Przedstawiamy dziś sprawdzone sposoby na chrapanie. Masz problemy z chrapaniem? Ktoś z twoich bliskich chrapie co noc i nie daje innym domownikom spokojnie zasnąć? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci zwalczyć ten problem. Podpowiadamy, jak zwalczyć chrapanie domowymi sposobami!

Czy chrapanie to choroba?

Pamiętaj, że chrapanie nie jest chorobą i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jest tak tylko wówczas, gdy podczas snu pojawiają się tak zwane bezdechy, czyli przerwy w oddychaniu, należy udać się do lekarza.

Bezdech to nic innego niż narastające chrapanie z przerwą na kilka minut ciszy, która kończy się głośnym i nagłym chrapnięciem.

Bezdechy to też problem!

bezdech
Bezdech bywa uciążliwy?

Bezdechy mogą trwać nawet minutę i powtarzać się kilka razy w ciągu nocy, co sprawia, że nasz mózg i serce w ciągu jednej nocy przez długi czas pozostają bez tlenu.

Niewystarczające dotlenienie mózgu nie może być pozytywne w skutkach, dlatego w przypadku przerw w oddychaniu, konieczna będzie wizyta u laryngologa, który zbada stan dróg oddechowych i wdroży odpowiednie leczenie.

Oprócz chorób układów wewnętrznych, w tym arytmii serca czy nadciśnienia, bezdechy mogą doprowadzić do zawału serca i przerostu prawej komory serca, a także negatywnie wpływają na jakość snu. Chrapiąca osoba budzi się niewsypana i zmęczona, niezależnie od tego, ile godzin spała, co ma także wpływ na jej psychikę i funkcjonowanie w ciągu dnia.

Ciągłe zmęczenie to prawdziwa udręka, dlatego jak najszybciej zasięgnij porady lekarza – tutaj domowe sposoby nie pomogą. W przypadku chrapania o podłożu autonomicznym także warto udać się na konsultację do lekarza.

Najczęstszym powodem takiego rodzaju chrapania są powiększone migdałki, które dziś można bardzo szybko usunąć, a tym samym pozbyć się nękającego problemu.

Częściej chrapią mężczyźni?

chrapanie-mezczyzny
Chrapanie mężczyzny jest głośne i donośne…

Chrapanie niezwiązane z chorobami układu oddechowego również nie jest przyjemnym doświadczeniem, więc należy z nim walczyć. Statystycznie 50% Polaków w swoim życiu miało problemy z chrapaniem i towarzyszącym mu rano zmęczeniem.

W większości cierpią na tę dolegliwość mężczyźni, u kobiet chrapanie najczęściej pojawia się w okresie menopauzy.

W przypadku tych niegroźnych dla zdrowia rodzajów chrapania warto spróbować zwalczyć je domowymi sposobami. Apteczne preparaty na chrapanie nie zawsze sprawdzą się tak dobrze jak naturalne i bezbolesne domowe sposoby na chrapanie:

Przyczyny i sposoby na chrapanie:

Przyczyn chrapania o podłożu nieautonomicznym, a także takich, którym nie towarzyszą bezdechy, jest również bardzo dużo. Jednym z głównych powodów jest nadmiar śluzu w gardle. Często towarzyszy to przeziębieniom i infekcjom pojawiającym się w okresie jesiennym oraz wiosennym.

Szklanka wody przed snem

Metodą na wyeliminowanie tego rodzaju chrapania jest picie dużej ilości płynów, które pomogą zmniejszyć ilość śluzu w gardle. Warto wypić przed snem szklankę wody – tym samym udrożnimy drogi oddechowe i znacznie zmniejszymy problem, a z czasem całkowicie go wyeliminujemy.

Ten sposób wymaga systematyczności i regularności w piciu napojów, gdyż nie zawsze jedna szklanka przed snem pomoże całkowicie pozbyć się chrapania.

Nieodpowiedni styl życia powoduje chrapanie!

Kolejną przyczyną pojawiania się nocnego chrapania jest nieodpowiedni styl życia. Zmiana kilku niezdrowych nawyków pomoże zlikwidować nieprzyjemne dolegliwości dotyczące zaburzeń snu i problemów z drogami oddechowymi.

Zmiana pozycji, w której śpisz

Jeśli śpisz na plecach, musisz zmienić pozycję snu. Takie ułożenie sprawia, że chrapanie przybiera na sile, ponieważ język opiera się o tylną ścianę gardła, tym samym zwężając drogę przepływu powietrza.

Najlepszym lekarstwem na chrapanie związane ze spaniem na plecach, jest zasypianie na boku. Na pewno odczujesz różnicę.

Właściwa poduszka do spania

poduszka-do-spania
Specjalna poduszka do spania

Kup dobrej jakości poduszkę do spania, najlepiej niech będzie to wyrób medyczny, specjalnie dostosowany do twoich potrzeb. Prawidłowe ułożenie głowy, szyi i kręgosłupa wpływa pozytywnie na problemy z chrapaniem i pozwala na zdrowy odpoczynek.

Jak dobrać dobrą poduszkę do spania? Poduszka, na której śpimy, musi być płaska, to najważniejszy wyznacznik. Dobrze jest, gdy dopasowuje się do kształtu głowy, dzięki czemu nie doprowadza do zwężania się dróg oddechowych.

Picie alkoholu i papierosy powodują chrapanie

Zrezygnuj z używek. Alkohol powoduje wiotczenie mięśni języka i gardła, tym samym przyczyniając się do chrapania, a nikotyna z papierosów podrażnia gardło i prowadzi do obrzęku śluzówki.

To przez to po raz kolejny pojawia się problem zwężających się dróg oddechowych i problemów z wydobyciem się powietrza z płuc.

Nadwaga nasila chrapanie

Kontroluj swoją wagę. Chrapanie częściej dotyczy osób z nadwagą, dlatego warto postawić w swoim życiu na zdrową dietę i regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne.

Wietrzenie sypialni przed snem!

wietrzenie-sypialni

Zadbaj o dobrą atmosferę snu w sypialni. Przed pójściem spać przewietrz pokój, bo im większa wilgotność powietrza, tym łatwiej jest oddychać i spać. Świeże powietrze zapobiega wysuszeniu się błony śluzowej, która pogłębia problemy z chrapaniem.

Syrop na chrapanie

Przygotuj sobie domowej roboty syrop na chrapanie. Przepis jest banalnie prosty, więc z jego przygotowaniem nie powinnaś mieć żadnego problemu. Składniki są dostępne w każdym sklepie, nawet tym osiedlowym.

Potrzebujesz: korzeń imbiru, połówkę cytryny, jabłko i dwie marchewki.

Wszystkie składniki należy umyć i obrać, a następnie umieścić w blenderze i zmiksować do uzyskania jednolitej masy. Syrop można umieścić w słoiku lub innym pojemniczku i przechowywać w lodówce. Spożywa się go na 2-3 godziny przed snem.

Mam głęboką nadzieję, że wszystkie wymienione w artykule sposoby na chrapanie przydadzą Ci się w życiu jeśli tylko napotkasz problem z chrapaniem!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.