Choroba Dupuytrena to postępujący przykurcz rozcięgna dłoniowego prowadzący do deformacji zgięciowej palców. Jest jedną z najczęstszych deformacji dłoni: mężczyźni chorują częściej niż kobiety, częstotliwość występowania choroby wzrasta po 45 roku życia.

Jest chorobą dziedziczoną autosomalnie dominująco z różną penetracją: często występuje u chorych na cukrzycę, alkoholizm i epilepsję.

Jednak konkretne czynniki powodujące pogrubienie i zwłóknienie powięzi dłoniowej, nie są znane.

przykurcz-dupuytrena

Objawy kliniczne

Spis treści

Najwcześniejszym objawem jest bolesny guzek na dłoni, zwykle w pobliżu środkowego lub serdecznego palca. Stopniowo staje się on bezbolesny. Następnie powstaje powierzchniowy zrost z przykurczami w stawie śródręczno-paliczkowym (MCP) i stawach międzypaliczkowych. Dłoń staje się łukowata.

Czasem choroba współwystępuje z włóknistym pogrubieniem tkanki tylnej proksymalnych stawów międzypaliczkowych (PIP), tak zwane palce poduszeczkowate, w 7–10% przypadków z chorobą Peyroniego (stwardnienie ciał jamistych prącia), a w rzadkich przypadkach guzki zlokalizowane są na podeszwowej powierzchni stopy (fibromatoza podeszwowa).

Deformacje zgięciowe palców innego pochodzenia mogą rozwinąć się u osób z cukrzycą, twardziną układową i kompleksowym regionalnym zespołem bólu.

Leczenie

  • Podawanie glikokortykoidów (przed rozwojem przykurczów),
  • Chirurgiczne leczenie przykurczów upośledzających funkcje kończyny,
  • Wstrzyknięcie kolagenazy wytwarzanej przez bakterie Clostridium histolyticum w przypadku niektórych typów przykurczów.

Wprowadzenie kortykosteroidów w postaci zawiesiny do guzków może zmniejszyć lokalną bolesność, jeśli zostanie wykonane przed rozwinięciem się przykurczów. Bolesność ta jest samoograniczająca się i często ustępuje bez interwencji medycznej.

Jeśli nie udaje się położyć dłoni płasko na stole lub jeśli występują wyraźne przykurcze zgięciowe proksymalnych stawów międzypaliczkowych, konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Leczenie chirurgiczne może obejmować przezskórną fasciotomię igłową, tymczasowe zastosowanie dynamicznej zewnętrznej stabilizacji w przypadku przykurczów PIP lub otwartą fasciektomię dłoniową/częściową.

W przypadku ciężkiej choroby, która dotknęła kilka palców, najlepszą metodą leczenia jest otwarta operacja w celu usunięcia dotkniętego obszaru powięzi; resekcja powinna być przeprowadzona dokładnie, ponieważ tkanka w tych miejscach jest otoczona wiązkami nerwowo-naczyniowymi i ścięgnami.

Niecałkowite usunięcie lub nawrót choroby może prowadzić do nawracających przykurczów, szczególnie u pacjentów, którzy zachorowali w młodym wieku, z obciążonym wywiadem rodzinnym, cierpiących na palce poduszeczkowate, chorobę Peyroniego lub fibromatozę podeszwową.

Wstrzyknięcie kolagenazy może powodować inwolucję niektórych typów przykurczów, w szczególności charakterystycznych dla PIP.

 

Horizon Medical Center – Bezpieczeństwo pacjenta na najwyższym poziomie. Odwiedź naszą stronę internetową i otrzymaj 10% zniżki na zabiegi w naszej Klinice.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.