Jeśli tak samo jak ja, marzysz o pięknych lśniących włosach i szukasz dobrego, a przy tym taniego sposobu na odżywienie ich i zregenerowanie, to maseczka z siemienia lnianego na włosy idealnie się do tego nadaje.

Maseczkę z siemienia lnianego stosuje się na włosy, jak i na skórę głowy. Jeśli krok po kroku prześledzisz instrukcję, którą przygotowałam i zamieściłam poniżej, to otrzymasz oleisty i żelowaty produkt, który świetnie i z dużą dokładnością pokryje kosmyki Twoich włosów i odżywi je.

Oto jakich efektów można spodziewać się po zastosowaniu maseczki z lnu:

  • Włosy, jak i skóra głowy przestaną przetłuszczać się.
  • Przyspieszysz porost włosów, będą one gęstsze i mocniejsze.
  • Kosmyki włosów będą dobrze nawilżone, miękkie i jedwabiste w dotyku.
  • Len ma właściwości kojące, dzięki czemu złagodzi podrażnienia na skórze głowy.

Na jakie włosy warto stosować siemię lniane? maseczkę możesz stosować na włosy ze skłonnością do wypadania, na włosy suche, których końcówki rozdwajają się i są zniszczone.

Ponadto maseczka z siemienia lnianego dobrze wpływa na włosy zniszczone częstym farbowaniem ich, maseczka sprawdzi się także na włosach falowanych i kręconych, dzięki niej skręt włosa będzie jeszcze ładniejszy…

Siemię lniane na włosy – przepis na żel

Żel do włosów z siemienia lnianego jest tanim i naturalnym kosmetykiem do włosów, przygotowując go, można dodać do niego wiele dodatkowych składników, które jeszcze bardziej rozszerzą jego lecznicze właściwości.

Przygotowanie żelu z siemienia lnianego zajmie Ci około 5-6 minut, a jego termin przydatności to około 2 tygodnie, żel należy przechowywać w lodówce (można go też zamrozić).

Foto instrukcja w 7 krokach:

  1. Do szklanej miski wsyp ziarna siemienia, zalej je wodą i pozostaw na noc. Ten krok sprawi, że uzyskasz więcej żelu oraz skrócisz czas gotowania. Jednak jeśli chcesz, ten krok możesz pominąć.siemie-lniane-na-wlosy-krok-1
  2. Nasiona lnu oraz wodę przelej do małego garnka, mieszając ją od czasu do czasu.siemie-lniane-na-wlosy-krok-2
  3. Gdy siemię zacznie gotować się, zmniejsz ogień i mieszaj je nieustannie, aby się nie przypaliło. Pienienie się to naturalny efekt.siemie-lniane-na-wlosy-krok-3
  4. Gdy powstanie galaretowaty żel, a nasiona, zamiast opadać na dno będą unosić się na powierzchni, to czas odcedzić ziarna od żelu.siemie-lniane-na-wlosy-krok-4
  5. Teraz gdy żel nieco wystygł, możesz dodać olejki eteryczne, olejek aloesowy, arganowy czy inne olejki, których używasz do pielęgnacji włosów.siemie-lniane-na-wlosy-krok-5
  6. Za pomocą widelca mieszając, połącz wszystkie składniki, rozbijając przy okazji powstałe grudki. Żel z siemienia lnianego powinien mieć konsystencję białka jaj.siemie-lniane-na-wlosy-krok-6
  7. Przelej żel do pojemnika, który będziesz trzymać w lodówce, zadbaj o to, aby pojemnik miał szczelne zamknięcie, aby nie złapał zapachów z lodówki czy zamrażalnika.siemie-lniane-na-wlosy-krok-7

Nakładanie siemienia na włosy

  1. Nałóż na włosy żel z siemienia lnianego, wgniatając lub wmasowując go w kosmyki włosów. Żel pozostawiamy na włosach na około godzinę.nakladanie-siemienia-lnianego-na-wlosy-krok-1
  2. Postaraj się, aby włosy były aż mokre i śluzowate od żelu z siemienia, jeśli użyjesz go zbyt mało, efekty mogą nie być wystarczająco dobre.nakladanie-siemienia-lnianego-na-wlosy-krok-2 Siemię lniane na włosy stosujemy raz na tydzień, a jeśli żel z siemienia rozpuścisz przez dodanie wody, możesz go stosować każdorazowo po umyciu włosów jako naturalną domową odżywkę do włosów bez spłukiwania.

Ponadto żel uzyskany z nasion lnu może służyć jako naturalny żel do włosów, który nie tylko usztywni Twoje kosmyki, ale i nabłyszczy je. Żel z siemienia warto też nakładać na same końcówki włosów, by chronić je przed rozdwajaniem się.

Podsumowanie

Słowami podsumowania, w procesie pielęgnacji włosów siemię lniane możesz wykorzystać jako:

  • maseczka na włosy,
  • odżywka do włosów,
  • nabłyszczający żel do włosów,
  • kompres z siemienia lnianego na włosy.

Jeśli chodzi o kompres z siemienia na włosy, to po nałożeniu żelu na wilgotne kosmyki, owijamy włosy folią i nakładamy ręcznik na głowę, robiąc turban. Po upływie 40 minut spłukujemy siemię z włosów letnią bieżącą wodą.

Jeśli Twoje włosy są wyjątkowo zniszczone i zaniedbane, kompres z siemienia zostaw na całą noc, do żelu można oczywiście dodawać olejki do włosów, które wzmocnią jego działanie.

Len na włosy sprawdza się idealnie, zresztą nie tylko włosy mogą zyskać na jego właściwościach, ale także i Twoja cera oraz układ trawienny (wrzody żołądka i nadżerki).

Stosowanie siemienia lnianego poleca również osobom pracującym głosem, czyli wykładowcom i nauczycielom, picie siemienia świetnie wpływa na krtań oraz gardło i jest świetnym remedium na suchy alergiczny kaszel.

Siemię na włosy jako odżywka lub maska do włosów stosuje się od wieków, zabieg taki oprócz tego, że leczniczy, jest też bardzo tani – kilogram siemienia kosztuje 5-7 zł (taka ilość wystarczy Ci na kilka miesięcy).

Wartości odżywcze siemienia lnianego w 100 g.:

  • 39 g tłuszczów nienasyconych,
  • 27 g błonnika,
  • 1,6 mg witaminy B1,
  • 0.473 mg B6,
  • 392 mg magnezu,
  • 255 mg wapnia,
  • 5,73 mg żelaza,
  • 4,34 mg cynku.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.