Pszczoły to pracowite i bardzo pożyteczne dla człowieka owady. Czerpie on od nich całe bogactwo wyśmienitych naturalnych produktów ich pracy, jednak nie wszystkie są tak samo doceniane.

Czym jest pyłek pszczeli?

pylek-pszczeli

Pyłek pszczeli to również pyłek kwiatowy, nazywany tak wymiennie. Należy do tak zwanych superfood, o niezwykłych właściwościach. Pochodzi z pracy pszczół. Nie ze wszystkich roślin zbierają one nektar, który później zjadamy jako miód.

Koniecznie sprawdź: ile kalorii ma miód?!

Niektóre rośliny są źródłem wyłącznie pyłku kwiatowego. Pszczoły wykorzystują go, gdy nie mają dostępu do nektaru oraz jako bieżące jedzenie.

Pyłek pszczeli jest mieszany następnie ze śliną i enzymami produkowanymi naturalnie przez pszczoły oraz ulega procesowi fermentacji w zasklepionych komórkach w ulach.

Następnie pszczoły wykorzystują go do stworzenia substancji o nazwie mleczka pszczelego, lecz już w formie pyłku daje wiele korzyści, również z punktu widzenia ludzi.

Przez wiele wieków, już od czasów prehistorycznych obserwowali oni pracę pszczół oraz wypróbowywali ich efekty. Właściwości pyłku pszczelego zostały doskonale poznane i warto zwrócić na nie uwagę.

Właściwości pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli jest wykorzystywany jako artykuł spożywczy i suplement diety. Nieocenione jest jego bogactwo.

To świetne źródło łatwo przyswajalnego białka, niezbędnych dla człowieka aminokwasów, lipidów, kwasów tłuszczowych, enzymów i koenzymów, soli mineralnych, witamin i mikroelementów.

Aminokwasy zawarte w pyłku pszczelim są zarówno z grupy tych, które człowiek może sam wytworzyć i tych, które muszą być dostarczone wraz z jedzeniem.

Znajdują się tu w większości witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminy D, H, C, E, A.  Z czasem  zauważono, że pyłek pszczeli ma właściwości lecznicze.

Pyłek doskonale sprawdza się jako lek antybakteryjny, przyśpieszający gojenie się ran oraz stanów zapalnych, na przykład w ustach.

Wzmacnia naczynia krwionośne, wpływa na wzrost odporności organizmu. Świetnie sprawdza się jako suplement diety, wpływa na wygląd odżywiając skórę, włosy i paznokcie.

Sprawdź jak na tle pszczelego pyłku wypadają inne superfoods takie jak: mak, jagody acai, kiełki, dziki ryż.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.