Miód – kalorie. Miód oraz inne substancje pochodne, powstające w procesie jego produkcji przez pszczoły ceniony jest za smak oraz właściwości prozdrowotne, a nawet lecznicze.

Czy miód tuczy?

Dobra sława miodu pozwala odsunąć na bok pewne kwestie z nim związane. Moda na unikanie cukru i zastępowanie go innymi składnikami trwa. I jest to idea bardzo słuszna, warto jednak zwrócić uwagę na to jeszcze, co stosuje się jako zamiennik.

Wielu ludzi używa miodu jako zamiennika dla cukru, uważając, że dzięki temu schudną. Niestety nigdy im się to nie uda, ponieważ miód jest cukrem prostym, tak samo jak cukier biały. Ma porównywalną, albo nawet większą ilość kalorii.

Zatem jedzenie dużej ilości miodu i dodawanie go na przykład do ciast, deserów, spowoduje przytycie. Jednak to, co czyni go rozwiązaniem lepszym od dodatku białego cukru to oczywiście zawartość mikroelementów, witamin i właściwości lecznicze.

Wszystko zależy od gatunku spożywanego miodu, lecz ogólnie rzecz biorąc, wszystkie miody mają działanie antyseptyczne, wzmacniające i kojące. Miody wykorzystywane są również jako skuteczne kosmetyki.

Miód – kalorie

Płaska łyżeczka miodu zawiera 40 kalorii, a duża łyżka stołowa już 80 kalorii. Słoik miodu o pojemności 250 ml to aż 1000 kalorii. Nic dziwnego, że Puchatek był gruby. Na szczęście miód jest na tyle słodki, iż nie da się go zjeść zbyt dużo. Łyżeczka miodu powinna wszystkim wystarczyć.

Doskonale sprawdza się również jako napój prozdrowotny, rozrobiony w letniej wodzie z dodatkiem cytryny. Pułapką dietetyczną są sztuczne miody wykonane z cukrów prostych, z dodatkiem aromatów i wody.

To wyłącznie same węglowodany, bez absolutnie żadnych dodatkowych substancji odżywczych. O wiele bardziej warto za to zjeść nawet kilka łyżek kalorycznego miodu, ale prawdziwego, niż sztucznego, absolutnie nic niewnoszącego.

Prawdziwy miód najczęściej jest sprzedawany w formie skrystalizowanej. Nie oznacza to, że jest zepsuty, lecz właśnie, iż pochodzi z prawdziwej pasieki. Natomiast sztuczny miód nigdy nie skrystalizuje się.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.