastego roku życia, tak naprawdę jednak jest to kwestia indywidualna.

Najlepiej pierwsze wizyty u chirurga umówić po ukończeniu osiemnastu lat i zasięgnąć opinii kilku lekarzy różnych specjalności. Czasem jednak warto zaczekać co najmniej do dwudziestych urodzin. Pamiętajmy, że w tym okresie życia osobowość człowieka dopiero się kształtuje. Być może po kilku latach zaakceptuje on swój wygląd.

Bywa również odwrotnie – po operacji młodzi ludzie miewają problemy z tożsamością, szczególnie jeśli to wcale nie krzywy nos jest przyczyną ich problemów. Z drugiej strony im wcześniej wykona się zabieg, tym lepiej, ponieważ znika kompleks i młody człowiek zaczyna cieszyć się życiem.

Warto jednak zawsze porozmawiać z zaufanymi ludźmi, poznać ich opinię, a jeśli istnieje taka konieczność zasięgnąć porady psychologa.

Operacja plastyczna nosa – przeciwwskazania

Tak jak przy każdej operacji, przed poddaniem się korekcji nosa dokonuje się wielu badań, by wykluczyć schorzenia wykluczające poddaniu się narkozie. Osobami, które nie powinny poddawać się operacji nosa, to osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, ale również te, które cierpią na niedokrwistość.

Innym schorzeniem wykluczającym operację są epizody z zakrzepicą, lub występujące podobne zaburzenia u osób w rodzinie.

Ostrożne powinny być kobiety zażywające doustne środki antykoncepcyjne. Wykluczone jest to również u osób cierpiących na zapalenie zatok, oraz u osób z widocznymi miejscowymi zmianami zapalnymi.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!