Chyba nikt nie lubi życia w pojedynkę. Powrót do pustych czterech ścian i samotne wieczorne spacery motywują coraz większą rzeszę osób do szukania miłości w sieci.

Okazuje się, że na świecie randkują online aż 294 miliony samotnych serc! Jak zacząć internetowe poszukiwania i na co uważać, zakochując się przez internet? Podpowiadamy.

Chyba nikt nie lubi życia w pojedynkę. Powrót do pustych czterech ścian i samotne wieczorne spacery motywują coraz większą rzeszę osób do szukania miłości w sieci.

Okazuje się, że na świecie randkują online aż 294 miliony samotnych serc! Jak zacząć internetowe poszukiwania i na co uważać, zakochując się przez internet? Podpowiadamy.

Statystyki nie kłamią: z roku na rok romansuje w internecie coraz więcej osób

Spis treści

randkowanie-online

Jak podają analizy, do 2020 roku liczba osób korzystających z portali randkowych wzrośnie do 331 milionów. Obecnie w Polsce, według uśrednionych danych, jest 3,3 miliona randkujących online. Według prognoz liczba ta wzrośnie w 2020 roku do 3,6 miliona. To imponujący wynik.

Choć bardziej niż rezultat liczbowy, zdaje się zadziwiać ten finansowy. Wartość światowego rynku internetowych randek wynosi 1,383 miliardów dolarów. To najlepszy dowód na to, jak bardzo zmieniło się współczesne podejście do zawierania znajomości.

Co skłania ludzi do randkowania w sieci?

Aura tajemniczości i częściowa anonimowość to dla wielu bardzo ekscytująca wizja nawiązywania pierwszych kontaktów. Poza ciekawością, do randkowania online skłania ludzi przede wszystkim brak wolnego czasu, który coraz częściej poświęcają pracy, a także nieśmiałość i trudności w zawieraniu znajomości “w realu”.

Serwisy randkowe pękają w szwach od tysięcy profili użytkowników z całego kraju. Dziś wystarczy już tylko wypełnić odpowiedni kwestionariusz, podać najważniejsze dane, zainteresowania oraz oczekiwania względem potencjalnego partnera i gotowe!

Zyskujemy dostęp do bogatej bazy randkowiczów, którą – nawiasem mówiąc – jesteśmy w stanie dużo szybciej przejrzeć, niż miałoby to miejsce w przypadku klasycznego spotkania na żywo.

Jakie kryteria mają randkowicze?

Wbrew pozorom wiele osób tak naprawdę nie wie, czego oczekuje od przyszłego partnera. Wygląd ma duże znaczenie, szczególnie u panów, którzy spędzają o 65% więcej czasu na przeglądaniu profilowych zdjęć niż na czytaniu informacji, jak dowiódł eksperyment AnswerLab.

Kolejnym ważnym kryterium jest wiek, waga, wzrost oraz dochody. Kobiety szukają wysokich i bogatych mężczyzn, a panowie szczupłych kobiet, jak wynika z badań przeprowadzonych przez University of Chicago.

Jako najczęstszy powód do randkowania online, internauci podają chęć znalezienia stałego związku, choć nie brakuje też osób, które szukają przelotnych przygód miłosnych czy flirtu.

Rynek internetowych randek od kuchni

Obecnie samotni mają wiele możliwości na znalezienie swojej drugiej połówki. W sieci można znaleźć mnóstwo portali randkowych, popularne są także facebookowe grupy dla samotnych serc, internetowe czaty czy dedykowane aplikacje randkowe.

W Polsce do największych portali należy między innymi eDarling oraz Sympatia.pl. Jeśli zaś chodzi o aplikacje na smarfony, przoduje Tinder czy Badoo. Według obliczeń, około połowa użytkowników internetu to osoby samotne, co tłumaczy ogromny wzrost zainteresowania randkowaniem online.

Bezpieczeństwo to podstawa

Szukanie partnera za pośrednictwem internetu staje się coraz łatwiejsze. Wystarczy tylko kilka minut, by zarejestrować się w portalu albo pobrać aplikację i wypełnić kwestionariusz osobowy.

Powinniśmy także pamiętać o możliwych niebezpieczeństwach tego rozwiązania. Co jakiś czas internet obiegają wiadomości o kradzieży danych z konta i wyłudzaniu pieniędzy.

Aby ustrzec się przed atakiem hakerów, dobrze jest wyposażyć się w odpowiedni program antywirusowy, nie udostępniać wrażliwych danych i nie logować się do profilu w miejscach z dostępem do otwartego Wi-Fi.

Gdzie szukać szczęścia, czyli gdzie randkować w sieci?

Przed przystąpieniem do poszukiwań, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: czego oczekuję? jakiego partnera szukam? jaka relacja mnie interesuje? To znacznie ułatwi wybór serwisu.

Można spróbować szczęścia na portalach społecznościowych, w dedykowanych osobom samotnym grupach, internetowych czatach, albo wreszcie na portalach randkowych.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Z pewnością czat jest najbardziej anonimową opcją, w której jednak od razu nie dowiemy się za wiele na temat osoby, z którą aktualnie rozmawiamy. Niesie to za sobą także pewne ryzyko. Internetowe czaty oferują tematyczne pokoje skierowane do osób szukających miłości, przygód oraz flirtu.

Portale społecznościowe to znacznie mniej anonimowe miejsca. Odwiedzając profil osoby, która się z nami skontaktowała, możemy się o niej sporo dowiedzieć, często nawet wcześniej niż ona sama zdąży nam o tym opowiedzieć.

Wadą tego rozwiązania może być rozbieżność oczekiwań, jako że tam internauci nie muszą wypełniać różnorodnych formularzy i określać rodzaju relacji, jaka ich interesuje, co może powodować nieporozumienia.

Rozsławione portale randkowe

Na koniec najbardziej profesjonalne rozwiązania, czyli portale randkowe. W ostatnim czasie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wystarczy wpisać hasło “portale randkowe”, żeby naszym oczom ukazała się długa lista serwisów.

Mamy do dyspozycji portale płatne i darmowe. Różnią się one od siebie najczęściej dostępem do profili, który w wersji bezpłatnej może być ograniczony. Warto także zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej kwestię bezpieczeństwa.

Małe, bezpłatne portale mogą okazać się łatwym łupem hakerów. Dlatego też, jeżeli nie chcemy ryzykować utraty wrażliwych danych, lepiej jest postawić na większe, niekiedy nawet i płatne serwisy. 

Dobrym rozwiązaniem jest czytanie recenzji użytkowników, przede wszystkim, jeżeli mamy do czynienia z płatnym portalem. Dzięki temu możemy uniknąć rozczarowań.

Cennym źródłem opinii użytkowników na temat różnych serwisów randkowych jest portal Lovino.pl. Można tam zapoznać się z rankingiem polskich portali randkowych i kryteriami oceny użytkowników.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.