Brzoza to wyjątkowo piękne drzewo, wyróżniające się na tle innych z powodu koloru kory. Wykorzystywana jest różnorako, a jednym z jej produktów jest sok z brzozy.

A skąd wziąć sok z brzozy?

sok-z-brzozy

Sok z brzozy znajduje się  w każdym z drzew tego rodzaju rosnącym w okolicy. Wielu ludzi chętnie z niego korzysta. Korę drzewa nacina się w specjalny sposób, aby umożliwić ściekanie soku, następnie za pomocą systemu rurek sok spływa do specjalnie podstawionego naczynia.

Jednakże uzyskanie nawet niewielkiej ilości soku wymaga ogromnej cierpliwości. Ponadto istnieją pory roku, w których sok prawie w ogóle nie płynie, czyli zimą. Za to pojawia się go więcej wiosną i latem.

Specjaliści polecają najbardziej sok zebrany wczesną wiosną, kiedy drzewa zaczynają wypuszczać liście.

Dlatego, iż sok z brzozy jest dość trudno uzyskać, większość ludzi decyduje się na jego zakup w sklepie, niestety koszty takiego rozwiązania są dość wysokie, ponieważ za litr napoju trzeba zapłacić nawet około dziesięciu złotych. Natomiast by przynosił większe korzyści zdrowotne dobrze jest pić go regularnie.

Właściwości soku z brzozy

Warto wiedzieć dlaczego mimo wysokiej ceny oraz trudności w zdobyciu soku cieszy się wciąż popularnością, szczególnie wśród ludzi starszego pokolenia. Brzoza jest źródłem również innego cennego składnika – ksylitolu, naturalnego zamiennika cukru, wpływającego na zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.

Sam sok z brzozy zawiera duże ilości witaminy C, dzięki czemu pomaga oczyścić i wzmocnić organizm. W pierwszym kontakcie sok z brzozy nie wygląda zbyt imponująco, i nie smakuje rewelacyjnie. Przypomina raczej lekko posłodzoną wodę. Jednak nie zawiera cukru, a wcześniej wspomniany ksylitol.

Sok z brzozy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z trawieniem oraz cierpią na powtarzające się problemy żołądkowo jelitowe. Medycyna chińska zauważa, że sok z brzozy wpływa na ogólną witalność, poprawia wygląd włosów, zwiększając ich ilość, pomaga zachować młodość.

Wszystko dzięki zawartości antyoksydantów oraz oczyszczenie wątroby, a także zwiększone wydalanie produktów przemiany materii.

Sprawdź jak na tle wody kokosowej wypadają inne superfoods takie jak: mak, jagody acai, kiełki, dziki ryż czy pyłek pszczeli.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.