Chrapanie to problem dla wszystkich, tylko nie dla samego chrapiącego – tak przynajmniej powszechnie się sądzi. Wszystko z powodu dźwięków, które nie dają spać żonie, podczas gdy sam zainteresowany po prostu smacznie śpi. Jednak chrapanie nie jest dla niego tak niewinne jak może się wydawać.

chrapanie

Skąd się bierze chrapanie?

Dźwięk chrapania powstaje, gdy podczas snu mięśnie gardła, jama nosowa i podniebienie są rozluźnione. Wówczas wydychane powietrze napotyka na swej drodze przeszkodzę i powstaje rozdzierający dźwięk. Najbardziej jest on słyszalny podczas pozycji na plecach. Nie jest prawdą, że chrapanie dotyczy wyłącznie mężczyzn. Tak naprawdę chrapanie dotyczy wszystkich.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Badanie niepłodności - krok po kroku - koniecznie sprawdź!

Podczas snu oddech każdego człowieka staje się chrapliwy. Jednak nie u każdego jest to tak dokuczliwe. Tej sytuacji sprzyjają inne czynniki, jak na przykład nadwaga. Zbyt duża masa ciała napiera na górne drogi oddechowe i zwiększa problem. Choć z chrapaniem wiąże się wiele anegdot, to prawdą jest, że niekiedy prowadzi ono nawet do rozpadu związków. Chrapanie zabija libido, a jest ono bardzo ważne dla obojga partnerów.

Chrapanie zagrożeniem dla życia

Okazuje się również, że chrapanie nie jest tylko zwykłą, niegroźną dolegliwością, „urodą” z jaką wszyscy muszą się pogodzić. Chrapanie powszechnie kojarzone jest z tak zwanym bezdechem sennym. W czasie snu proces oddychania jest automatyczny, nie kontrolowany świadomie. W normalnych warunkach wszystko przebiega prawidłowo, lecz większa masa ciała, lub nieprawidłowości w obrębie jamy nosowej (krzywa przegroda nosowa) powodują, że w czasie snu zachodzi zjawisko bezdechu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Dieta dla pracowników biurowych - co powinna zawierać?

Bezdech powoduje niedotlenienie mózgu!

Osoby takie przestają oddychać na kilka sekund, po czym najczęściej się wybudzają. Taka sytuacja powtarzać się może nawet kilkadziesiąt razy w nocy. Powoduje to niedotlenienie mózgu, niewysypianie się, a nawet w niektórych przypadkach, gdy człowiek jest na przykład otumaniony używkami, może spowodować zgon. Bezdech nasila również wiele dolegliwości, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

0 Udostępnień
(5głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Kasia C.
Z wykształcenia jestem dietetyczką i mam hopla na punkcie zdrowego odżywiania. Nowych inspiracji szukam w książkach i podróżach. To moje prawdziwe pasje, a marzeniem jest podróżować po całym świecie, bo "Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę" Święty Augustyn Kontakt: +48607345454, e-mail: Kasia.C@wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.