Kabaret kojarzy nam się zazwyczaj z zabawnymi skeczami, formułami monologowymi, które są skrzętnie przygotowane przez ich twórców. W ciągu ostatnich kilkunastu lat kabaret w Polsce znacznie się rozwinął.

Od form, służących nabijaniu się z władzy i omijaniu cenzury poprzez wiele formacji kabaretowych, tworzących swoje własne, oryginalne treści, poprzez formę stand-upu, jaka przywędrowała do nas zza Oceanu.

Jest też jeszcze jeden wyjątkowy format, który również zapożyczyliśmy od naszych anglojęzycznych kolegów. Oparty na tzw. Impro serial improwizowany to forma, jaka w Polce nie ma wielu odpowiedników, ale każdy fan kabaretu skojarzy ją z jednym, wyjątkowym tytułem – Spadkobiercy.

Impro i serial improwizowany – czym jest?

Serial Spadkobiercy czyli hit improwizowany!

Czy słyszałeś czym jest Impro? Jego genezę możemy poznać w XVI wieku we Włoszech, gdy tzw. Commedia dell’arte połączyła rzymską pantomimę, średniowiecznych błazeńskich histrionów oraz starożytną formę mimów. Ta forma bazowała na szkicowym scenariuszu z kilkoma charakterystycznymi postaciami, by w każdym mieście, gdzie zawitali artyści zyskać swój indywidualny, kreowany chwilą, gag czy improwizacje.

Z czasem, tradycje Włoskie, przeniesiono na sceny teatralne i w latach 60. XX wieku zyskały swój kształt w angielskich i amerykańskich teatrach. Od tego czasu minęło wiele czasu, zmieniały się techniki, ale założenia tej formy występów pozostawały takie same. Impro to improwizowane przedstawienie.

Posiada swój ogólny zarys, swoich bohaterów, może mieć nawet zarysowane zakończenie. Ale wszystko co pomiędzy, nie jest oparte o żaden scenariusz. Wszystko, co dzieje się na scenie, bazuje na interakcjach z publicznością, partnerami scenicznymi. Dialogi są wymyślane na poczekaniu, podobnie jak wszelkie zwroty, żarty i gagi.

Brak sztywnego scenariusz to wielki atut dla samej sztuki czy przedstawienia. Sprawia on, że występ jest wyjątkowy, oryginalny i atrakcyjny. Zaskakiwani są widzowie, ale także występujący w nich artyści.

Nigdy nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób dojdzie się od punktu A do B, dzięki czemu każdy występ jest jedyny w swoim rodzaju i przypomina fascynującą podróż, podczas której odkrywamy wiele ciekawych miejsc.

Spadkobiercy – czyli polska spuścizna z Zachodu

Serial Spadkobiercy to polska odpowiedź na serial improwizowany. Sam pomysł powstał w 1993 roku, w klubie studenckim Gęba. Stworzony został przez Dariusza Kamysa (obecnie – Kabaret Hrabi). Serial tworzony jest na scenach kabaretowych od tamtego czasu, tworząc generalnie spójną historię.

Rozgłos zyskał w 2008 roku, gdy zadebiutował w telewizji. Najpierw serial stanowił fragment formatu “Piotr Bałtroczyk przedstawia”, by w 2009 roku stać się niezależnym serialem, o godzinnych odcinkach, emitowanych przez stację TV4.

Serial Spadkobiercy jest parodią amerykańskich formatów oper mydlanych z lat 70 i 80. Serial czerpał z doświadczeń Dynastii, Santa Barbara czy Dallas.

Głównym założeniem serialu jest oczywiście brak scenariusza. Aktorzy posiadają jedynie garść informacji – z kim rozmawiają, jakie mają rekwizyty do dyspozycji, jaki jest zarys odcinka oraz jego zakończenie. Urozmaiceniem jest wprowadzenie do stałej obsady, specjalnych gości, do których należą celebryci różnego autoramentu.

Taki gość, najpierw ogląda przedstawienie z pozycji widza, następnie dostaje znak od reżysera na swoje wejście, otrzymuje informacje kogo gra, a następnie… wrzucany jest na głęboką wodę gry improwizowanej i łaskę starych wyjadaczy, którzy będą próbowali rzucać gościowi kłody pod nogi.

Cała zabawa polega na wzajemnym prowokowaniu siebie oraz zaproszonych gości. W toku przedstawienia, komicy zachęcają partnerów do wykonywania pewnych czynności jak np. utworzenie na poczekaniu wiersza, piosenki. Sam Serial Spadkobiercy łączy w sobie elementy obyczajowe, komediowe i dramatyczne.

W serialu znajduje się stała obsada, do której należą m.in. Artur Andrus, jako głowa rodziny Owensów, Robert Górski, Michał Wójcik, Marcin Wójcik, Joanna Kołaczkowska, Agnieszka Litwin, Janusz Rewers, Piotr Bałtroczyk, Wojciech Tremiszewski. Po fenomenalnym gościnnym występie, do stałej ekipy dołączyła także Maria Czubaszek.

Gdzie oglądać Spadkobierców?

Fabuła serialu Spadkobiercy bazuje na historii pewnej rodziny z Los Angeles. Przedsiębiorca Jonathan Owens posiada troje dzieci – Billy jest następcą ojca, George’a nie interesuje rodzinny biznes i jest skłócony z ojcem, a Dorin to w wieku 14 lat została porwana, w wyniku czego straciła pamięć i wychowywała się w sierocińcu. Po latach i żmudnej terapii odzyskała pamięć, wróciła do Miasta Aniołów i rodziny.

Czarną postacią jest dawny kolega Jonathana z wojny w Wietnamie – Frank Dealey. Na obu konkurentach z interesach, pragnie się też zemścić John McPherson, którego zostawiono w Wietnamie.

Postaciami serialu są także przyjaciel rodziny – Warren Johnson, Ken Heighly czyli narzeczony Dorin, pochodzący z Czechosłowacji, była agentka FBI – Harriet Ferguson czy dr Dreyfus.

Serial Spadkobiercy nie jest obecnie emitowany w telewizji, jednak widzowie mogą go obejrzeć na jednej z wielu tras kabaretowych. Sprawdź, czy w Twoim mieście będziesz mógł się zapoznać z tym wyjątkowym formatem!

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.